Houbaře, který se dostane na kraj lesa nad vranovskou přehradou, může už brzy překvapit pole poseté panely sluneční elektrárny. Její stavbu plánuje společnost Solar 2 a kývli na ni už i zastupitelé Štítar. Panely budou stát na pozemku obce. Ta z nich má mít statisíce ročně.

O záměru na pozemcích blízko lesa nad vranovskou přehradou vědí představitelé Štítar už od podzimu roku 2007. Tehdy se počítalo s téměř patnácti hektary půdy pro panely.

„Jedná se o projekt elektrárny, kterou chce společnost Solar stavět u Helenina dvora. Děláme na stavbu změnu územního plánu, přičemž z původních patnácti hektarů se nyní počítá s plochou něco málo přes sedm hektarů,“ potvrdila starostka Štítar Růžena Roupcová.

Nebudou prý vidět

Podle starostky nebude na panely vidět a kolem nejsou žádné turistické trasy.

„Elektrárna se nepotkává se žádnou stezkou pro turisty a nebude ani vidět. Je to až u lesa. Pozemky budou pronajaté na pětadvacet let a obecní pokladna díky pronájmu získá šest set tisíc korun ročně,“ řekla Roupcová.

Jak dodala, první montéři elektrárny by se měli objevit už za měsíc.
S rozporuplnými pocity přijal informaci o plánované stavbě elektrárny předseda Sdružení pro rozvoj a obnovu obcí Vranovska, starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

„Za prvé plně respektuji názor a rozhodnutí místní samosprávy a jejich samostatnost. Na druhou stranu musím říci, že se stavbou nesouhlasím a nelíbí se mi to. Pokud bych do těchto plánů mohl zasahovat, byl bych proti,“ reagoval Vedra. Dodal, že podobný projekt vzniká i v nedalekých příhraničních Stálkách.

Stavba elektrárny se nelíbí ani Pavlu Svobodovi, řediteli společnosti Autocamping Vranovská pláž, která provozuje u vranovské přehrady známý kemp.

„Nevím přesně, kde mají panely být, ale myslím si, že podobné projekty by blízko turistických středisek vznikat neměly. Pokud panely nebudou vůbec vidět, nemám námitek. Pokud by však kolem projížděli turisté mířící na pláž a do jejího okolí, není to dobré,“ myslí si Svoboda.
Dodal, že využití ploch pro podnikání by mělo jít ruku v ruce právě se zaměřením na turisty. „Místo elektrárny bych si zde dovedl představit například golfové hřiště. To nabídne vyžití turistům a navíc vytvoří i nová pracovní místa. Panely zaberou místo a nikomu to nic nepřinese,“ dodal Svoboda.

Desítky elektráren

Podle informací, které redakce Znojemského deníku Rovnost získala, stojí za projektem společnost Solar 2, která je dceřinou společností energetické skupiny Energy 21. Ta na Znojemsku vlastní a provozuje solární elektrárny v Jaroslavicích, Hrádku, Krhovicích, Velkém Karlově a Hrušovanech nad Jevišovkou.

„Všechny projekty jsou koncipovány tak, aby byly ekonomicky návratné i bez dotačních programů. Pro své projekty využíváme výhradně pozemky, pro které v danou dobu neexistuje efektivnější využití,“ přiblížila již dříve mluvčí společnosti Energy 21 Zuzana Musilová.
Mapa Znojemska nyní nabízí skoro třicítku funkčních fotovoltaických elektráren.

Přestože společnosti ČEPS a E.on nedávno kvůli možnému přetížení přenosové sítě vyhlásily stop stav na další sluneční elektrárny, firmy, které ještě předtím souhlas získaly, mohou své projekty dokončit. Jak dlouho bude omezení trvat zatím není jasné. „To opravdu nikdo neřekne. ČEPS zpracovává studie, které by měly dát odpověď na otázku, kolik je vůbec ještě síť schopna unést a jak se bude chovat v případě plánovaných elektráren. Myslím, že je to otázka několika měsíců,“ dodal již dříve Vácha.