VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslivci loví tisíce divočáků ročně

Znojemsko - Poslední teplé zimy přinesly přemnožení divokých prasat. Vloni myslivci ulovili na Znojemsku téměř tři tisíce divočáků. Značný počet černé zvěře je i na Moravskokrumlovsku.

22.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Dva divočáky ročně uloví na Znojemsku v průměru jeden myslivec. Tato lovná zvířata, a také škodná, přitahují nyní oči stovek myslivců. Třiaosmdesát honiteb na Znojemsku a šestadvacet na Moravskokrumlovsku znovu ožilo. Problémem je, podle odborníků, divoké prase. Poslední teplé zimy divočákům přály a myslivci jich vloni na Znojemsku a Moravskokrumlovsku ulovili více než tři a půl tisíce kusů.

„Devadesát procent lovených divokých prasat se v honitbách loví v kategorii sele a lončák (kus černé zvěře, který dosáhl k 1. dubnu příslušného roku pět až šestnáct měsíců, pozn. red.), které mohou myslivci lovit celoročně. Vloni jsme střelili dva tisíce devět set dvacet kusů,“ vypočítal referent znojemského městského úřadu pro myslivost Jiří Semotam.

Množství divočáků je dáno především přírodními podmínkami. „Znojemsko je kukuřično - řepařskou oblastí. To znamená s nejvyšší výživností pro prasata, která zde mají ideální podmínky. Proto jich tolik lovíme,“ přiblížil Semotam. Díky menšímu používání chemických prostředků v zemědělství, a také lepšímu hospodaření myslivců, roste množství hlavní lovené drobné zvěře. „Počty bažanta obecného a zajíce polního se postupně také zvyšují,“ nastínil Semotam.

Značné množství divokých prasat registrují na Moravskokrumlovsku. „Loni jsme ulovili téměř pět set čtyřicet kusů černé, sedm set osmdesát srnčí a dvě stě jelení zvěře. Zajíců bylo skoro dva tisíce devět set, bažantů obecných téměř šest tisíc osm set,“ vypočítal Kamil Raboň z oddělení myslivosti v Moravském Krumlově.

Právě zde registrují výrazný nárůst počtu divokých prasat. „Poslední dva roky totiž nedošlo k žádnému úhynu, nebyla žádná tuhá zima. Tyto příznivé klimatické podmínky způsobily velký nárůst prasat,“ uvedl Raboň.

Myslivci na Moravskokrumlovsku nestřílejí jen lovnou zvěř, ale také škodnou. Lišek zde vloni střelili téměř tři sta padesát, kun ulovili devadesát a jezevců sedmnáct. Na Znojemsku ulovili téměř devět set lišek a padesát jezevců.

Už dva víkendy s flintou v ruce a očima na stopkách má za sebou také myslivec ze Znojma. „Jsem členem sdružení Krhovice a Hrabětice - Travní dvůr,“ řekl Jiří Jelínek. Jeho příbytek zdobí trofeje losa, jelenů Sika či srnců. Loveckou vášní myslivce jsou pak prasata.

„Prase je nesmírně inteligentní a velmi opatrné. Lovit prase znamená zažít souboj s partnerem, který je na tom stejně dobře jako člověk a navíc má dobře vyvinutý čich. Proto je to pro mne opravdu vášeň,“ přiznal se Jelínek. Jako správný fořt plní i své povinnosti. „Myslivec musí v zimě přikrmovat zvěř a pokud se chce účastnit honů, musí pro sdružení odpracovat brigádnické hodiny. Tak to alespoň funguje v Hraběticích,“ nastínil Jelínek.

Autor: Dalibor Krutiš

22.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autor nápadu platit za kávu dobrým skutkem Libor Hoření.

Za kávu mu platí místo penězi dobrým skutkem. Inspirovala ho dalajlámova kočka

Ilustrační foto.

Motorkář havaroval na kruhovém objezdu. Pomáhal mu i policista v civilu

Šetření požáru historického mlýna pokračuje. Majitelé udělají z trosek penzion

Vranov nad Dyjí – Jen obvodové zdi zůstaly z části mlýna ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku. Ani tři týdny po ničivém požáru nemají hasiči jasno v tom, proč mlýn shořel. Majitelé hodlají z trosek zbudovat penzion. Památkáři přirovnávají historickou škodu k požáru sýpky na Pernštejně. Mlýn je totiž zapsanou kulturní památkou.

Do pevnosti lákaly pušky i obvaziště. Lékaři zachránili dvě třetiny zraněných

Šatov /VIDEO, REPORTÁŽ/ – V parném sobotním odpoledni je před šatovským pěchotním srubem Zatáčka živo. Děti pobíhají nebo klopýtají po překážkové dráze, kluci pózují s puškami většími něž jsou sami a před stánky s úkoly a ukázkami se tvoří hloučky. Den pevnostních muzeí do Šatova přilákal stovky návštěvníků.

Politické strany zbrojí na volby. Lákají na lékaře nebo buchty a koblihy

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Už jen čtyři měsíce mají jisté křesla ve sněmovně současní poslanci. Přesně 121 dnů totiž zbývá do začátku parlamentních voleb. Většina stran už má jasno, koho do boje pod svou zástavou pošle.

Rakouský národní park Thayatal cílí i na jihomoravské návštěvníky. Českým týdnem

Znojemsko – Milovníci přírody, kteří zavítají do sousedního Národního parku Thayatal, mohou nyní využít nové služby. „V týdnu od od 2. do 9. července nabídneme denní program a informace v češtině," informovali správci parku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies