VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O práci pro chudé nemají lidé zájem

Znojemsko – Stovky lidí, kteří jsou víc než půl roku bez práce a berou dávky pro nejchudší, by měly měsíčně odpracovat minimálně dvacet hodin. Jinak přijdou až o patnáct stokorun za jeden měsíc.

23.1.2010
SDÍLEJ:

Veřejná služba Nového Jičína se taktéž podílí na úklidu chodníků.Foto: Deník/ Ivan Pavelek

Naopak, pokud odpracují třicet a více hodin, mohou si přilepšit až o pět set korun měsíčně. O to však řada občanů většinou nemá zájem.

Svoji zkušenost s takovými lidmi má starosta Moravského Krumlova. „Vše se děje na základě smlouvy uzavřené mezi městem a člověkem, který chce takhle pracovat. Ale musím říci, že smluv je velmi málo. Ve městě máme takových lidí, kteří pobírají hmotnou nouzi, desítky. Ale zájemců je necelých deset,“ popsal situaci Jaroslav Mokrý.
Podle něj lidé nemají zájem odpracovat ani dvacet hodin. „Nemají totiž zájem pracovat vůbec. Raději přijdou o tisíc korun,“ dodal starosta.
Obce a města svěřují sociálně slabším lidem pomocné práce, zametání a čištění města, nebo shrnování sněhu.

„Určitě je nepustíme k žádné mechanizaci. Našli bychom dost práce i pro dvacet lidí. Nyní při úklidu sněhu, na jaře se zametáním posypového materiálu, v létě při údržbě zeleně a ploch,“ dodal Mokrý.

Nejvíce lidí, kterých se změna zákona, účinného od loňského června dotýká, žije na Znojemsku právě ve Znojmě. „Ve městě se to týká asi dvou set padesáti lidí. Možnost veřejné služby však využívá necelá třetina, tedy asi sedmdesát obyvatel. Jsou to lidé, kteří pobírají dávku hmotné nouze nepřetržitě více jak šest měsíců. Záleží pak jen na nich, jestli se budou o práci zajímat, nebo jestli se smíří s tím, že jim dávky klesnou na minimum,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Denisa Šipošová.

V menší Miroslavi mají lepší zkušenosti. „U nás všechno funguje. O tento druh práce mají lidé zájem. Čtyřem, kteří se přihlásili, jsme nějakou práci dali. Se třemi jsme se domluvili na dvaceti hodinách a jeden odpracuje hodin šestatřicet. Využíváme je, obdobně, jako v jiných městech, například k údržbě zeleně nebo čištění komunikací. Nyní pomáhají především s odklízením sněhu a údržbou chodníků,“ popsal místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Mluvčí znojemské radnice zdůraznila, že změny zákona se týkají těch osob, které pobírají dávky hmotné nouze déle než šest měsíců. „Pokud odpracují v rámci veřejné služby bezplatně nejméně třicet hodin, dostanou dávky vyšší. Pokud naopak neodpracují alespoň dvacet hodin, o část peněz přijdou,“ doplnila Šipošová.

Rozdíl mezi výší aktuálně pobírané dávky tak může být i tisíc pět set korun. „U samostatně posuzované osoby, to mohou být například muži z azylového domu, činí dávka asi tři tisíce korun. V případě, že odpracují v rámci veřejné služby bezplatně třicet a více hodin měsíčně, se jim dávka zvýší o pět set korun. Pokud neodpracují ani dvacet hodin měsíčně, klesne jim asi o tisíc korun. Kdo odpracuje mezi dvaceti a třiceti hodinami, dostane stejně jako dosud,“ vypočetla Šipošová.

Nabídku práce dostávají všichni lidé, kterých se tato možnost týká. „Organizace veřejné služby je sice pro město časově a technicky náročná, budeme ji však i nadále nabízet, protože jde o formu podpory lidí, kteří nechtějí jen sedět doma a mají zájem pracovat,“ dodala mluvčí Znojma. Lidé, kteří kývnou na nabídku města, pracují u Správy nemovitostí města Znojma nebo Městské zeleně. „V zimě například uklízejí sníh z kluziště nebo na stadionu po zápasech,“ nastínila Šipošová.

Jako výraznou pomoc pro obec vidí práci lidí, pobírajících dávky hmotné nouze, starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský. „U nás jich máme šest. V době, kdy je všude tolik sněhu nám pomáhají uklízet chodníky. Chodníky uklízíme strojově a lidé je pak dočišťují ,“ vysvětlil Jenšovský.

Autor: Sylva Pavlačková

23.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vysněné dětské postele

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Znojmo chce protáhnout úspěšnou sérii proti Ústí. Na zápas vyjelo o den dřív

Znojmo – Chvíli si mohli užít první vítězství v sezoně, ale teď už opět musí zbystřit. Fotbalisté druholigového Znojma se ve středu od šesti hodin večer střetnou na venkovním hřišti s Ústím nad Labem.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Jižní Morava - Rozdělat táborák a uvařit si v přírodě při kempování jídlo nebo spustit ohňostroj mohou Jihomoravané opět bez obav. Stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů kvůli suchu i vysokým teplotám totiž v úterý ve dvě hodiny odpoledne jihomoravský hejtman Bohumil Šimek odvolal.

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení