VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nervózní losovačka: ''Sako a prsteny dolů!''

Znojmo /FOTOGALERIE/ – V předsálí znojemského městského úřadu na náměstí Armády postává několik starostů ze Znojemska, představitelé zhruba dvacítky stavebních firem a novináři. Ty všechny zajímá, jak dopadne dnešní losování deseti společností v zakázce na opravu úpravny vody za půl miliardy korun.

14.12.2011 16
SDÍLEJ:

Losování společností v zakázce na opravu úpravny vody za půl miliardy korun.Foto: DENÍK/Romana Holišová

Právě zužování počtu firem přihlášených do veřejných soutěží takzvaným losováním se v Česku kvůli všeobecně známé losovačce v Karlových Varech stalo synonymem manipulace s veřejnými zakázkami. Letos k této pověsti přispělo i další odhalení protikorupční policie, která prověřuje „cinknuté“ losování ve čtyřiceti veřejných zakázkách za dvě miliardy korun.

Nervozita z jednotlivých účastníků téměř sálá, starosta před vstupem do sálu zakazuje novinářům použít fotoaparáty, televize musí s kamerou zůstat venku. „Byli jste pozvání jako zástupci veřejnosti, to jsme si prosadili. Nedělejme z toho divadlo. Nechceme, aby nám kvůli tomu třeba Úřad na ochranu hospodářské soutěže smetl celou soutěž. Nedostali bychom dotaci a nemohli opravovat,“ snaží se s novináři domluvit Vlastimil Gabrhel.

Do sálu tak nakonec napochoduje asi třicítka lidí, všichni se musí prokázat občanským průkazem, do prezenční listiny si je zapisuje přizvaný třebíčský notář Miroslav Michálek. Identifikovat se musí třeba i starostové z Vranova nad Dyjí či z Jevišovic, přestože oba sedí v předsednictvu svazku Vodovody a kanalizace, který zakázku zadává.

Starosta Gabrhel vítá přítomné, úřednická show začíná. Jedna z žen ze společnosti Stavební poradna České Budějovice, která pro svazek organizaci výběrového řízení zajišťuje, jako kouzelník na pódiu ukazuje přítomným vínově zbarvenou neprůhlednou nádobu – z boku, ze shora, uvnitř. Stejně tak naloží s víkem nádoby. Potom následují lístky. Na každém z nich je napsáno jméno jedné z dvaadvaceti firem přihlášených do soutěže. „Nádoba je neprůhledná, lístky s obyčejného kancelářského papíru, stejně velké. Můžete si vše prohlédnout,“ končí svou produkci žena.

V sále se zvedá asi pětice lidí, zástupci stavebních firem zkoumají lístky proti světlu, prověřují jejich velikost, ohmatávají nádobu. Nakonec vše kontroluje i notář.

Ten pak z papírků předčítá názvy firem a po přečtení je skládá a složené je podává pracovnici firmy, která je ukládá do nádoby. „Proč ohýbáte některé papírky na stole a některé jen tak v ruce? Můžete všechny skládat na stole?“ ptá se evidentně nervózní zástupce jedné ze stavebních firem. „Promiňte, vůbec jsem si to neuvědomil,“ brání se notář.

Následuje slovní přestřelka mezi dvěma zástupci firem a znojemským starostou, zda-li by místo pracovnice Stavební poradny nemohl losovat desítku šťastlivců on. „Vše jsme legislativně prověřili, dva měsíce o věci diskutovali, firmy se mohli proti postupu odvolat a nikdo to neudělal. Teď si nebudeme změnou pravidel na poslední chvíli přidělávat případné potíže s tím, že nám celou soutěž někdo shodí,“ odmítá všechny návrhy Gabrhel.

To už se blíží k „osudí“ hlavní postava dne. Žena ze Stavební poradny si stoupá k osudí, když ji znovu zpraží jeden ze stavařů. „Nemůžete si sundat to sako s dlouhými rukávy a prstýnky?“ nedá se odbít.

Žena nakonec zůstává stát v bílé halence bez rukávů a s prsteny odloženými na stole. Publiku ukazuje prázdnou ruku, kterou vzápětí noří do nádoby, vytahuje prvního šťastlivce a předává ho notáři. Ten čte z papírku název první z deseti firem, které nyní smí podat cenovou nabídku na rekonstrukci úpravny vody ve Znojmě. Inkasovat za to budou mezi čtyřmi sty až pěti sty miliony korun. „Jména firem nesmíte zveřejnit do doby, než bude vyhotoven notářsky ověřený zápis z losování,“ nabádá nakonec novináře starosta Gabrhel.

Firmy teď mají dvaačtyřicet dní na sepsání konkrétní cenové nabídky. „Cena bude, za splnění všech ostatních kritérií, jediným hodnotícím kritériem. Vítěze bychom mohli vybrat v únoru, pak bude následovat doba na odvolání. A snad v březnu či dubnu bychom mohli podepsat smlouvu. V létě by se tak mohlo začít pracovat,“ uzavírá starosta.

Čtěte také: Obří zakázka: losuje se dnes

Autor: Daniel Smola

14.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení