VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Němčičky loni oslavily 100 let hasičů

Němčičky - Po obyvatelstvu, které dříve z větší části tvořili Němci, nesou Němčičky dnešní název. A nejsou jediné. Kromě vesničky na Znojemsku sdílejí stejné jméno také s těmi u Židlochovic a u Hustopečí. Obec s devadesáti obyvateli sice nedisponuje kanalizací ani vodovodem, zato i díky členství ve Svazku obcí Sever Znojemska, opravuje a vylepšuje každým rokem své prostředí.

27.1.2012 3
SDÍLEJ:

Němčičky získaly svůj název po neměckém obyvatelstvu, které zde žilo. Foto: OÚ Němčičky

„V minulém roce jsme dokončili opravu hasičské zbrojnice, ještě rok předtím zvelebili kulturní dům, opravila se kaplička nebo se podařilo vybudovat nové dětské hřiště. V poslední době jsme také vysázeli hodně nové zeleně. Příští rok plánujeme opravit hřiště, které chceme využít k malé kopané,“ popsal plány do budoucna starosta Jaromír Fousek.

Němčičky se mohou také pochlubit zajímavými kulturními akcemi. Smrtkování či zatahování brány svatebčanům má ve vsi tradici i více jak sto let a dodnes se zde udržují.

„Na Smrtnou neděli, která je vždy čtrnáct dnů před Velikonocemi, chodí po vesnici děvčata se Smrtkou. Je to panna ozdobená barevnými pentlemi. Dívky chodí dům od domu a zpívají. Smyslem této tradice je vyhnání zimy,“ vysvětlil dnes už méně známou tradici starosta.

Další raritou je pořádání traktoriády. Každé léto se ulicemi Němčiček prohání několik novějších i starších železných krasavců.

„Letos se bude traktoriáda konat již potřetí. Za dva předešlé ročníky si u lidí získala velikou oblibu. Naposledy se sešlo kolem dvaceti strojů. Někdo vlastní novější modely, ale máme tu i historické kousky. Projíždíme vždy vesnicí a poté se scházíme na hřišti, kde pokračujeme v zábavě,“ prozradil starosta.

V minulém roce se v obci slavilo významné jubileum. Hasičská jednotka oslavila sto let od svého založení. Akce se neobešla i bez přehlídky v uniformách.

„Celou slavnost jsme zahájili průvodem od naší nově opravené hasičárny. Nechali jsme si ušít i nové uniformy. V čele šly koně, za které byla zapřáhnutá naše stará historická stříkačka, která ale pořád slouží. Všem účastníkům jsme také předvedli, jak dobře ještě hasí. Po hodinové mši u kapličky průvod došel až k pomníku padlých a odtud jsme se vydali zpět do vsi,“ popsal průběh slavnosti velitel hasičů Petr Semotam.

Součástí slavnostního okamžiku byl i sraz rodáků. Sešlo se jich na několik desítek.

„Takové setkání jsme uspořádali úplně poprvé a bylo opravdu zajímavé. Všem se tato akce líbila a do budoucna bychom z toho chtěli vytvořit tradici. Všichni rodáci, kteří nás navštívili, se zúčastnili přehlídky a následně jsme se přesunuli na obecní úřad, kde jsme měli vystavené historické fotky obce, u kterých si všichni zavzpomínali,“ vylíčil starosta.

Vzpomínky ale neskončily jen u fotografií. Němčičtí mají dodnes schované kousky z válečného letounu, který se zde zřítil za Druhé světové války.

„Britský letoun typu Wellington havaroval za války při pokusu o nouzové přistání u naší obce. Dodnes se dochovaly kusy, které lidé našli v okolí,“ vysvětlil Fousek.

I přes to, že jsou Němčičky malá a klidná ves, neobešly se v minulosti bez smutných událostí. V květnu 1927 na místní vojenské střelnici přišli o život čtyři chlapci, kteří našli nevybuchlou minu. Tato tragédie velice zasáhla do života obce. Smutnou událost připomíná pomník.

Další spíše kurióznější událost se zde přihodila v roce 2002, kdy sochu svatého Vendelína, která celé roky stála na rozcestí silnice do Mikulovic, někdo ukradl.

„Pamatuji si, že jedno ráno tam prostě najednou nebyla. Naštěstí se jí podařilo objevit v Galerii Palais ve Vídni a byla nám opět vrácena. Se souhlasem ministerstva kultury jsme ji nedali na původní místo, ale je umístěna přímo v obci a zkrášluje park na návsi,“ zakončil starosta.

Autor: Martina Svatoňová

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích.

Architekti chtějí zaujmout vinaře. V krojích

Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Výměny žížal? Nadšenci se navzájem hledají na mapě

Jižní Morava - Kromě třídění odpadu začali lidé v domácnostech používat žížalí kompostéry. Vznikla i mapa, díky které se mohou navzájem kontaktovat. Zapojili se nadšenci na Znojemsku a Hodonínsku.

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Brno /ANKETA/ - Nejprve pobodali sršni mladého muže, poté zaútočili na dvě posádky záchranářů a kolemjdoucí. Scéna jako z hororu se odehrála v neděli večer v brněnské Bystrci. Výjezdů k lidem, u nichž se projeví alergická reakce na bodnutí včelou, vosou či sršněm, je podle odborníků v létě výrazně více.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení