VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrbovečtí slavili výročí. 880 let od první zmínky

Vrbovec /REPORTÁŽ/ – Za vrboveckým kostelem se roztáčí kolotoč a zdálky je slyšet řečnění z pódia. Děti pošilhávají po atrakci, kolem prochází několik svátečně oblečených dospělých. Jdou právě včas, Den obce právě začíná a vrbovečtí slaví osm set osmdesát let od první zmínky o své obci ve středověkých listinách.

7.5.2017
SDÍLEJ:

Kulaté výročí 880 let první písemné zmínky o obci slavili v sobotu lidé ve Vrbovci.Foto: Deník / Moštěk Martin

Na podiu si hosté po proslovech připíjí místním vínem. Z hloučku se ozývá i italština. „Naši prarodiče tady prožili několik let v těžké době první světové války. Vyprávěli nám, co si z doby, kterou tady strávili, pamatují a pro nás je to emotivní a nostalgická chvíle, když se můžeme projít po místech, o kterých jsme od nich tolik slyšeli,“ říká přítomným zástupkyně jedné z městských částí severoitalského Trenta.

Za chvíli se všichni vrací ještě dál do historie. Víří bubny a na scénu přichází se svou družinou kníže Konrád II. a jeho choť Marie Srbská. Místní školáci nejspíš poznávají, že role knížete se ujal učitel Vojtěch Barcal.

Sotva se knížecí pár usadí na svých trůnech, dávají se družiníci, šermíři ze znojemské skupiny Albion, do prvních turnajových šarvátek. Meče o štíty ale neřinčí dlouho. Což o to, kníže by se bavil, ale jeho choť v podání Nicol Čapkové má jiné nápady. „Něco trvalejšího bychom měli vybudovat,“ pobízí kněžna Konráda. Kníže navrhuje tažení proti králi do Prahy, kněžna ho ale zastaví s tím, že by jenom zaplakal. A hbitě mu zamítne i plán na stavbu kláštera, na který podle ní kníže nemá ani zlatky, ani sílu. „Ale věděla bych o jedné nadějné vsi na jihu našeho panství. Zlaté doly tam sice nejsou, ale lidé tam mají zlatá srdce a víru pevnější než kámen,“ vede příběh do Vrbovce kněžna.

Kníže konečně svolí, že se tam jistě vypraví a nechává pokračovat v turnaji. Pak odchází do hodovacího stanu. Tam s kněžnou zájemcům podepisují pamětní listiny, zatímco na podiu začíná zpívat školní sbor. „Text jsme si dávali dohromady sami, prošli jsme dějepis, povídali si s paní kronikářkou a pak vymysleli něco, co odpovídá té době a je to současně trochu zábavné,“ vysvětluje učitel Barcal.

Starostka Marie Polachová doplňuje, že pro obec je oslava výjimečná. „Předchozí den obce jsme pořádali u příležitosti sedmdesátého výročí konce války. Tentokrát jsme pozvali i hosty z Trenta, protože jsme se teprve loni dozvěděli, že tu jejich předkové byli tři roky evakuovaní. A také z Blatnice pod svatým Antonínem, odkud sem přišlo jednatřicet rodin po druhé světové válce,“ vysvětluje vrbovecká starostka.

Autor: Martin Moštěk

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Účty za teplo? Zvedly je chladná zima i studený duben

Růžový tank výtvarníka Davida Černého v Brně. Technici jej postavili před Červený kostel na Komenského náměstí. Tank je součástí výstavy Moravské galerie Kmeny 90.
9

Ruské velvyslanectví: Růžový tank pošpiňuje vzpomínku. Podpořilo přemalování

Krumlovská ocelárna skončí. 130 lidí si musí vybrat: dojíždět, nebo hledat práci

Moravský Krumlov – Zanechat výroby ocelových konstrukcí v Moravském Krumlově a soustředit se jinou výrobu v Třebíči se rozhodli zástupci společnosti PBS Industry. Krumlovský závod proto do léta ukončí svou činnost.

AKTUALIZOVÁNO

OBRAZEM: Stovky malých sportovců zaplnily plovárnu v Louce

Znojmo /VIDEO/ – Téměř sedm stovek dětí ze čtrnácti základních škol celého regionu si ve středu na plovárně v Louce vyzkoušelo šestnáct druhů sportů. Děti si zkusily plavbu v kajaku, florbal, basketbal, korfbal, ale také přetahování lanem či základní údery sportu taekwon-do a další sporty.

U Znojma bude Technopark. Firma už nabízí místa zájemcům

Dobšice, Znojmo – Nové zázemí pro firmy nazvané Technopark vzniká na pomezí Znojma a sousedních Dobšic. Znojemské Autodružstvo má již územní rozhodnutí a chystá se ke stavebnímu řízení. S Dobšicemi jedná o napojení na sítě a silnici.Zástupci firmy již v Technoparku, který označují za technologický a firemní inkubátor, nabízí místa. „Zájemci najdou všechny potřebné informace a kontakty na webu, který Technopark Znojmo prezentuje. Doufáme, že stavba bude hotová zhruba do roka či roka a půl," uvedl ředitel družstva Antonín Havlík.

AKTUALIZOVÁNO

Auto se srazilo s traktorem. Skončilo v poli

Dobelice /VIDEO/ - Srážka traktoru a osobního auta u Dobelic zaměstnala ve čtvrtek po poledni záchranáře, hasiče i policisty. Nehoda se stala na silnici mezi Hostěradicemi a Dobelicemi. "Osobní auto skončilo v poli, jednašedesátiletá řidička byla lehce zraněná. Dechové zkoušky byly negativní," informovala mluvčí znojemských policistů Lenka Drahokoupilová.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies