VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí architekti psali o Znojmě

Znojmo - Návrhy brněnských studentů na budoucnost Louky, pivovaru či kapucínského kláštera ve Znojmě představuje nová výstava.

9.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Daniel Smola

Několik klíčových historických areálů ve Znojmě si vzali na mušku čtyři studenti brněnské fakulty architektury. Svou představu o jejich budoucnosti a soubor rad pro stavění v centru historického města vložili do svých, již úspěšně obhájených, diplomových prací. Výsledek své práce představují nyní na výstavce ve vestibulu znojemské radnice.

„Studenti se Znojmem a jeho problematickými lokalitami zabývali dva roky. Odvedli práci, jejíž výsledky jsou impozantní a nabízí nové pohledy na místa, která si vybrali. Vratislav Zíka se věnoval pivovaru, Marie Vlčková pojednala kapucínský klášter a David Švanda Loucký klášter. Důležitá je i čtvrtá práce, v níž Josef Veselý popsal obecná pravidla, jak stavět v historickém městě, jako je Znojmo," představil absolventy a jejich práce Karel Havliš z fakulty architektury brněnského Vysokého učení technického.

Otevření výstavy ve vestibulu radnice se zúčastnili i představitelé města. „Práce studentů se týkají Znojma, proto jsme jim rádi umožnili představit výsledky jejich bádání ve zdejších prostorách. Model města i diplomové práce jsou majetkem jejich tvůrců, proto bude záležet na nich, zda městu nějaké výstupy poskytnou," řekl místostarosta Znojma Jan Grois.

Podle autora práce o revitalizaci pivovaru Vratislava Zíky představuje proměna areálu největší změnu veřejného prostoru ve městě za poslední tři století. „Jde o areál svou velikostí srovnatelný s Masarykovým náměstím a okolím. Čeká ho největší změna od roku 1710, kdy tam vznikl měšťanský pivovar. Musíme mít na paměti, že to nikdy nebyla v pravém slova smyslu součást města a nyní máme první příležitost jej s městem propojit a začlenit," naznačil mladý architekt směr svých úvah.

V jeho práci popsal představu využití celého areálu. „Vycházel jsem z historické hodnoty jednotlivých objektů, z nichž za nejcennější považuji sladovnu, která by po jemných úpravách a rehabilitaci mohla sloužit jako výstavní a společenské centrum. Jako námět k další, nepochybně bouřlivé diskusi, jsem do své práce zařadil i novou dominantu města. Byla by jí vyhlídková věž hmotově kopírující zbořenou věž (takzvanou Loupežnickou, pozn. red.)," naznačil Zíka.

Do sklepů v blízkosti zamýšlené věže v přední části areálu umístil také expozice o znojemské rotundě. „Obsahovala by i model v originální velikosti, kde by si návštěvníci mohli rotundu a její výzdobu prohlédnout i tehdy, když ji podmínky nedovolují navštívit přímo," přiblížil architekt.

Popsal také práce svých kolegů. Marie Vlčková vytvořila návrh přeměny kapucínského kláštera na domov pro důchodce. „Včetně navržené přístavby by jim poskytl v centru města bydlení a také služby, které potřebují. Práce počítá také s úpravami bývalého Tip klubu, kde by opět fungoval kulturní sál," popsal architekt. Další ze studentů, David Švanda, se věnoval Louckému klášteru. „Ve své práci zhodnotil potenciál jednotlivých budov a předložil strategii postupných kroků při obnově areálu," informoval Zíka.

V Louce mají být podle práce zahrnuty různorodé aktivity. „Počínaje komercí v podobě hotelu v důstojnickém pavilonu, až po duchovní život v dostavěném ambitu u kostela," vypočítal Zíka.

V hlavní budově konventu u kostela by pak mladý architekt rád viděl vhodnou školu. „Třeba památkářskou školu s využitím objektu jako dílny v terénu, kde by se studenti mohli školit v potřebných dovednostech," představil vizi svého kolegy Zíka.

Autor: Martin Moštěk

9.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osm jednotek hasičů bojovalo v noci na pátek s požárem starého domu u náměstí ve Vranově nad Dyjí.
14

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení