„Už teploty kolem osmnácti stupňů pod nulou poškozují očka u vinné révy i pupeny broskvoní. Zvláště v nižších polohách budou právě tyto dvě teplomilné plodiny zasažené mrazem nejvíce. Na Znojemsku totiž bylo místy až minus šestadvacet stupňů. Záleží samozřejmě i na délce mrazu a síle větru. Dá se ale předpokládat, že k nějakému poškození dojde. Může to být dvacet procent, mohlo ale pomrznout třeba i osmdesát procent keřů révy či stromků broskvoní,“ zamyslel se vinařský odborník Jaromír Čepička.

Podle něj se dá letošní rok přirovnat k zimě na přelomu let 1986 a 1987. „Tehdy bylo třeba ve Stošíkovicích dvaatřicet stupňů pod nulou. Třeba broskve tam pomrzly totálně všechny, kmeny se řezaly až na pařez. A hektarový výnos vinné révy v celé republice spadl na osm tun z hektaru. Běžně se přitom sklízí osmdesát,“ dodal Čepička.

Samotní vinaři jsou ale zatím obezřetní v prognózování rozsahu poškození vinic. Na tom, že mrazy přeci jen nějaké následky mít budou, se však shodují prakticky všichni.

Záleží na poloze

„Teploty hluboko pod nulou révě určitě ublížily. Nechávám už v teple klíčit očka, abych věděl, jaké konkrétní procento mohly mrazy zničit. V zimě před třemi roky jsme tu ale také měli minus čtyřiadvacet stupňů a tehdy nám pomrzla polovina porostů. Hodně ale záleží na poloze vinice. Ty, které jsou v dolinkách, dopadnou asi hodně špatně,“ domnívá se vedoucí vinic Vinných sklepů Lechovice Roman Staněk.

Karel Blahůšek z vrboveckého Vinařství Waldberg připomíná ještě další loňskou nepříjemnou událost. „Loňská úroda byla oproti jiným letům poloviční, keře by proto mohly být vitálnější. Naše vinice byly ale zasaženy kroupami, keře proto byly ve stresu a nynější mrazy jim nepřidají. Domnívám se ale, že by jim jednodenní extrémní teploty neměly výrazněji ublížit,“ řekl vinař.

Výše položené vinice zřejmě zachrání úrodu Vinařství Lahofer z Dobšic. „Na našich vinohradech byly největší mrazy jedinou noc a to kolem mínus dvaceti stupňů. A ty by se teoreticky na úrodě nemusely podepsat. Všechno se ale ukáže, až réva začne rašit,“ konstatoval jednatel firmy Stanislav Lancouch.

Poškození révy především raných odrůd a v nižších polohách předpovídá i ředitel největší vinařské firmy na Znojemsku Pavel Vajčner. „Sami jsme zvědaví, jak to dopadne. Podle zkušeností se dá ale předpovídat, že především očka ranějších odrůd vysazená v nižších polohách budou pomrzlá. Přesněji to ale budeme vědět asi za čtrnáct dnů,“ řekl ředitel Znovínu Znojmo Vajčner.