„Když se podíváme dlouhodobě dozadu, třeba i na dobu posledních deseti let, má Znojemsko jedny z největších sezonních a mimosezonních výkyvů v zaměstnanosti z celé země. Mezi zimou a létem je rozdíl dva až tři tisíce míst,“ vypočetl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Ten očekává, že po letní sezoně začne nezaměstnanost opět růst. „Je to tak bohužel už dlouhodobě nastaveno. Spousta lidí tu pracuje na místech, která jsou vázána na léto. Naopak za dlouhá léta tady nevyrostla továrna, která by celoročně zaměstnávala větší počet lidí,“ řekl Čopf.

Sezonní práce

Dvě stě míst letos vytvořilo přímo město Znojmo. „Radnice uvolnila peníze a vytvořila dvě stovky krátkodobých sezonních zaměstnání, která se nám projevují v nabídce volných míst. Zaplaťbánbůh i za ně. Statistiku to ale poněkud zkresluje, žádný dlouhodobý zaměstnavatel se dvěma sty místy tady nevznikl,“ upřesnil ředitel úřadu práce.

Jednoznačně hlavním důvodem rapidního poklesu nezaměstnanosti na Znojemsku jsou tak sezonní práce. „V červnu našlo práci kolem pěti set lidí, což je v regionu právě téměř jedno procento v míře nezaměstnanosti. Ve statistice se projevily jak poslední zbytky veřejně prospěšných prací, tak i sezonní práce ve stavebnictví, pohostinství, cestovním ruchu, zemědělství a podobně,“ dodal Čopf.

#nahled|https://g.denik.cz/69/c5/nezamestnanost_znojemsko_072010_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/69/c5/nezamestnanost_znojemsko_072010_infografika.jpg|Vývoj nezaměstnanosti na Znojemsku v červenci 2010.#

Dno krize pociťují už i tradiční znojemští producenti. „V posledních dvou letech jsme kvůli propadu prodeje museli propustit pětadvacet zaměstnanců, v současné době bych řekl, že se situace stabilizuje. S krizí souvisí i dočasný výpadek našeho exportu do Ruska. Když klesne cena ropy a plynu na světových trzích, tak se to tam okamžitě projeví na státních zakázkách. Letos už bychom ale ve spolupráci s ruskými zákazníky měli pokračovat,“ uvedl třeba předseda výrobního družstva Dřevotvar Znojmo Václav Lazárek.

Není mezi nejhoršími

V červnu tak bylo na Znojemsku skoro šest tisíc sedm set lidí bez práce na necelých sedm set volných pracovních pozic, což odpovídá skoro deseti uchazečům na jedno místo. Jejich průměrný věk byl necelých čtyřicet let.

V celém Česku bylo ke konci června bez práce přes půl milionu lidí, míra nezaměstnanosti tak oproti měsíci květnu klesla o dvě desetiny procenta na 8,5%.

Znojemsko se v červnu vymanilo z posledních míst žebříčku nezaměstanosti, kterému nyní kraluje Most (15,6%), Děčín (14,6%), Bruntál (14,2%), Hodonín (14,0%), Karviná (13,7%) a Ústí nad Labem (13,4 %). „Na jedno volné místo je nejvíce uchazečů, skoro šedesát čtyři, v Děčíně. Následují Teplice s třiašedesáti, Karviná s šestapadesáti a Třebíč s osmačtyřiceti uchazeči na jedno volné místo,“ dodala tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová.