VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrbovečtí slavili výročí. 880 let od první zmínky

Vrbovec /REPORTÁŽ/ – Za vrboveckým kostelem se roztáčí kolotoč a zdálky je slyšet řečnění z pódia. Děti pošilhávají po atrakci, kolem prochází několik svátečně oblečených dospělých. Jdou právě včas, Den obce právě začíná a vrbovečtí slaví osm set osmdesát let od první zmínky o své obci ve středověkých listinách.

7.5.2017
SDÍLEJ:

Kulaté výročí 880 let první písemné zmínky o obci slavili v sobotu lidé ve Vrbovci.Foto: Deník / Moštěk Martin

Na podiu si hosté po proslovech připíjí místním vínem. Z hloučku se ozývá i italština. „Naši prarodiče tady prožili několik let v těžké době první světové války. Vyprávěli nám, co si z doby, kterou tady strávili, pamatují a pro nás je to emotivní a nostalgická chvíle, když se můžeme projít po místech, o kterých jsme od nich tolik slyšeli,“ říká přítomným zástupkyně jedné z městských částí severoitalského Trenta.

Za chvíli se všichni vrací ještě dál do historie. Víří bubny a na scénu přichází se svou družinou kníže Konrád II. a jeho choť Marie Srbská. Místní školáci nejspíš poznávají, že role knížete se ujal učitel Vojtěch Barcal.

Sotva se knížecí pár usadí na svých trůnech, dávají se družiníci, šermíři ze znojemské skupiny Albion, do prvních turnajových šarvátek. Meče o štíty ale neřinčí dlouho. Což o to, kníže by se bavil, ale jeho choť v podání Nicol Čapkové má jiné nápady. „Něco trvalejšího bychom měli vybudovat,“ pobízí kněžna Konráda. Kníže navrhuje tažení proti králi do Prahy, kněžna ho ale zastaví s tím, že by jenom zaplakal. A hbitě mu zamítne i plán na stavbu kláštera, na který podle ní kníže nemá ani zlatky, ani sílu. „Ale věděla bych o jedné nadějné vsi na jihu našeho panství. Zlaté doly tam sice nejsou, ale lidé tam mají zlatá srdce a víru pevnější než kámen,“ vede příběh do Vrbovce kněžna.

Kníže konečně svolí, že se tam jistě vypraví a nechává pokračovat v turnaji. Pak odchází do hodovacího stanu. Tam s kněžnou zájemcům podepisují pamětní listiny, zatímco na podiu začíná zpívat školní sbor. „Text jsme si dávali dohromady sami, prošli jsme dějepis, povídali si s paní kronikářkou a pak vymysleli něco, co odpovídá té době a je to současně trochu zábavné,“ vysvětluje učitel Barcal.

Starostka Marie Polachová doplňuje, že pro obec je oslava výjimečná. „Předchozí den obce jsme pořádali u příležitosti sedmdesátého výročí konce války. Tentokrát jsme pozvali i hosty z Trenta, protože jsme se teprve loni dozvěděli, že tu jejich předkové byli tři roky evakuovaní. A také z Blatnice pod svatým Antonínem, odkud sem přišlo jednatřicet rodin po druhé světové válce,“ vysvětluje vrbovecká starostka.

Autor: Martin Moštěk

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti z mikulovické školy učí paní učitelka Martina Hrůzová.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme ZŠ Mikulovice a ZŠ náměstí Republiky ve Znojmě

Ilustrační foto

Lidé zazimovávají chaty. Musí dbát na důkladné zabezpečení

Znojmo: blíží se demolice domů v Pražské ulici. Bude tam parkoviště

Znojmo – Už jen dva týdny si mohou zájemci na památku vyfotit budovy v Pražské ulici ve Znojmě. Objekty, ve kterých dříve sídlila Městská zeleň, čeká demolice. „S přípravami jsme začali minulý týden. Nyní budovy čistíme od veškerých železných a dřevěných předmětů. Brzy sundáme i krovy,“ uvedl ředitel Správy nemovitostí města Tomáš Šturala.

Výbuch v kasárnách: Zraněný voják je po operaci, kanceláře opět fungují

Brno, Vyškov /FOTOGALERIE/ – Noc na oční klinice brněnské fakultní nemocnice strávil voják, kterého v úterý ráno zranil výbuch ve sklepě administrativní budovy Jugo ve Velitelství výcviku - Vojenské akademii ve Vyškově. Podstoupil tam operaci oka. „Byla úspěšná, lékaři mu oko zachránili,“ informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Budoucím prvňákům pomáhají kurzy

Znojmo – Hned několik znojemských základních škol nabízí rodičům budoucích prvňáků přípravné kurzy. Začínají už od října. Podle odborníků jde o užitečnou záležitost, která má u dětí zvýšit pocit jistoty a zlepšit jejich dovednosti. Především při kreslení a psaní. „Děti se naučí správnému držení těla při sezení v lavici, zpívají, povídají si a získají jistotu při vedení ruky při psaní. Kurzy jsou zdarma a děti se společně s rodiči setkávají se svou budoucí učitelkou,“ sdělil ředitel znojemské základní školy v Pražské ulici Pavel Trulík.

Tabla prvňáčků: Představí se znojemské ZŠ náměstí Republiky, Mládeže a Mikulovic

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka – pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic. Seriál s fotkami prvňáčků najdete ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení