VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Znojma je ve funkci sto dní

ZNOJMO - Ve vedení radnice je teprve od prosince loňského roku, přesto si už dovedl nadělat spoustu nepřátel. Vytýkají mu třeba příliš těsné vazby na brněnské podnikatele. Z vedoucích postů na radnici už od jeho nástupu sami odešli nebo museli odejít tajemnice, vedoucí dopravního a majetkového odboru, konkurz čeká i ředitelku Znojemské Besedy. Netají se tím, že právníci, kteří nyní zastupují radnici, jsou jeho známí.

2.5.2007
SDÍLEJ:

Znojemský starosta Petr NezvedaFoto: DENÍK/Archiv

Spousta lidí má nyní pocit, že preferujete firmy z Brna. Proč?

Tyto pomluvy se ke mně také dostaly, a proto jsem si na všech odborech nechal vytáhnout statistiku zadaných zakázek. Brněnských firem je úplné minimum, z více než sto třiceti zakázek jsme zadali dvacet mimoznojemským firmám, z toho čtrnáct brněnským. Třeba advokátní kancelář, která ale byla i předtím z Brna, máme brněnskou firmu na získávání dotací…

Plochu na Aninské ulici ale pro výstavbu nových bytových domů také čistila brněnská firma. Dříve to byla práce Městské zeleně.


Jdeme cestou nejnižší ceny. Nebylo to ale určitě nic, co by šlo přes radu, protože ta rozhoduje o zakázkách nad dvě stě padesát tisíc korun.

Proč tedy Znojmo má Městskou zeleň, kde pracují místní lidé, když její práci dělají jiné firmy?

Vím, odkud tyto informace máte, šly i do jiných sdělovacích prostředků. I proto se o tom vedla neoficiální diskuse mezi koaličními partnery. Jestliže se třeba nyní budeme bavit o sekání trávy na koupališti a Městská zeleň nenabídne nejnižší cenu, tak to dostane někdo jiný. Nejde samozřejmě o rozdíl v řádu stokorun. Všichni se musí pohybovat v reálném tržním prostředí. Není možné, aby Městská zeleň provozovala na náměstí Svobody obchod a ten za celý rok vyprodukoval padesát tisíc korun zisku.

Brněnští právníci

Právníci Advokátní kanceláře Vašíček, Frimmel & Honěk, která vyhrála výběrové řízení na právní služby pro město Znojmo, jsou vaši známí. Výběrové podmínky byly prý firmě ušity na míru a navíc jejich nabídka není po finanční stránce pro město nejvýhodnější.

Firmu znám z dřívějška. Při jejím výběru mi přímo bývalý starosta a nynější místostarosta Balík doporučoval, abych já měl rozhodující slovo při výběru právníků. Já totiž podepisuji za město dokumenty a já tedy musím mít k právníkům, kteří je připravují, absolutní důvěru. Podmínky jim v žádném případě na míru šity nebyly. Chystal je předchozí právník města, doktor Severin. On sám se výběrového řízení zúčastnil a nevyhrál ho.

Co se týče ceny, byla pro mě nabídka vítězné kanceláře nejvýhodnější v poměru cena a výkon. Navíc vyhrála u všech členů výběrové komise (Petr Nezveda, Pavel Balík, Jan Blažíček, Marian Keremidský, Vladimír Finda, Jana Valášková, Jiří Kacetl – pozn.red.).

Tato pomluva je od jedné z neúspěšných advokátních kanceláří, které někdo slíbil, že bude město zastupovat.

Konzultovali jsme výběrové podmínky s jinými právníky, kteří se tendru neúčastnili, a i podle nich jsou podmínky nestandardní a vzájemně špatně srovnatelné. Jasně hodnotitelná je z nich cena měsíčního paušálu a ta je ze všech nabídek nejvyšší (80 tisíc měsíčně, JUDr. Severin 70 tisíc, Mgr. Janků 50 tisíc a AK Lisko&Vala 50 tisíc měsíčně – pozn. red.).

Je běžné si u takových výběrových řízení vyžádat reference. Vítězná firma je jednou z největších na Moravě, do jejího personálního složení patří asi třicet lidí. A to je velmi důležité. Některým neúspěšným uchazečům se to nelíbí, protože ty reference nemají.

Firma navíc nabídla vymáhání všech pohledávek města, což ani předchozí právník nedělal. Je to několik tisíc případů a nyní se to dává dohromady. Už teď je několik stovek podaných návrhů na exekuce. A to kromě nich nenabídl nikdo. Jestli na tom ta firma vydělá peníze, to je pro mě druhotná věc. Pro mě je důležité, že město dostane své peníze.

Výběr advokátů tedy považujete za správný, průhledný a nabídku za nejlepší?


Stojím za tím, že výběr byl transparentní. Vím o tom, že jeden z neúspěšných uchazečů se rozčiluje proto, že mu někdo slíbil, že to vyhraje. Všichni členové hodnotící komise se shodli na jasném vítězi. Mají široký výběr advokátů, dokonalý servis a bohaté zkušenosti. V tom případě nemůže být jediným výběrovým kritériem cena.

Říkal jste, že velkou roli pro vás při výběru advokátů hrála důvěra. Jak moc se s nimi znáte a odkud?

Znám se s nimi ze svého působení z Brna. Blížeji bych to nespecifikoval.

Řada věcí se dá najít na internetu, třeba vaše vzájemná spolupráce mezi firmami Ardona a Gyron. (Petra Nezvedu na post prokuristy a později jednatele v Ardoně dosadili majitelé firmy Gyron – právníci Vašíček a Leder – pozn. red.)

To možné je, já jsem byl manažerem Ardony. Znám je odtud pracovně.

V jiných případech jste kritizoval zadávání zakázek vedoucími odborů jejich kamarádům. Můžete podobné kamarádíčkování vyloučit i v tomto případě?

Vylučuji to. Při podepisování smluv za desítky milionů v případě města je důvěra nezbytná. Nemohu podrobně kontrolovat každou smlouvu, kterou dostanu na stůl.

Zakázka opozici

Vraťme se k nabídce zakázky na opravu všech aut města opozičnímu zastupiteli Janu Kárníkovi. A to poté, kdy vystoupil proti záměru radnice na změnu územního plánu na Cínové hoře…

Pan Kárník dělal některé práce pro město už v minulých obdobích, kdy jeho souputníci seděli ve vedení radnice. Žádná smlouva se s ním nepřipravuje, věděl bych o tom. Nevím tedy, proč do novin řekl to, co řekl. Vyvozuji z toho, že jde o politickou hru. Nerad bývám figurkou v cizích vnitropolitických soubojích.

Kontrola SDF

Druhým případem, o kterém jsme také psali, je ředitel Správy domovního fondu Luboš Texl. Jak to vypadá s jeho služebními cestami za desítky tisíc korun, ke kterým neměl při kontrole doklady?

Pan Texl dodal tajemníkovi vysvětlení a upřesňující informace se zpožděním až dnes (minulý čtvrtek – pozn. red.). Tajemník je předal internímu auditu, který nyní bude zkoumat, zda jsou podklady průkazné. Podle posledních informací to nebyla chyba pana Texla, ale jednoho jeho podřízeného na správě bytového fondu. Pokud tedy nebudou ani nyní odevzdané podklady stačit, vyvodím z toho důsledky. Uzavřít to chci do středy.

Takže chybějící cesťáky nebyly chybou ředitele, ale někoho jiného?


Celá organizace samozřejmě spadá pod pana Texla, takže za ni má zodpovědnost. Věc s cesťáky ale byla chybou někoho jiného.

Neumím si představit, že bych byl ředitelem firmy, jeden ze zaměstnanců by neměl dokladované cesťáky za desítky tisíc korun a já o tom nevěděl.


On doklady měl, ale nedostatečně průkazné. Nyní předpokládám, že cesťák bude obsahovat počet kilometrů, kam, kdy a za jakým účelem jel. Pokud to doklady obsahovat nebudou, tak to budeme dál řešit.

Jak?


To bych zatím nechtěl komentovat.

Prodeje bytů

Někteří lidé tvrdí, že město je podle zákona povinno nabídnout městské byty nejprve k prodeji nájemníkům a až poté třetím osobám. Jiní tvrdí, že tuto povinnost město nemá. Jaký je váš názor?

Pokud prodáváte byt, kde je již z dřívější doby nájemní smlouva, tak ho podle zákona musíte nejprve nabídnout nájemci. Pokud prodávám dům, tak přechází veškerá práva a povinnosti na nového majitele domu. Tedy i povinnost nabídnout byt k prodeji nejprve jeho nájemníkovi.

Takže samotný byt prodat třetí osobě nemůžete, ale celý dům nebo několik domů najednou už ano?

Ano, ale nový vlastník stejně nemůže nájemníkovi prodat byt nad hlavou bez toho, že by uplatnil jeho zákonné předkupní právo. Samotný byt můžete nabídnout třetí osobě až poté, co stávající nájemník koupi odmítne.

Většina lidí by si nejraději koupila svůj byt hned a za současné peníze.

Ze tří set bytů nabízených nyní k prodeji je sto bytů nejdále. Z těchto sto bytů využilo nabídky sedmdesát devět lidí. Když si tedy vezmu tuto variantu prodejů, tak výsledkem bude, že po mnoha letech budete mít spoustu domů, ve kterých bude prodaná jen část bytů, druhá část, a většinou ta horší, bude dále patřit městu.

Podle vás je tedy varianta masivního prodeje velkého počtu městských bytů přímo jejich nájemníkům prakticky vyloučena?


To je nejdelší cesta, na jejímž konci je částečně rozprodaný bytový fond. Dnes se to týká asi tří tisíc bytů ve Znojmě. Dalších tisíc bytů město prodat nemůže, protože byly jednak postaveny se státní dotací, nebo jsou to byty v domech s pečovatelskou službou.

Průmyslová zóna

Jednou z věcí, které ODS před volbami nejčastěji zmiňovala, je průmyslová zóna. Jak jste s ní daleko?

Nechtěli jsme jít cestou, že si sedneme nad územní plán, zabodneme někde prst a tam bude průmyslová zóna. Zadali jsme tedy oponentní posudek ke stávajícímu územnímu plánu. Jedním z oponentů bude i místopředseda Asociace územního plánování, druhý je autorem dvou posledních územních plánů města Prahy. Ti by nám měli doporučit , jak dál. Poté se rozhodneme.

2.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Osm jednotek hasičů bojovalo v noci na pátek s požárem starého domu u náměstí ve Vranově nad Dyjí.
14

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení