VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Národní park Podyjí dotaci vzdal. Tři obce čekají na smlouvu

Znojemsko – Rozporné podmínky nebo komplikace s vyřizováním všech úředních náležitostí ohrožují získání evropských peněz pro ekologické nebo vodárenské projekty i na Znojemsku. Národní park Podyjí se kvůli konfliktu podmínek dvou programů a úředním složitostem jednoho projektu raději vzdal, budování kanalizace a čistírny odpadních vod pro tři vsi vázne na smlouvě s dodavatelem.

18.7.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Správa Národního parku zamýšlela z evropských peněz podpořit některé ze svých prací na údržbě spravovaného území. „Byla to třeba pastva na vřesovištích, kosení luk a prosvětlování lesních okrajů nebo křovinných porostů. Ukázalo se ale, že část plánovaných opatření je v nesouladu se zemědělskými dotacemi Agroenvi. Vznikaly by také komplikace spojené s veřejnými zakázkami na pozemcích pronajatých soukromým subjektům, které tvořily významnou část projektu. Proto jsme se projektu už počátkem roku vzdali," vysvětloval mediální koordinátor správy parku David Grossmann proč park získání devíti a půl milionu vzdal.

Evropské peníze jinak v Podyjí využívají pravidelně. „Nyní čerpáme nebo plánujeme čerpat zhruba padesát milionů korun například na opravy lesních cest, monitorování šelem, zpřístupnění objektu bývalé Papírny v lokalitě Devíti mlýnů, obnovy krajinných prvků nebo likvidaci bývalé roty u Podmyčí. Do další výzvy chystáme projekty za šestadvacet milionů korun," dodal Grossmann.

Kvůli prozatím chybějící smlouvě se zhotovitelem prozatím nemají dotaci na dlouho očekávanou kanalizaci zcela jistou v Banticích, Branišovicích a Olbramovicích. „První žádost o dotaci jsme dávali před dvaceti lety, po velkém úsilí jsme ji obdrželi loni. Můžu říct jen tolik, že mě nepřestává překvapovat, jaké všechny termíny musíme dodržovat. Vzhledem k tomu, čím vším musíme úředně projít, jsme se dosud nedopracovali ke smlouvě se zhotovitelem," posteskl si starosta Bohutic Pavel Štefka.

Investorem stavby kanalizace a čistírny pro trojici vsí je vodárenský svazek obcí Znojemska. Jeho tajemník Luděk Muller potvrdil, že na problému pracují. „Potíže nyní mají prakticky všechny projekty, které ještě nemají podepsanou smlouvu s fondem. My ale předpokládáme, že smlouvu se zhotovitelem budeme mít zřejmě do konce září. Jelikož peníze musíme proinvestovat do konce září příštího roku, měli bychom vše v pořádku zvládnout," sdělil tajemník svazku.

Celostátní seznam ohrožených projektů ve své oblasti sepsalo pro vládu ministerstvo životního prostředí a informoval o něm iHNED.cz. „V dokumentu pro vládu jsme uvedli projekty v hodnotě kolem pěti miliard korun. U projektů za 2,6 miliardy korun je již jasné, že se neuskuteční, a přišly o registrační list. Se všemi zúčastněnými Státní fond pro životní prostředí průběžně komunikuje," řekl webu náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž.

Potvrdil přitom, že nejvyšší podíl ohrožených peněz se tyká právě vodárenských projektů. „Proto je zde časová tíseň největší. Stanovili jsme tak konec srpna jako hranici, kdy musí být vše hotové a projekt začne čerpat peníze, aby vše v termínu stihl," dodal náměstek.

Autor: Martin Moštěk

18.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení