VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nervózní losovačka: ''Sako a prsteny dolů!''

Znojmo /FOTOGALERIE/ – V předsálí znojemského městského úřadu na náměstí Armády postává několik starostů ze Znojemska, představitelé zhruba dvacítky stavebních firem a novináři. Ty všechny zajímá, jak dopadne dnešní losování deseti společností v zakázce na opravu úpravny vody za půl miliardy korun.

14.12.2011 16
SDÍLEJ:

Losování společností v zakázce na opravu úpravny vody za půl miliardy korun.Foto: DENÍK/Romana Holišová

Právě zužování počtu firem přihlášených do veřejných soutěží takzvaným losováním se v Česku kvůli všeobecně známé losovačce v Karlových Varech stalo synonymem manipulace s veřejnými zakázkami. Letos k této pověsti přispělo i další odhalení protikorupční policie, která prověřuje „cinknuté“ losování ve čtyřiceti veřejných zakázkách za dvě miliardy korun.

Nervozita z jednotlivých účastníků téměř sálá, starosta před vstupem do sálu zakazuje novinářům použít fotoaparáty, televize musí s kamerou zůstat venku. „Byli jste pozvání jako zástupci veřejnosti, to jsme si prosadili. Nedělejme z toho divadlo. Nechceme, aby nám kvůli tomu třeba Úřad na ochranu hospodářské soutěže smetl celou soutěž. Nedostali bychom dotaci a nemohli opravovat,“ snaží se s novináři domluvit Vlastimil Gabrhel.

Do sálu tak nakonec napochoduje asi třicítka lidí, všichni se musí prokázat občanským průkazem, do prezenční listiny si je zapisuje přizvaný třebíčský notář Miroslav Michálek. Identifikovat se musí třeba i starostové z Vranova nad Dyjí či z Jevišovic, přestože oba sedí v předsednictvu svazku Vodovody a kanalizace, který zakázku zadává.

Starosta Gabrhel vítá přítomné, úřednická show začíná. Jedna z žen ze společnosti Stavební poradna České Budějovice, která pro svazek organizaci výběrového řízení zajišťuje, jako kouzelník na pódiu ukazuje přítomným vínově zbarvenou neprůhlednou nádobu – z boku, ze shora, uvnitř. Stejně tak naloží s víkem nádoby. Potom následují lístky. Na každém z nich je napsáno jméno jedné z dvaadvaceti firem přihlášených do soutěže. „Nádoba je neprůhledná, lístky s obyčejného kancelářského papíru, stejně velké. Můžete si vše prohlédnout,“ končí svou produkci žena.

V sále se zvedá asi pětice lidí, zástupci stavebních firem zkoumají lístky proti světlu, prověřují jejich velikost, ohmatávají nádobu. Nakonec vše kontroluje i notář.

Ten pak z papírků předčítá názvy firem a po přečtení je skládá a složené je podává pracovnici firmy, která je ukládá do nádoby. „Proč ohýbáte některé papírky na stole a některé jen tak v ruce? Můžete všechny skládat na stole?“ ptá se evidentně nervózní zástupce jedné ze stavebních firem. „Promiňte, vůbec jsem si to neuvědomil,“ brání se notář.

Následuje slovní přestřelka mezi dvěma zástupci firem a znojemským starostou, zda-li by místo pracovnice Stavební poradny nemohl losovat desítku šťastlivců on. „Vše jsme legislativně prověřili, dva měsíce o věci diskutovali, firmy se mohli proti postupu odvolat a nikdo to neudělal. Teď si nebudeme změnou pravidel na poslední chvíli přidělávat případné potíže s tím, že nám celou soutěž někdo shodí,“ odmítá všechny návrhy Gabrhel.

To už se blíží k „osudí“ hlavní postava dne. Žena ze Stavební poradny si stoupá k osudí, když ji znovu zpraží jeden ze stavařů. „Nemůžete si sundat to sako s dlouhými rukávy a prstýnky?“ nedá se odbít.

Žena nakonec zůstává stát v bílé halence bez rukávů a s prsteny odloženými na stole. Publiku ukazuje prázdnou ruku, kterou vzápětí noří do nádoby, vytahuje prvního šťastlivce a předává ho notáři. Ten čte z papírku název první z deseti firem, které nyní smí podat cenovou nabídku na rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě. Inkasovat za to budou mezi čtyřmi sty až pěti sty miliony korun. „Jména firem nesmíte zveřejnit do doby, než bude vyhotoven notářsky ověřený zápis z losování,“ nabádá nakonec novináře starosta Gabrhel.

Firmy teď mají dvaačtyřicet dní na sepsání konkrétní cenové nabídky. „Cena bude, za splnění všech ostatních kritérií, jediným hodnotícím kritériem. Vítěze bychom mohli vybrat v únoru, pak bude následovat doba na odvolání. A snad v březnu či dubnu bychom mohli podepsat smlouvu. V létě by se tak mohlo začít pracovat,“ uzavírá starosta.

Čtěte také: Obří zakázka: losuje se dnes

Autor: Daniel Smola

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Více nehod motorkářů v kraji: letos již čtyři mrtví, přibylo i zraněných

Ilustrační foto

Reakcí na bodnutí přibývá. Hmyz útočí i na lékaře

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krumlov a Šanov chystají nové parcely

Znojemsko – Desítky parcel začnou brzy nabízet zájemcům o stavbu rodinných domů radnice na Znojemsku. Nyní úředníci pracují na přípravě sítí.

AKTUALIZOVÁNO

Odměna? Zastřelený divočák vyjde myslivce až na trojnásobek

Jižní Morava – I po opakovaném sčítání se dobírá stejného výsledku. Náklady, které lovec podle předsedy Okresního mysliveckého spolku Hodonín Radovana Mančíka vynaloží za uloveného divočáka, převyšují státem vyplácenou odměnu až trojnásobně. Myslivci z Hodonínska stejně jako jejich kolegové v oblastech ohrožených africkým morem dostanou za každé ulovené zvíře jen tisícovku.

Návštěva Hitlera byla velká sláva. Mikulov býval německý, připomíná šéf archivu

Mikulov /ROZHOVOR/ – Historické Náměstí má v práci téměř na dohled. Ředitel okresního archivu sídlícího v Mikulově Miroslav Svoboda se v rozhovoru rozvyprávěl o někdejším významu turisty vyhledávaného místa a s ním spjatých událostech. „Náměstí dřív bývalo mnohem větší,“ říká.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení