Postřeleného orla našla náhodou při pochůzce v lese ornitoložka Vlasta Škorpíková.

„Protože se orel dal celkem snadno chytit, bylo jasné, že v lese přežíval zraněný už nějakou dobu,“ uvedla v pátek pro televizi Nova Škorpíková.

Postřeleného a vyhublého orla ornitologové okamžitě převezli na ošetření k veterináři do Přímětic.

„Dravce jsem ošetřoval, měl střelná poranění od broků na křídle a noze,“ uvedl zvěrolékař Dalibor Bohač.

O zraněného vzácného ptáka se nyní stará provozovatel Stanice pro handicapované dravce Rostislav Jordán. „Orel dostává antibiotika a jeho stav se pomalu lepší. V sobotu jsme mu dovezli od jaroslavických rybářů ryby, i když orel kvůli lékům moc při chuti není,“ nastínil Jordán.

Na Znojemsku přitom nejde o výjimečný případ. V posledních letech útočil neznámý člověk již na třetího chráněného orla.

V březnu roku 2006 někdo postřelil brokovnicí orla mořského poblíž Hevlína. Nedaleko místa, kde lidé našli zraněného orla v pátek. „Tehdy se jednalo také o střelné poranění broky,“ připomněl Jordán. Dodal, že si myslí, že střelec pochází z řad moravských myslivců.

Nařčení z útoků na chráněného dravce se brání jeden z členů mysliveckého sdružení Hrabětice – Travní Dvůr.

„Mohu odpřisáhnout, že žádný z našich členů by na orla nikdy nevystřelil. Proč bychom sami sobě vyráběli problémy?“ uvedl Jiří Jelínek. Podle jeho slov je orel mořský v dané lokalitě jen sezonně. „Víme, že tam dva, tři orli jsou. Na Dyji jsou totiž tisíce kačen, kterými se orel živí. Jakmile na jaře kachny odletí, orel se přesune jinam. Celoročně tam nemá dostatek potravy,“ nastínil Jelínek.

Problém vidí myslivec v blízkosti sousedního Rakouska.

„Lidé v Rakousku na dravce neberou žádný ohled. Tam se střílí na všechno, co má zahnutý zobák, takže nevylučuji, že to byl někdo od sousedů,“ sdělil Jelínek. Dodal, že podle jeho informací byl navíc orel před třemi lety postřelen ocelovými broky, které moravští myslivci nepoužívají.

„Toho prvního orla našel tehdy jeden náš člen. Dravec měl v těle ocelové broky. Ty naši myslivci nepoužívají. Dokud nám to zákon povoluje, používáme především olověné broky,“ doplnil Jelínek.

„Tenkrát byl orel zraněn olověnými broky o průměru tři a půl milimetru. Byly viditelně zdeformované po dotyku s kostí. Myslivci sice tvrdí, že postřelení orli k nám létají z Rakouska. To je ale nesmysl. Pták se zlomeným křídlem se nedostane patnáct set metrů od hranic,“ naznačil Jordán.

Protichůdné informace nabízí ošetřovatel dravců.

Ve stejné lokalitě podle Jordána někdo dalšího orla otrávil. „Na Hraběticku jsme dříve našli otráveného orla karbofuranem. (Jde o jeden z nejjedovatějších pesticidů. Používání karbofuranu jako otrávené návnady je nelegální, *pozn. red). Navíc mohu doložit fotografiemi, že někdo otrávil ve stejné lokalitě také asi dvanáct káňat,“ dodal Jordán.

Tento týden chce ornitoložka Vlasta Škorpíková podat trestní oznámení na neznámého pachatele. „Myslím si, že to byl úmysl. Asi jde o loveckou vášeň střelce. Počátkem týdne proto podám na policii trestní oznámení,“ dodala Škorpíková.

Viníka střelby na prvního orla policie nenašla i když ornitologové tehdy vypsali dvacetitisícovou odměnu za informace vedoucí k jeho dopadení. „Je to zřejmě problém. Myslím si, že místní lidé vědí, kdo to dělá. Je to jejich velká ostuda,“ uzavřela Škorpíková.

Spolek na ochranu opuštěných a týraných zvířat se rozhodl pomoci a vyhlásil finanční sbírku na léčení zraněného orla. Více informací najdete na www.utulek–znojmo.