VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravský Krumlov: nová nádraží i průtah

Moravský Krumlov - Několik velkých staveb zkomplikuje příští rok život obyvatel Moravského Krumlova. Čeká je pak ale opravený průtah, nové autobusové a zrekonstruované vlakové nádraží.

2.12.2009
SDÍLEJ:

Zatupitelé Moravského KrumlovaFoto: DENÍK/Sylva Pavlačková

Rozkopaným centrem, předělávaným vlakovým i autobusovým nádražím a rozbitými ulicemi se budou muset v příštím roce probíjet obyvatelé a návštěvníci Moravského Krumlova. Město čekají velké změny, do kterých poteče přes dvě stě milionů korun.

Za to by už na konci roku 2011 měli místní jezdit po zrekonstruovaném hlavním silničním průtahu městem, čekat na autobusy na novém autobusovém nádraží a do vlaku přestupovat v rámci jihomoravského integrovaného dopravního systému ve zmodernizované stanici. Oddechnout by si měli i ti, kterým nyní kvůli špatné kanalizaci tečou při velkých deštích odpadní vody do domů.

Pravděpodobně nejrozsáhlejší omezení bude pro moravskokrumlovské znamenat oprava silničního průtahu od kruhového objezdu, přes Masarykovo náměstí až po továrnu Vertex.

„Na tuto akci jsme získali dotaci ve výši skoro sedmdesát milionů korun. Celkové náklady budou dvaaosmdesát milionů. Rozdíl doplácí město. Kostky půjdou pryč a na průtah přijde zcela nový povrch. Jsme rádi, že nakonec budou peníze na celý průtah a ne jen na jeho část. Začneme na jaře, hotovo by mělo být koncem roku 2011,“ řekl místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

V příštím roce se začne opravovat i Masarykovo náměstí. „Naproti poště vzniknou zastávky, kde linkové autobusy i městská hromadná doprava jen naloží a vyloží lidi, ale nebudou tam parkovat. Na náměstí se přitom autobusová stání zruší. S tím souvisí druhý projekt, a to výstavba nového autobusového nádraží u splavu naproti Vertexu,“ konstatoval Třetina.

Autobusové nádraží přijde na pětačtyřicet milionů korun, pětatřicet milionů dostane město od kraje. „Autobusy tak kompletně přestěhujeme z náměstí dolů k řece. Náměstím se bude jen projíždět. Budování autobusového nádraží bude velmi rychlá akce, podle projektu na to máme sedm měsíců. Až bude tohle všechno hotové, budeme žádat o opravu celého hlavního náměstí. To bude hodně komplikované,“ přiznal místostarosta.

Příští rok čeká Krumlov i dokončení rekonstrukce kanalizace. A to včetně oprav její části, která způsobuje problémy lidem v ulici Na Vyhlídce a v okolí.
„Za sedmdesát devět milionů korun z projektu Dyje II opravíme kanalizaci v okrajových částech města. Zbavíme se tak i problémů na ulici Na Vyhlídce, kde při velkých deštích tečou lidem kanály do domů. Tam chceme prvních sto metrů stihnout ještě do konce roku,“ dodal Třetina.

Zcela nový uzel jihomoravského integrovaného systému vzniká už nyní na moravskokrumlovském vlakovém nádraží.

„Celková investice je třináct milionů. Vše bude připraveno na spuštění integrovaného dopravního systému do prvního července,“ sdělil jihomoravský krajský radní odpovědný za dopravu Jaroslav Pospíšil.

Peníze na opravu krumlovského průtahu přijdou z dvoumiliardové sumy, kterou si kraj půjčil od Evropské investiční banky. „Ta půjčuje pouze na takové projekty, jejichž financování z padesáti procent garantuje sám dlužník. Jde především o investice do rekonstrukce silnic, průtahů obcemi, dostavbu a výstavbu nových domovů pro seniory, technické zabezpečení Letiště Brno v souladu se schengenskými pravidly, několik investic do středních škol a nemocnic,“ vysvětil hejtman Michal Hašek.

Autor: Daniel Smola

2.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení