VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevidomí se vypraví na vycházky do Podyjí. S průvodcem

Podyjí, Znojmo – Zrakově postižení mohou poznávat zajímavá zákoutí Národního parku Podyjí. Až osmkrát letos vyrazí klienti znojemského TyfloCentra s lektorkou z národního parku prozkoumávat krásy Podyjí. Na výletech na Kraví horu, Havranické vřesoviště nebo do okolí Čížova či Vranova nad Dyjí je budou objevovat pomocí čichu, hmatu nebo sluchu. Na podobné spolupráci se Správa parku a znojemské TyfloCentrum domluvily poprvé.

22.3.2013
SDÍLEJ:

Nejen na Kraví horu zamíří zrakově postižení,kteří navštěvují znojemské TyfloCentrum.Foto: Archiv Národního parku Podyjí

Obavy nad tím, zda nevidomí nebo zrakově postižení vycházku zvládnou, se ukázaly jako liché. „Nejdříve jsme se báli, zda to nebude pro lidi se zrakovým postižením příliš náročné. Klienti TyfloCentra mají s podobnými vycházkami ale už zkušenosti," řekla vedoucí Návštěvnického střediska národního parku v Čížově Svatava Holubová.

Řada klientů centra už má s turistikou zkušenosti. Zrak jim při poznávání okolí nahrazuje hmat a mnohdy i sluch a čich. „Chodíme společně do přírody a snažíme se zrakově postižené upozorňovat na různé přírodní zajímavosti a necháme je osahat to, co považujeme za neobvyklé nebo zajímavé. Vzhledem k tomu, že přírodu neznáme až tak dobře, požádaly jsem o spolupráci lektorku Správy parku. Klienty upozorní na konkrétní zvuky, vůně nebo přiblíží přírodu podrobným popisem," uvedla zaměstnankyně TyfloCentra Klára Vítková, která Správu parku s nápadem oslovila.

Konkrétní zkušenost s pohybem v terénu má dřívější klientka TyfloCentra Petra Šeneklová. Nyní je již na pozici pracovnice centra a problémy zrakově postižených zná opravdu na vlastní kůži. „Nevidomí nebo lidé zrakově postižení se sami do přírody vůbec nevydávají. Vždy potřebujeme průvodce, který nám řekne, jak je terén náročný. Potřebujeme vědět, jaké nerovnosti nás v terénu čekají. Nápad vycházek do Podyjí se mi moc líbí, pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, hodlám se jich zúčastňovat," těšila se Šeneklová.

Přírodniny lze rozeznávat všemi smysly.

Přírodu lze poznávat i bez zraku. „Květy bezu například nezaměnitelně voní. Osiku zase můžete podle třesení listů jednoznačně určit jen podle sluchu. Kmeny stromů mají svojí jedinečnou strukturu," popsala Holubová.

První březnové setkání se kvůli nepřízni počasí ale odehrálo pod střechou TyfloCentra. „V teple, při čaji a sušenkách jsme si nejen povídali o Národním parku Podyjí, ale také jsme pomocí smyslového vnímání rozeznávali rozličné přírodniny. To všechny zaujalo. Jen hadí svlečka budila trochu nedůvěru," přiblížila vedoucí čížovského střediska.

Klienti poznávali také nejrůznější plody. „Mohli si osahat šišky nebo žaludy a očichat lahvičky s kořením. Lektorka měla připravené velké obrázky, které se snažila popsat. Při podobných přednáškách je skvělé, když odborník dokáže zaujmout. Informace, které lidé získají pak nahrazují chybějící zrakové vjemy," vysvětlila Vítková.

Vycházky do přírody ale vyžadují ideální klimatické podmínky. „Mokrý nebo bahnitý terén by nám působil velké obtíže. Pohyb v přírodě by se mohl stát nebezpečným," obávala se Šeneklová.

Správa parku se dlouhodobě snaží otevírat přírodu Podyjí lidem s různými handikepy. Už několik let spolupracuje se stacionářem Sv. Damiána na Hradišti.

V projektech má také připraveny úpravy cest na zajímavá místa, tak aby byla dostupná například vozíčkářům.

Autor: Ilona Pergrová

22.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Soška Věstonické venuše.

V Archeoparku vystaví originální venuši. Sošku starou téměř třicet tisíc let

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Za zamčenými dveřmi? Počítání hlasů si navzájem hlídáme, říká členka komise

Jižní Morava – Ve volebních komisích zasedá Monika Smetanová už asi šest let. „Prošla jsem už řadou obcí a v každé komise funguje trošku jiným způsobem. Vždy záleží na předsedovi, jak si vše zorganizuje,“ zmiňuje žena z Brna, která se ve členství v komisi dostala přes svou matku. Působí totiž v jedné z politických stran a svou dceru do komise při volbách nominuje.

OBRAZEM: Rekordní výstava hub ukazuje 250 druhů včetně vzácného hřibu borového

Znojmo – Tradiční výstavu živých hub hostí od pondělního odpoledne mázhaus Domu umění na znojemském Masarykově náměstí. „Výstavu letos pořádáme už popáté a díky spolupráci ochotných pomocníků představujeme také rekordní množství druhů hub, celkem dvě stě padesát,“ řekl spoluautor výstavy, botanik pořádajícího Jihomoravského muzea ve Znojmě, Radomír Němec.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení