„Zhruba polovina obcí smlouvy schválila, další mají různé připomínky. Znění dohod jsme proto upravovali například v tom, aby bylo jednoznačné, že peníze obcí jsou příspěvkem na úhradu provozních nákladů budovy, kde policisté sídlí,“ sdělil starosta Prosiměřic.

Na základě dřívější domluvy s brněnským policejním ředitelstvím mají obce po tři roky přispívat na provoz stanice sto osmdesáti tisíci korunami ročně. Podle Lukeše je to prospěšná investice. „Za to, aby v našem obvodu policisté zůstali, takový příspěvek stojí. Vše bude nyní záležet na tom, jak se všichni dohodneme. Proto chci kolegy starosty svolat k novému jednání nad upravenými smlouvami. Výsledek nyní nemohu předjímat,“ dodal Lukeš.

Policie od ledna sáhla k vlastním úsporným opatřením. Z bývalého obvodu udělala v Prosiměřicích policejní stanici. „Lidé by změnu neměli nijak pocítit, pokud jde o dostupnost policistů. Úspory spočívají v převodu části administrativní činnosti na nejbližší obvod a menším počtu lidí s příplatky za vedení,“ sdělila krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Nový způsob organizace zavedla policie počátkem roku. „Na hodnocení je proto zatím brzy. O žádných jiných plánech na změny nevím,“ dodala mluvčí.
Zachování stávající sítě policejních a hasičských stanic podpořil letos i kraj. „Kvůli tupým škrtům současné vlády jsme letos vzali z rozpočtu dvacet milionů a na úkor jiných věcí je dali profesionálním hasičům a policistům. Nebýt toho, už by dnes nebyli policisté například v Prosiměřicích, ani hasiči v Hrušovanech a Moravském Krumlově,“ podotkl hejtman Michal Hašek.

Starostové myšlenku připlácet policii na to, aby ponechala v provozu venkovský obvod, hodnotí rozporně. „Zastupitelstvo smlouvy projednalo a neschválilo, ani nebyla vůle je přijmout. Osobně se domnívám, že kdyby to měla být jediná šance, jak obvod zachovat, tak bychom snad měli souhlasit. Záleží ale právě na rozhodnutí zastupitelů a to nemohu předpovídat,“ uvedl starosta Tvořihráze Josef Brouček.

Poněkud vstřícněji se vyslovil René Remeš, starosta Bantic. „Projednávání jsme zastavili kvůli očekávanému přepracování dohod. Smlouva starostů zněla, že jsme ochotni přispět na provoz budovy, ale nechceme platit například benzín na výjezdy. Pokud nové smlouvy tuto dohodu přesněji odráží, může to další jednání starostů usnadnit,“ uvažoval Remeš.

Již dříve hodili pod stůl původní verzi smluv zastupitelé v Tasovicích. Nelíbilo se jim, jak byly smlouvy zpracované, ani to, že se dohoda zmiňovala jen o Prosiměřicích, a ne o celém obvodu. „O nových návrzích nevím. Ty předchozí jsme odmítli proto, že byly nesystémové i kvůli špatně napsaným smlouvám,“ postěžoval si starosta Josef Sabáček.