VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Šatov zažil počátky okupace

Šatov (FOTOGALERIE, VIDEO) - O sedmdesát let zpět se posunul čas v sobotu v Šatově. Přepadení četnické stanice a počátky okupace shlédly v ukázce stovky lidí.

21.9.2008
SDÍLEJ:

Šatov zažil počátky okupaceFoto: Deník/Dalibor Krutiš

Výkřiky v němčině i českém jazyce, houstnoucí atmosféra a nakonec první výstřely, i mtrví. Šatov zažil v sobotu dramatické okamžiky z počátků nacistické okupace podzimu 1938. Pro veřejnost připravili organizátoři vzpomínkové akce k 70. výročí událostí na jižní Moravě nevšední představení.

„Co se tady roztahujete, tady nejste doma,“ provokuje muž v roli člena Freikorps české četníky. Ti se zprvu jen domluvou snaží provokace potlačovat. Když ale na náměstí před četnickou stanici vtrhne skupinka německých provokatérů se svastikou na rukávech, začíná atmosféra houstnout.

„Pryč, zmizte odsud!“ hulákají členové Freikorps na četníky a házejí po nich kamení. Četníci vytlačují provokatéry a použijí i šavle pro údery na plocho. Náhle klidnou návsí třeskne výstřel, který se brzy změní v silnou přestřelku.

„K zemi!“ křičí velitel četníků. mezitím přijíždí na pomoc vojáci ze Znojma. Silná palba je oboustranná. „K boji vpřed!“ velí poručík českého vojska. Ranění jsou na obou stranách. Začínající okupace na jihu Moravy má brzy svoji první oběť v podobě českého velitele vojáků, kteří přišli četníkům na pomoc, poručíka Otmara Chlupa. Hodinová ukázka událostí v pohraníčí končí předáním četnické stanice Němcům.

„Před měsícem jsme viděli pěchotní srub a dnes jsme přijeli na ukázku přepadení četnické stanice. Technické muzeum to dobře připravilo. Moc se mi líbilo, jak věrohodně všichni hráli, hlavně ty Sudeťáky,“ říká po skončení ukázky Jiří Kubita ze Znojma.

„Chtěli jsme stručně připomenout události na jižní Moravě v roce 1938. Zvolili jsme jakési divadelní představení tak, aby z ukázky měli co nejvíce především diváci,“ říká pracovník Technického muzea v Brně Roman Řezníček.

Lidé mohli na návsi vidět na padesát bojujících vojáků a četníků v dobových uniformách. Na druhé straně příslušníky Freikorps, kteří byli vyzbrojeni puškami i kulometem. „Na ukázku jsme se připravovali půl roku a předvedeme celkem dvě. Dopoledne je to i pro nás jakási premiéra, odpoledne už budeme jen reprízovat,“ uzavírá Řezníček.

Zatímco na návsi končí první ukázka bojů o pohraničí, u nedalekého pěchotního srubu se představuje moderní česká armáda částí své techniky a výzbroje. K vidění jsou i historická armádní vozidla či zbraně.

„Pracovníci Technického muzea nás pozvali ke spolupráci na ukázce. Věnujeme se především předvádění poválečné činnosti ozbrojených složek v Československu,“ tvrdí jeden z účastníků vzpomínkové akce Petr Kadera z Klubu vojenské historie. Šatovem prochází v oděvu vzor šedesát, v tak zvaných maskáčích, ozbrojen samopalem. „Je to naše hobby i odkaz našich otců,“ dodává Kadera.

Autor: Dalibor Krutiš

21.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení