VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvaty Znojma a Lechovic sbírají poslední úřední papíry

Znojmo, Lechovice – Už jen na výběr dodavatele čeká nyní druhá stavba znojemského obchvatu. Státní správci silnic dostanou do června poslední papír, aby mohli soutěž vyhlásit. V Lechovicích dopisují úředníci zbývající stavební řízení.

23.5.2014 11
SDÍLEJ:

Obchvat Znojma.Foto: Archiv Davida Molíka

K vypsání tendru na stavební firmu, která vybuduje úsek znojemského obchvatu, zbývá Ředitelství silnici a dálnic (ŘSD) poslední podklad. „Od loňského prosince, kdy jsme zveřejnili předběžné oznámení soutěže, přibyla povinnost zpracovat a schválit záměr projektu a zhodnocení jeho ekonomické efektivity. Dodání a schválení těchto dokumentů očekáváme v červu. Mezitím pokračují přípravné práce, které s druhou stavbou obchvatu souvisí," sdělila mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Jak dodala, žalobu proti pravomocnému stavebnímu povolení soud ještě neprojednal.

Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel považuje obchvat za provořadou prioritu. „V jednáních, ať už se zástupci ŘSD nebo přímo s panem premiérem, jsme se udělali velký krok vpřed a stavba obchvatu se dostala mezi priority vlády. Naprosto akceptujeme procesy související s výběrem dodavatele. Udělám však maximum pro to, aby zdržení plánovaného budování úseku obchvatu bylo co možná nejkratší a hlavně aby se nejednalo o stavbu odnikud nikam, ale kontinuálně se s přípravami a stavbou dalších částí obchvatu pokračovalo," sdělil starosta Gabrhel.

Předsedkyně sdružení Obchvat, které kritizuje zvolenou trasu, Lenka Poláková dala najevo, že kritici vůči odporu proti druhé stavbě zřejmě rezignovali. „Je tam už odhrnutá země, co se dá dělat. Vůbec teď, když jsou tak nádherně naplánované uzavírky, je zřejmé, že Znojmo obchvat potřebuje," řekla Poláková.

Nová silnice si ale podle ní nezaslouží jméno obchvat. „Zkrátka vznikne městská silnice, po které budou jezdit auta od Balkánu po polární kruh," pokrčila rameny předsedkyně.

Odpůrci se ovšem ještě mohou postarat i o to, že ani druhá stavba bezprostředně užitečná nebude. „Nyní se soustředíme na to, abychom na první stavbě u Suchohrdel dosáhli změny naplánované mimoúrovňové křižovatky na kruhový objezd," konstatovala Poláková. Pokud budou spory na zbývající části nedokončené první stavby od Kuchařovic do Suchohrdel, obchvat zůstane prakticky nevyužitelný.

O krok dál je mezim příprava obchvatu Lechovic. „Termín zahájení stavby nelze nyní předvídat, protože stále pokračují inženýrské práce potřebné pro získání stavebního povolení, které ovšem provázejí průtahy. Přípravné práce je ovšem nutné provést před započetím samotné stavby," sdělila obecně k postupu prací na lechovickém obchvatu mluvčí Ledvinová.

Podle starosty Lechovic Josefa Juráčka je ale situace po letech složitých jednání o pozemcích nutných ke stavbě poměrně optimistická. „Ředitelství silnic nyní dohání resty na dílčích malých stavbách, které souvisí s budováním samotného obchvatu. Mohu potvrdit, že to jde nyní ráz naráz a povolení na přeložky sítí a další záležitosti se vyřizují jedna za druhou. Zůstávám optimistou a věřím, že stavba začne ještě letos," řekl starosta Juráček.

Autor: Martin Moštěk

23.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení