Nechceme vaši sýpku, byť je zadarmo. Takový vzkaz vysílají do světa miroslavští radní. Zastupitelům proto nedoporučí kývnout na přijetí historické sýpky od soukromé společnosti. Další památka by podle nich jen zbytečně zatížila rozpočet města.

„Máme nevyřešený zámek a kdybychom se měli starat ještě o sýpku, byla by to pro město další obrovská zátěž. Opravy sýpky odhadujeme na dvacet až třicet milionů. Proto se rada rozhodla nedoporučit zastupitelům sýpku převzít,“ uvedl starosta města Augustin Forman.

Dodal, že po prohlídce interiérů se radní jasně přesvědčili. „Vnitřní prostory jsou nevábné. Umožnili jsme zastupitelům, aby se do sýpky podívali sami. Vzhledem k ekonomické situaci se musíme soustředit na dořešení zámku. Je to památka, která je už ve vlastnictví města,“ naznačil Forman.

Zástupce vlastníka sýpky, jednatelka společnosti, která se zabývá výrobou koupelnových doplňků, Naděžda Perníková tvrdí, že o odmítavém stanovisku radních se dozvěděla až od Znojemského deníku Rovnost. „Je to pro mne nová informace. Budeme se prostě muset podívat po jiném zájemci,“ řekla Perníková.

Dodala, že koupit miroslavskou sýpku nebyl plán společnosti, kterou ona zastupuje. „Byla to snaha jiného investora, který byl z Rakouska, a nakonec zmizel ze světa. Sýpka nám pak zbyla,“ naznačila jednatelka.

Příklady? V regionu

V regionu je řada sýpek, které mají různá využití. Jako výborný vzor péče o památku a dobrý příklad pro její současné využití vidí znojemský památkář Jan Kozdas sýpku v Jevišovicích. Známé kulturní a společenské centrum s restaurací a bowlingem přitahuje tisíce hostů již roky.

„Měli jsme zpočátku obavy, jak vše dopadne, ale je to velmi dobře opravený objekt. I současné využití je příkladné. V Jevišovicích se podařilo zachovat vnitřní prostor bez většího rozčleňování,“ přiblížil Kozdas.

Téměř původní využití má památkově chráněná sýpka v Uherčicích. Společně se statkem ji vlastní soukromý zemědělec.

„Využíváme ji jako příruční budovu v areálu skladu. Staticky je velmi dobrá, nezatéká do ní, fasáda je ale v žalostném stavu. Nějaké konkrétní plány na budoucí využití zatím nemáme,“ potvrdil vlastník zemědělské společnosti Josef Kolář.

Jako sklad pak slouží i sýpka ve znojemské části Hradiště. Objekt patří charitě. „Částečně ji využívá i místní soukromý zemědělec. V současné době nás zaměstnávají plány na vybudování chráněného bydlení. Až tedy přijde řada na sýpku, budeme se snažit ji opravit a lépe využívat,“ naznačil šéf znojemské charity Evžen Adámek.

Ke koupi je například bývalá sýpka na okraji Vratěnína. „Nemovitost je po částečné rekonstrukci s napojením na inženýrské sítě. Její cena je bez dvaceti tisíc půl milionu korun,“ uvádí se v nabídce několika realitních kanceláří. Z této sýpky je dnes obytný dům.