Zvuk sbíječky, rachot stavební suti a pokyny stavebníků znějí v těchto dnech v hranaté budově bývalé Okresní vojenské správy. Po několika letech, kdy rozsáhlý objekt ze sedmdesátých let na Pražské ulici opustili poslední vojáci, nepřehlédnutelný a poněkud nevzhledný dům opět ožil. Začala rekonstrukce budoucího sídla znojemského pracoviště katastrálního úřadu.

„Prvotní záměr byl takový, aby lidé, kteří navštíví katastrálního pracoviště ve Znojmě, měli k dispozici důstojné prostředí. Současný stav je totiž naprosto neuspokojivý,“ nastínil ředitel Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj Josef Kamera. V přízemí zmodernizované budovy mají podle jeho slov vzniknout prostory pro veřejnost, s moderním vyvolávacím systémem a dostatečným počtem přepážek. „Chceme obyvatelům Znojemska nabídnout vyšší komfort při jednáních s pracovníky katastrálního pracoviště,“ doplnil Kamera.

Katastr nové prostory nutně potřebuje. „Je to opravdu hrůza a nedůstojné, když si potřebuje člověk vyřídit výpis, stojí na chodbě. Prostory úřadu jsou na tak velké město silně nevyhovující. V čekárně je jen pět židliček, čekal jsem dlouho a než na mě přišla řada, byl jsem naštvaný,“ řekl Roman Pavlačka.
Jen v etapách

Kvůli nedostatku peněz se má na úpravách budovy má pracovat v etapách. „Práce jsme rozdělili do tří let. Koncem roku 2010 by tedy, přibližně, mělo být vše hotovo,“ dodal ředitel Kamera. Rekonstrukce bude, podle jeho slov, stát okolo dvaceti milionů korun.

Na nové kanceláře, ale především archiv a sklady, se těší úředníci znojemského pracoviště úřadu. To nyní sídlí v neutěšených podmínkách v budově na Veselé ulici. Některé dokumenty mají úředníci uloženy dokonce ve sklepních prostorách na jiných místech města či dokonce v garáži u řeky Dyje.
„Na nové sídlo se samozřejmě těšíme. Dnes má naše pracoviště třiačtyřicet zaměstnanců. Předpokládá se také sloučení našeho pracoviště s pracovištěm v Moravském Krumlově, i když počty úředníků se neustále mění,“ podotkl ředitel katastrálního pracoviště ve Znojmě Pavel Pražák.

„Půjdeme především do většího, budeme mít vlastní garáže a také opustíme pronajaté prostory ve sklepě Okresního soudu. V něm máme dosud uloženou Pozemkovou knihu a Sbírku listin pozemkové knihy, kam chodí dvakrát týdně náš úředník, aby zde pracoval. Přitom tam není ani telefon,“ přiblížil situaci Pražák.

Také běžní úředníci se nemohou dočkat nových kanceláří. „Dnes nás pracuje šest i sedm v jedné kanceláři a chybí potřebný klid a soustředění. Od nového pracoviště mimo jiné očekávám, že nás bude v jednotlivých kancelářích podstatně méně,“ řekla úřednice Renata Chvátalová.
Pamatují velký hluk

Budovu, která v minulosti sloužila jako ubytovna pro mladé vojáky z povolání, znají především lidé ze sousedství. „Bydlíme tu už od osmašedesátého roku. Když si ale vzpomenu, jaký tam býval hrozný hluk, když se vojáci po nocích bavili, jsem ráda, že tam budou úředníci. Hlavně, že ten barák našel nějaké využití,“ řekla Věra Paličková.