VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Objev vědců v Podyjí: malinkatá muška

Podyjí – Další ze svého nemalého a dosud nepoznaného bohatství odhalil vědcům Národní park Podyjí. Ti objevili zcela nový druh mouchy koutule a pojmenovali ji podle místa nálezu – „hardeggská" (latinsky Trichomyia hardeggensis).

14.2.2013
SDÍLEJ:

Vědci objevili nový druh mouchy koutule, která žije jen v Národním parku Podyjí.Foto: Acta Entomologica Musei Nationalis Pragae, 52( 2), 2012.

Mouchu, která žije právě jen v tomto nejmenším národním parku v zemi, popsali odborníci Markéta Omelková a Jan Ježek v aktuálním vydání odborného entomologického časopisu. Vzácný nález pochází ze vzorků odebraných v Podyjí již na počátku tisíciletí v rámci výzkumu organizovaného Masarykovou Univerzitou.

„Objevená koutule Trichomyia hardeggensis byla popsána podle jediného samce a zatím je známá pouze z Podyjí. Výzkumníci ji lapili nedaleko Hardeggské vyhlídky. O jejím životě není bohužel nic bližšího známo," uvedl entomolog Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí.

Jedná se o jednoho z mála endemitů, které se v Podyjí nacházejí. „Odborníci například již ve stejné lokalitě popsali strom jeřáb hardeggský," informoval David Grossmann ze správy parku.

Podle příbuzných druhů objevené mušky lze nyní usuzovat, že tento hmyz s křidélky dlouhými jen asi 2,4 milimetru má vazbu na zachovalé lesy s dostatkem starých stromů a mrtvého dřeva.

Zástupci čeledi koutulovití (Psychodidae) jsou pak podle Roberta Stejskala obecně vázáni na mokřadní, respektive vodní biotopy. V lesích to mohou být lesní prameniště, kaluže, ale i stromové dutiny vyplněné vodou.

Mnohé druhy žijí ale i v blízkosti člověka – některým stačí k vývoji dřez, umyvadlo v koupelně nebo toaleta, proto jsou někdy nazývány „koupelnové mušky".

„Na Moravě je známo 152 druhů koutulí. Zajímavé je, že téměř polovina druhů je zařazena do červeného seznamu ohrožených druhů, zejména kvůli vazbě na obecně ohrožené mokřadní biotopy. Vzhledem k malé prozkoumanosti dvoukřídlého hmyzu ve srovnání například s mnohem populárnějšími brouky nebo motýly lze očekávat i další podobně významné nálezy," dodal Stejskal.

Například v roce 2006 ohlásili přírodovědci z Podyjí tři druhy brouků, jejichž výskyt je v naší zemi naprosto ojedinělý. Jedním z nich je několikamilimetrový střevlík s latinským názvem Bembidion Decoratum. „Je to zvíře, které žije v Alpách či Karpatech. V Podyjí jsme jej našli v oblasti Devíti mlýnů na štěrkovém náplavu řeky," nastínil zoolog Václav Křivan.

Autor: Vojtěch Smola

14.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení