VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravskému Krumlovu hrozila povodňová vlna. Jen cvičně

Moravský Krumlov - Na část Moravského Krumlova se blíží povodňová vlna. Strážníci navíc zjistili, že říčka Rokytná je nedaleko křižovatky mezi Krumlovem, Lesonicemi a Petrovicemi zanesena popadanými stromy a naplavenými kmeny. V místě hrozí, že se řeka vylije z koryta. Takové věty zní ráno na městském úřadě v Moravském Krumlově. Jde ovšem o cvičení, které má prověřit akceschopnost povodňové komise a rychlost a kvalitu samotného zásahu hasičů a policie.

10.4.2014
SDÍLEJ:

Cvičení povodňové komise u Moravského Krumlova.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

V kanceláři moravskokrumlovského starosty Tomáše Třetiny je už od rána rušno. Čtyři minuty po půl osmé totiž starosta na svůj služební mobilní telefon dostává SMS zprávu s tímto textem: Vznik mimořádné události na řece Rokytná. Zasedání povodňové komise v 08.00 hodin v zasedací místnosti městského úřadu. Velitel zásahu je velitel městské policie. Svolání jménem starosty města. „Tato zpráva přišla od našeho krizového pracovníka a dostali ji všichni členové povodňové komise," přibližuje starosta Třetina.

Pět minut před osmou se schází povodňová komise. „Blíží se velká povodňová vlna. Kvůli větrné smršti máme zasekanou řeku Rokytnou Na Slatinách. Hrozí lokální záplavy. Velitelem zásahu je velitel městské policie Rudolf Fráňa. Povoláme státní hasiče i dobrovolné z Rakšic," informuje přítomné členy komise starosta.

„Policie bude spolupracovat s městskou policií. Nyní se vydáte na místo samotné a zjistíte aktuální stav věcí. Nyní je osm patnáct, v deset patnáct se sejdeme na místě, které určí velitel zásahu," rozděluje úkoly členům komise starosta.

Mezitím už mají vyhlášený poplach hasiči a míří přímo na místo, kde se bude zasahovat. „Policii žádám o zajištění bezpečného příjezdu hasičů a techniky na místo a o dohled nad bezpečností provozu na silnici," bere si slovo velitel zásahu Rudolf Fráňa.

„Očekávám, že v osm třicet budete všichni na místě. Velitel zásahu mne bude průběžně informovat o stavu věcí," dodává starosta a všichni spěchají do terénu.

Po příjezdu k Rokytné se hasiči rychle připraví, navlékají si gumové boty a kalhoty do vody, berou motorové pily, trhací háky, lana a míří k řece. Velitel zásahu předává řízení akce veliteli hasičů a sám se s ostatními hasiči noří do vod Rokytné.

Krátce po deváté hodině telefonuje velitel Fráňa starostovi. „Pane starosto, velká vlna nedorazila, řeka je z padesáti procent vyčištěná. Pokračujeme dál," informuje prvního muže města šéf strážníků. Asi dvacítka mužů stále vynáší z řeky a jejích břehů další pořezané kusy kmenů stromů.

Asi za hodinku je již koryto čisté. Na místo se osobně přijel podívat starosta Krumlova. „Cvičení splnilo svůj cíl podle očekávání. Prověřili jsme komunikační kanály, součinnost hasičů a policie, a navíc jsme vyčistili část koryta řeky. S výsledky cvičení seznámím radu města a ještě jednou prověřím všechny komunikační kanály tak, aby se povodňová komise sešla co nejrychleji," konstatuje na závěr dopoledního cvičení starosta Třetina.

Podobná cvičení mají Moravskokrumlovští v plánu jednou ročně.

Autor: Dalibor Krutiš

10.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autor nápadu platit za kávu dobrým skutkem Libor Hoření.

Za kávu mu platí místo penězi dobrým skutkem. Inspirovala ho dalajlámova kočka

Ilustrační foto.

Motorkář havaroval na kruhovém objezdu. Pomáhal mu i policista v civilu

Šetření požáru historického mlýna pokračuje. Majitelé udělají z trosek penzion

Vranov nad Dyjí – Jen obvodové zdi zůstaly z části mlýna ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Ani tři týdny po ničivém požáru nemají hasiči jasno v tom, proč mlýn shořel. Majitelé hodlají z trosek zbudovat penzion. Památkáři přirovnávají historickou škodu k požáru sýpky na Pernštejně. Mlýn je totiž zapsanou kulturní památkou.

Do pevnosti lákaly pušky i obvaziště. Lékaři zachránili dvě třetiny zraněných

Šatov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – V parném sobotním odpoledni je před šatovským pěchotním srubem Zatáčka živo. Děti pobíhají nebo klopýtají po překážkové dráze, kluci pózují s puškami většími něž jsou sami a před stánky s úkoly a ukázkami se tvoří hloučky. Den pevnostních muzeí do Šatova přilákal stovky návštěvníků.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už jen čtyři měsíce mají jisté křesla ve sněmovně současní poslanci. Přesně 121 dnů totiž zbývá do začátku parlamentních voleb. Většina stran už má jasno, koho do boje pod svou zástavou pošle.

Rakouský národní park Thayatal cílí i na jihomoravské návštěvníky. Českým týdnem

Znojemsko – Milovníci přírody, kteří zavítají do sousedního Národního parku Thayatal, mohou nyní využít nové služby. „V týdnu od od 2. do 9. července nabídneme denní program a informace v češtině," informovali správci parku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies