VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat Znojma trefila ostrá kampaň

Znojmo – Obchvat Znojma v bojiště a starosty sousedních obcí ve statisty změnila zatím nejostřejší potyčka znojemské komunální volební kampaně. Se svými plány na vyřešení snad nejnotoričtějšího problému mnoha znojemských kampaní všemožných voleb se střetlo hnutí ANO a sociální demokracie. Svéráznou roli sehráli starostové Dobšic, Kuchařovic a Suchohrdel.

3.10.2014 35
SDÍLEJ:

Obchvat Znojma.Foto: Archiv Davida Molíka

Rozbuškou konfliktu bylo pondělní oznámení ministra dopravy Antonína Prachaře z ANO, který sdělil, že se svými znojemskými politickými kolegy našel řešení, jak brzy dokončit dvě rozpracované stavby obchvatu od kasárenské křižovatky k stávajícímu kruhovému objezdu u Suchohrdelské ulice, a současně slíbil zahájení příprav nového, velkého obchvatu. Opíral se přitom o memorandum podepsané čtyřmi starosty okolních obcí.

Ti ovšem ve středu své podpisy odvolali s odůvodněním, že trvají na rozpracovaném obchvatu v původní trase a rozsahu, tedy se čtyřmi stavbami a napojením na silnici na Hatě. „Je otázkou, kdo a jak na nich zapracoval. Se všemi jsme jednali a ukázali jim dokumentaci, ze které bylo přesně patrné, o čem jednáme. V memorandu, které podepsali, navíc o nynějším obchvatu vůbec není řeč, týká se právě a jen nové trasy," uvedl předseda znojemské organizace hnutí ANO Jan Fiala.

Starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský odmítl, že by podpis stáhl pod nátlakem. „Spíše jsme se ocitli pod nepřímým vlivem vyhroceného boje ve Znojmě. Tiskovka ministra Prachaře vyzněla tak, že shodila iniciativu znojemské radnice. A my jsme byli tohoto sporu zataženi," argumentoval Jenšovský. Trval také na tom, že od zástupců hnutí dostal zavádějící informace. „Uvedli mě v omyl tvrzením, že znojemský obchvat či městský okruh bude dostavěn ve své celistvosti tak, jak je naplánován," tvrdil Jenšovský. Podobně mluvil kuchařovický starosta Lubomír Mlejnek. „Bylo nám řečeno, že nynější obchvat bude dokončen v původním rozsahu. To, co nyní navrhuje ministr, je paskvil, který nic neřeší," prohlásil Mlejnek. Fiala, který se jednání se starosty účastnil, naproti tomu zopakoval a zdůraznil, že dostali přesné informace a zřetelné nákresy navrhovaných variant.

Nesnází politického soupeře mezitím využil znojemský starosta Vlastimil Gabrhel a o potyčce informoval i předsedu vlády Bohuslava Sobotku.

„Premiér byl zprávou velmi znepokojen a přislíbil, že se bude situací zabývat. Své vyjádření poskytne při sobotní návštěvě Znojemska. Dostavba obchvatu je podle něj stále prioritou vlády a on sám považuje jeho dokončení za velmi důležité," sdělil Gabrhel.

Radnice současně zveřejnila prohlášení starostů o odstoupení od memoranda. „Byli jsme zataženi do stranického boje. Považoval jsem ale za potřebné svoje krátké prohlášení do Znojma poslat. Ani jsem nepředpokládal, že ho zveřejní. Nicméně jsem cítil, že je potřebné v této věci projevit loajalitu ke Znojmu a dosavadnímu společnému úsilí," řekl Jenšovský.

Zástupci ANO hodlají vést pozitivní kampaň. „Vracíme se k seznamování lidí s našimi plány a nápady, které jsme dlouho připravovali," sdělil Fiala.

Autor: Martin Moštěk

3.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 35
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení