VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obnova parku: radnice žádá po spolcích nový projekt

Znojmo – Pokračující obnovu znojemského parku provází další podivné okolnosti. Zástupce spolků, kteří zasedli v komisích, kde bez zřejmého výsledku hledali společnou řeč s představiteli města a projektanty z Ateliéru Tišnovka, nyní překvapil požadavek vedení radnice. Ta požaduje, aby sami předložili projekt na obnovu parků včetně podrobného rozpočtu a vizualizací. Měli se na tom usnést radní na svém posledním zasedání a členy spolků o tom dopisem informovali pracovníci úřadu. Někteří radní, kteří se jednání rady účastnili, ale o takovém rozhodnutí nic neví.

10.2.2014 7
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Usnesení z příslušného zasedání o tom nic neuvádí. Pouze konstatuje, že rada odložila projednání požadavků členů odborných komisí ohledně sporných změn při obnově parku. Vedení radnice ale trvá na svém, že pokyn spolkům dodat novou dokumentaci vzešel z jednání rady. „Radní požadují, aby zástupci občanských sdružení předložili novou projektovou dokumentaci včetně položkového rozpočtu, který by korespondoval s požadovanými změnami na následující zasedání rady," vyzvala spolky koordinátorka pracovních skupin, městská architektka Iveta Ludvíková.

V dopise se odvolala na požadavek radních, nejméně dva členové rady, přítomní na zasedání, uvedli, že nic podobného na schůzi neprojednávali. „Žádný takový požadavek nebyl na radě formulovaný, rozhodující je vždy usnesení," uvedl místostarosta Pavel Balík s tím ,že rada příslušný bod bez jakékoli debaty odložila.

Na skutečnost, že by radní uložili vypracovat nový projekt si nevzpomíná ani radní Pavel Jajtner. „Nesouhlasím s formulací v dopise, že „radní požadují…" Nijak jsme o této záležitosti nehlasovali a nejsem si vědom, že by padla výše zmiňovaná formulace," poznamenal Jajtner.

Vyslovený požadavek,nicméně místopředseda Okrašlovacího spolku Karel Fiala nepovažuje za nesplnitelný. „Máme detailně vypracovaný seznam nového mobiliáře i s cenovou nabídkou. Další navrhované změny, například vysázení jiného druhu stromů, nezakládají vznik žádných dalších nákladů," podotkl Fiala.

Jak dodal, nejde o absolutní změnu dosavadního projektu, požadují pouze, aby představitelé města a projektanti vyslyšeli jejich připomínky. Obává se ale, že na straně města chybí potřebná vůle.

Kalkulaci a porovnání cen týkající se mobiliáře přitom zaslal Okrašlovací spolek vedení města již začátkem prosince minulého roku. „Náš návrh vychází levněji, než návrh projektantů z Ateliéru Tišnovka. Historizující mobiliář je shodný s tím, který již lidé znají z městské památkové rezervace," poznamenal člen Okrašlovacího spolku a opoziční zastupitel Jiří Kacetl s tím, že výhrady mají také k plánované nové podobě kašny.

Radnice ústy své mluvčí odpověděla tak, že rada v tomto případě pověřila dalším jednáním tajemnici.

„Bod, který měli radní projednat a týkal se stanoviska členů pracovní skupiny, rada odložila. Pověřila ale prostřednictvím tajemnic úřadu architektku Ludvíkovou, aby vyzvala spolky k doložení nové dokumentace včetně rozpočtu. S tímto pověřením také rada jednohlasně tento bod odložila," uvedla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Dlouhodobější spor o podobu parku okomentoval i politolog Jaromír Příkazský. „Členové spolků jsou někdy možná zbytečně kritičtí. Na druhé straně, je před volbami a nynější vedení radnice musí k tak sledované záležitosti přistupovat obezřetně. Možná proto nyní volí vyčkávací a zdržovací taktiku. Avšak i někteří členové Okrašlovacího spolku mají ambice, pokud jde o komunální politiku a park je vhodným tématem pro předvolební boj," uvedl Příkazský s tím, že není standardní, aby město nechávalo tímto způsobem přepracovat projekt.

"Domnívám se, že na prosazování názoru má rada města dostatečnou politickou sílu. Nevím, proč nakonec zvolili tento neobvyklý způsob tlumočení požadavku, zřejmě za tím bude opatrnost." uvažoval politolog.

Nad neobvyklým postupem se pozastavil i znojemský právník Jiří Feichtinger, který je odborníkem na veřejnou správu. „Město by mělo konzultovat požadované změny a nechat upravit stávající projekt. Vypracovat v době kratší než 14 dnů novou projektovou dokumentaci není reálné. Dopis, který spolky vyzývá k něčemu, o čem měla rozhodnout rada,je zřejmě výsledkem informačního šumu a nedorozumění. Z právního hlediska ale nemám co komentovat," uzavřel Feichtinger.

Autor: Ilona Pergrová

10.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Orli v zápase s Lublaní.

Korupce? Obvinění Orlů od gólmana Frazeeho byl výmysl

Ilustrační foto

Kvůli horku v kraji lekly tisíce ryb

Požár barokního mlýna ve Vranově teď šetří policie. Majitel jedná o rekonstrukci

Vranov nad Dyjí – Policisté a úředníci mají na stole záležitosti spojené s barokním mlýnem ve Vranově nad Dyjí. Policie prověřuje okolnosti vzniku červnového požáru, stavební úřad má zahájit řízení rekonstrukci objektu na penzion.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Jižní Morava - Pomoc zemědělcům za škody na letošní úrodě způsobené suchem přislíbil ministr zemědělství Marian Jurečka. Návrh se chystá v blízké době předložit vládě. „Nelze vyloučit, že konečná výše pomoci může být podobná podpoře z roku 2015, tedy 1,2 miliardy korun. Zároveň je však možné, že ministerstvo zemědělství navrhne i vyšší částku,“ sdělila mluvčí ministerstva Markéta Ježková.

AKTUALIZOVÁNO

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Znojemsko /FOTOGALERIE/ - U Bantic zemřeli v neděli dva lidé. Od pátku policie registruje na Znojemsku čtyři mrtvé a šest těžce zraněných včetně čtyř dětí.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení