VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice otevře páteřní poradnu

Znojmo - První páteřní poradnu v regionu otevírá v úterý ortopedicko-traumatologické oddělení znojemské nemocnice. Bolesti zad se totiž řadí k nejčastějším steskům pacientů.

31.8.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Stále rostoucí počet pacientů s postižením páteře, kteří pro bolesti vyhledávají pomoc, vyprovokoval lékaře znojemské nemocnice k otevření nové páteřní poradny. Její dveře se v budově nové nemocnice na ulici Janského poprvé otevřou již v úterý.

„Protože naše pracoviště má mnohaleté zkušenosti s operačním ošetřováním těchto onemocnění, chtěli bychom poskytnout široké veřejnosti možnost komplexního přístupu při řešení jejich páteřních potíží,“ uvedl primář znojemského ortopedicko-traumatologického oddělení Radek Hart.

„Poradna bude v provozu každé pondělí od osmi ráno do tří hodin odpoledne v prostorách ortopedicko-traumatologických ambulancí v prvním patře nemocnice. Její chod bude zajišťovat erudovaný lékař – ortoped. K návštěvě poradny je možno se objednat osobně nebo na telefonním čísle 515215521,“ doplnil ředitel nemocnice Miroslav Kavka.

Bolesti zad patří mezi nejčastější stesky pacientů v lékařských ordinacích, řadí se četností hned za onemocnění dýchacích cest. Jedná se též o jednu z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti v Česku a o častou příčinu částečné nebo úplné ztráty pracovní schopnosti. Až polovina žádostí o invalidní důchod má podklad v páteřním onemocnění.

„Opotřebení meziobratlových plotének probíhá pozvolna. Nejprve dochází ke změnám v jádru ploténky, na které následně nasedá abnormální pohyblivost daného úseku. Ta způsobuje bolestivé zvýšení svalového napětí a pocity únavy a nejistoty. Jejím důsledkem je roztržení vazivového prstence uloženého kolem jádra a výhřez jádra do oblasti nervových struktur, což dává vzniknout bolestem vyzařujícím do končetin. Konečným stádiem je pak opotřebení i kostěných struktur, respektive degenerace kloubů na páteři. Všechny tyto změny jsou příčinou chronických bolestí bederní páteře,“ popsal Hart.

„Léčba onemocnění zad je vždy komplexní a měla by se dít ve spolupráci ošetřujícího lékaře, ortopeda, neurologa, rehabilitačního lékaře a eventuálně psychiatra či psychologa. Na našem pracovišti působí dva rehabilitační pracovníci. Jsme v každodenním kontaktu s rehabilitačním lékařem, který se účastní vizit na našem oddělení a řídí rehabilitační péči o pacienty. Velmi úzce spolupracujeme s anesteziologickým oddělením, respektive jeho ambulancí pro léčbu bolesti, a s oddělením psychiatrickým,“ doplnil lékař.

Nemocný, který se na lékaře obrátí s bolestmi zad, musí mít ale na mysli, že je zejména sám zodpovědný za své zdraví. „Je zapotřebí si najít čas a každému nemocnému pečlivě jeho stav vysvětlit a zdůraznit, jaké má vyhlídky na léčení a vyléčení. Rozhodnutí zůstává stále na pacientovi samotném. Pryč jsou ovšem doby, kdy se na onemocnění páteře předepisovaly pouze utišující prostředky a korzety,“ dodal Hart.

Bolesti zad patří mezi nejčastější stesky pacientů

Prof. MUDr. RADEK HART PhD.

Ortopedicko-traumatologické oddělení Nemocnice Znojmo otevírá v prostorách nové nemocnice od prvního září páteřní poradnu. K tomuto rozhodnutí nás vede stále rostoucí počet pacientů s postižením páteře, kteří pro bolesti vyhledávají lékařskou pomoc.

Opotřebení meziobratlových plotének probíhá pozvolna. Nejprve dochází ke změnám v jádru ploténky, na které následně nasedá abnormální pohyblivost daného úseku. Ta způsobuje bolestivé zvýšení svalového napětí a pocity únavy a nejistoty. Jejím důsledkem je roztržení vazivového prstence uloženého kolem jádra a výhřez jádra do oblasti nervových struktur, což dává vzniknout bolestem vyzařujícím do končetin. Konečným stadiem je pak opotřebení i kostěných struktur, respektive degenerace kloubů na páteři. Všechny tyto změny jsou příčinou chronických bolestí bederní páteře. Velkou roli zde hraje též genetická predispozice pacienta, to je přítomnost obdobných potíží u rodičů a prarodičů.

Degenerativní změny meziobratlové ploténky a jejich následky nejsou jedinou příčinou bolestí v kříži. Potíže mohou být způsobeny i vrozenými nepravidelnostmi páteře, nestabilitou, vzájemným posunem obratlů, nádory, záněty, čerstvými poraněními či poúrazovými stavy, osteoporózou, revmatickými nemocemi nebo také onemocněními přilehlých orgánů jako jsou ledviny, velké cévy, apod. Vždy je třeba mít na mysli též možnou psychickou příčinu potíží.

Nejčastějším onemocněním páteřního sloupce v bederní oblasti je výhřez meziobratlové ploténky, který může utiskovat nervové struktury. Ve dvou procentech případů se s ním dokonce setkáváme již u pacientů mladších dvaceti let. K operačnímu řešení, to je k odstranění vyhřezlé ploténky, přistupujeme, pokud po dobu šesti a více týdnů trvají příznaky jasně utlačeného nervového kořene provázené oslabením svalové síly nebo vznikne-li neschopnost udržet moč či stolici. Pouhé odstranění vyhřezlé ploténky provádíme jen, pokud nejsou v dané oblasti přítomné kostěné degenerativní změny. V opačném případě po uvolnění útlaku připojujeme zadní zpevnění této etáže.

Dnes stále častěji diskutovaným problémem je postupné zúžení páteřního kanálu na méně než deset milimetrů, čímž dochází taktéž k útlaku nervových struktur. Vzniká obvykle na podkladě degenerativních změn, které se projevují tvorbou kostních výrůstků, a to jak na tělech obratlů, tak i na malých zadních meziobratlových kloubech. Pacienti bývají vyššího věku. Ujdou typicky jen vzdálenost do dvou set metrů, po které vzniká bolest zad a pocit slabosti v dolních končetinách. Úlevu přináší předklon či jízda na kole. Pokud je daná etáž stabilní, provádíme jen minimální výkon spočívající v odstranění kostních výrůstků, čímž se prostor pro nervové struktury opět zvětší.

Pokud je bolest v zádech způsobena zlomeninou obratle při odvápnění kostí, tzv. osteoporóze, zjištěnou do tří měsíců ode dne vzniku potíží, provádíme kromě základní léčby proti osteoporóze i obnovení výšky těla sníženého obratle. Operační technika je šetrná a spočívá ve výplni těla postiženého obratle zezadu speciálním materiálem, který organismus pacienta postupně přijímá za vlastní. Úlevu pociťuje pacient ihned po operačním výkonu.

Většina zmíněných operačních postupů přichází do úvahy až po vyčerpání všech možností konzervativní – neoperační léčby, vedené minimálně po dobu jednoho roku. Jejím základem je intenzivní, individuálně prováděné rehabilitační cvičení a medikamentózní léčba. Dále se předepisují masáže, tepelné procedury a podpůrné pomůcky. Lázeňská léčba bývá většinou vhodná.

V dnešní době přistupujeme k operačnímu řešení bolestí zad, máme k dispozici velmi široký sortiment moderních implantátů. Do této pestré škály patří například umělé meziobratlové ploténky, které jsou obdobou umělých kloubů na končetinách. Další skupinou moderních systémů jsou zadní dynamické implantáty, jejichž přednosti jsou obdobné jako u umělých plotének. Ke zpevnění obratlů máme k dispozici několik technik, od standardních až po miniinvazivní, které významně urychlují návrat pacienta do každodenního života.

Autor: Daniel Smola

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Ilustrační foto

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení