VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na stavbu kaple na Mariánském náměstí schází šest milionů

Znojmo - Radní vybrali firmu, která postaví kapli na Mariánském náměstí. Z desetimilionového rozpočtu mají zatím sotva polovinu.

13.11.2008 2
SDÍLEJ:

Vizualizace konečné podoby kapleFoto: Archiv znojemského děkanátu

Radní vybrali firmu, která postaví kapli na Mariánském náměstí. Z desetimilionového rozpočtu mají zatím sotva polovinu.

„Výběrové řízení na stavbu kaple vyhrála firma Pozemní stavby s tím, že město s ní podepíše smlouvu obsahující dodatek o zahájení stavby po zajištění peněz na celou investici, tedy deseti a půl milionů korun,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Z minulých let má město v rozpočtu na stavbu čtyři miliony korun. „Půl milionu korun přislíbila církev, město požádalo o dotaci ministerstvo financí a jedná také s krajem,“ dodala Šipošová.

Radní Oto Mašek tvrdí, že je ohledně získání zbývajících peněz optimista. „Čekáme na vyjádření z ministerstva, kde město požádalo o čtyři miliony korun. Další jednání povedeme na kraji. Věřím, že se všechno podaří a peníze dohromady dáme,“ uvedl .

Cena stavby podle jeho slov proti původním odhadům výrazně vzrostla zejména kvůli tomu, že příprava, od první studie kaple ke stavebnímu povolení, zabrala přes pět let.

„Myslím, že náklady byly podhodnoceny už na počátku, kdy se mluvilo o čtyřech milionech. Je jen logické, že městská rada řekla, že se nezačne stavět, dokud nebudou peníze pohromadě. Obávám se ale, že to nebude lehké,“ řekl další radní Jiří Kacetl, který se dlouhodobě netají svou nespokojeností s podobou kaple.

„Respektuji koaliční dohodu. My jsme udělali vše, co bylo potřeba, nyní je na našich partnerech, aby se postarali o zbytek peněz, “dodal občanský demokrat Kacetl.

Lidovce Maška odlišnost názorů nezneklidňuje. „Vím, že někteří jednotlivci se na to dívají skepticky. Je to samozřejmě věc názoru, musíme se vzájemně respektovat,“ poznamenal radní.

Zamýšlená kaple Panny Marie Matky evropských národů má připomenout oblíbenou klasicistní kapli s uctívaným mariánským obrazem, která dala Mariánskému náměstí jméno. V roce 1952 nechaly tehdejší úřady zbořit svatostánek pod záminkou, že překáží dopravě.

„Padl tehdy slib, že město obnoví kapli na jiném místě. Slib dosud nebyl naplněn. I proto se město rozhodlo kapli postavit,“ uvedl Mašek.
Symbolický základní kámen na nově zvoleném místě, poblíž bankovního domu u Čermákovy ulice, položili v den vstupu republiky do Evropské unie přestavitelé města spolu s místními zástupci křesťanských církví.

Projekt chystané stavby vybrala před čtyřmi lety komise, složená ze zástupců města a církve. Architekti původně navrhli velmi moderní kruhovou stavbu, vysokou přes osm metrů, s průměrem kolem pěti metrů. Kolemjdoucí patrně upoutá její vnější plášť, obepínající betonový interiér a přístupové schodiště s rampou. Ta má být podle studie ze smaltovaného skla. Uvnitř najdou své místo i dochované součásti vybavení staré kaple z osmnáctého století, především kopie obrazu Panny Marie Pasovské a votivní desky věnované věřícími, kteří se v kapli modlívali.

Autor: Martin Moštěk

13.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Farmářské trhy? Málo problematické. Loni inspektoři zjistili jen dva nedostatky

Budova někdejší zemědělské školy ve znojemské Alšově ulici. Ilustrační foto.

Budovu někdejší zemědělské školy převzalo znojemské muzeum

AKTUALIZOVÁNO

U Kuchařovic hořelo pole. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu

Znojmo /FOTOGALERIE, VIDEO/ – S požárem stojícího obilí a slámy bojovali hasiči na poli mezi Kuchařovicemi a Příměticemi u Znojma. „Na místo vyjeli profesionální hasiči ze znojemské stanice a dobrovolné jednotky z Kuchařovic, Suchohrdel, Prosiměřic, Mikulovic a Únanova," sdělil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška s tím, že hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, aby na místo vyjel dostatek cisteren.

Naučné stezky chátrají vinou času a vandalů. Přesto jich přibývá

Jižní Morava – Když se před nedávnem Radek Šimorda z Břeclavi vydal spolu se známými naučnou vinařskou stezkou ve Valticích na Břeclavsku, na některých panelech náročně luštil informace. „Písmo bylo někde velmi vybledlé," zmínil Šimorda. Na značně zanedbaný stav stezky, která se vine mezi vinohrady od zámeckého parku, přes Reistnu až ke Střední vinařské škole, upozornilo i několik Valtičanů. Město se proto rozhodlo, že panely navrátí do původního stavu.

Výročí povodní. Podělte se s námi o vzpomínky!

Jižní Morava – V roce 1997 i pět let nato zasáhly jižní Moravu ničivé povodně. Stoletá voda na mnoha místech v kraji napáchala stamilionové škody a zabíjela. Podělte se s námi o své vzpomínky. Redakce jihomoravských Deníků Rovnost hledá fotografie a svědectví z letních povodní v letech 1997 a 2002.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies