VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový ředitel: Volba mezi školou a Besedou byla velmi těžká

Znojmo /ROZHOVOR/ - V ředitelské kanceláři Znojemské Besedy se od pondělka zabydluje František Koudela. V rozhovoru hovoří o tom, proč se o vedení Besedy ucházel, jaký druh cestovního ruchu Znojmu prospívá a kdy představí své první nápady.

27.3.2014 7
SDÍLEJ:

Nový šéf Znojemské Besedy František Koudela. Foto: DENÍK/Martin Moštěk

O tom, že se budete ucházet o ředitelování Znojemské Besedy, jste se tuším musel rozhodovat poměrně rychle…

Ano, šlo to velmi rychle. V poslední době jsem sice měl několik nabídek, ale nic jsem nehledal, protože jsem byl maximálně spokojený s tím, co dělám, ať to bylo VOC nebo škola na Přímětické. Potřebuji práci, která mě naplňuje a baví, která mi dává elán. O Besedě jsem přemýšlel už před třemi lety, že by to pro mě mohlo být něco nového, určitá změna a posun. Když nyní odešel z funkce pan Varga a bylo vypsané nové výběrové řízení, znovu jsem přemýšlel, zda se tentokrát už přihlásím.

Proč jste se tak nakonec rozhodl?

Stál jsem před velkým dilematem, zejména kvůli škole a studentům. Věděl jsem, že i při téhle práci můžu dál řídit VOC, protože většinu práce tvoří administrativa, kterou dělám po večerech. Volba mezi školou a Besedou byla ovšem hodně těžká. Ještě i po výběrovém řízení a vyhlášení výsledků, pořád jsem přemýšlel nad tím, že ke škole a studentům mám hodně blízko, hodně mi dala a práce mě hodně naplňovala. Do poslední chvíle to pro mě zůstávalo padesát na padesát. Kvůli něčemu zcela neznámému bych nejspíš školu a studenty neopustil. Ale na mnoha akcích Besedy je VOC partnerem, proto jsem se o ně zajímal a měl jsem tedy příležitost všechno vyhodnotit a posoudit.

Po oznámení vašeho jména jako nového ředitele mnozí říkali: Koudela? No jo, cestovní ruch! Bude turismus vaše téma?

Tak bych to ani neviděl. Jsem si jistý, že kultura a cestovní ruch spolu úzce souvisí. Když sem lidé přijedou na víkend nebo na týden, budou navštěvovat památky, zajímat se o vinařské programy, gastronomii, ale také o to, jaké jsou tu kulturní akce, kam mohou zajít a co vidět. Máme co nabídnout, kulturní akce fungují velmi dobře. Důležité je, že když sem někdo přijede na nějakou akci nebo festival, musí odjíždět spokojený celkově. To znamená, že se musí dobře ubytovat, najíst, cítit přátelskou atmosféru. Je to úkol nejen pro Besedu, ale také pro všechny podnikatele. Můžeme vymýšlet, co chceme, bez spolupráce ale nedojdeme k cíli.

Jaký druh cestovního ruchu bude podle vás pro Znojmo prospěšný?

Jsem si jistý, že nám nemusí záležet na tom, abychom dosahovali co nejvyšších čísel. Spíš by nám mělo záležet na okruhu stálých návštěvníků, kteří si Znojmo oblíbí a budou sem jezdit pravidelně.

Pokud jde o to ostatní, co Beseda spravuje a organizuje. Převezmete věci, jak jsou?

Nepřišel jsem s tím, abych někoho propouštěl. Všechno vyhodnotím časem. Každý by měl dostat příležitost. Chci pracovat v pohodovém týmu. Pokud vzniknou nějaké rozpory, nejprve si společně sedneme a vše si vyříkáme. Pokud jde o kulturní kalendář a podobně, jsou to akce, které mají smysl.

Máte už i své vlastní nápady, novinky, které chcete zavést?

Jsem tu dva dny a stůl mám samozřejmě plný předpisů, které musím nastudovat. A naplno běží příprava Vinobraní, teprve po něm asi bude čas hrát si s vlastními nápady. I když na dvou věcech už pracujeme. Jednu z nich bych rád představil už v červnu a bude souviset právě s Vinobraním a chodem Besedy či představením možností informačního centra. A možná naznačím, že chceme dát lidem, kteří jezdí do Znojma nejen na Vinobraní, ale i na různé menší akce, najevo, že si jich vážíme a máme o ně zájem.Nový šéf Znojemské Besedy František Koudela.

Váš předchůdce chystal výběrové řízení na člověka, který měl mít na starosti právě záležitosti kolem cestovního ruchu. Navážete na jeho záměr?

Zcela jistě ano. Schopného člověka, který bude naplňovat moje myšlenky o cestovním ruchu a sám přijde s vlastními nápady, budu potřebovat. Myslím, že budou silní a zajímaví kandidáti.

Nebyla to trochu, řekněme, odvaha, ucházet se ve volebním roce o funkci, která je v zásadě odvislá od samosprávy města?

V tomhle jsem měl jasno. Pokud by mě ve výběrovém řízení někdo vybral z tohoto důvodu, jednoduše bych do toho nešel. Kdyby se volbami mělo potvrdit, že je tahle funkce, jak říkáte, závislá na politice, bylo by to zcela špatné a pak tu nechci být. To, že jsem šel do výběrového řízení půl roku před volbami, by snad měl být i signál, že politika pro mě není důležitá. Můj názor je, že rozhodovat má jednoznačně práce a výkon. S lidmi na radnici samozřejmě spolupracovat budu, když jsem šel do výběrového řízení, musel jsem ostatně uvážit, kdo na radnici sedí, co má za sebou a zda s nimi chci spolupracovat. Nemám s tím problém. Rád tu budu pracovat, dokud to pro mě bude inspirativní, budu za sebou vidět výsledky a budu o Znojmě slyšet, že se v něm lidem při jejich návštěvě líbilo, že je tu hodně k vidění a že se rádi vrací.

Autor: Martin Moštěk

27.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení