VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrbovečtí slavili výročí. 880 let od první zmínky

Vrbovec /REPORTÁŽ/ – Za vrboveckým kostelem se roztáčí kolotoč a zdálky je slyšet řečnění z pódia. Děti pošilhávají po atrakci, kolem prochází několik svátečně oblečených dospělých. Jdou právě včas, Den obce právě začíná a vrbovečtí slaví osm set osmdesát let od první zmínky o své obci ve středověkých listinách.

7.5.2017
SDÍLEJ:

Kulaté výročí 880 let první písemné zmínky o obci slavili v sobotu lidé ve Vrbovci.Foto: Deník / Moštěk Martin

Na podiu si hosté po proslovech připíjí místním vínem. Z hloučku se ozývá i italština. „Naši prarodiče tady prožili několik let v těžké době první světové války. Vyprávěli nám, co si z doby, kterou tady strávili, pamatují a pro nás je to emotivní a nostalgická chvíle, když se můžeme projít po místech, o kterých jsme od nich tolik slyšeli,“ říká přítomným zástupkyně jedné z městských částí severoitalského Trenta.

Za chvíli se všichni vrací ještě dál do historie. Víří bubny a na scénu přichází se svou družinou kníže Konrád II. a jeho choť Marie Srbská. Místní školáci nejspíš poznávají, že role knížete se ujal učitel Vojtěch Barcal.

Sotva se knížecí pár usadí na svých trůnech, dávají se družiníci, šermíři ze znojemské skupiny Albion, do prvních turnajových šarvátek. Meče o štíty ale neřinčí dlouho. Což o to, kníže by se bavil, ale jeho choť v podání Nicol Čapkové má jiné nápady. „Něco trvalejšího bychom měli vybudovat,“ pobízí kněžna Konráda. Kníže navrhuje tažení proti králi do Prahy, kněžna ho ale zastaví s tím, že by jenom zaplakal. A hbitě mu zamítne i plán na stavbu kláštera, na který podle ní kníže nemá ani zlatky, ani sílu. „Ale věděla bych o jedné nadějné vsi na jihu našeho panství. Zlaté doly tam sice nejsou, ale lidé tam mají zlatá srdce a víru pevnější než kámen,“ vede příběh do Vrbovce kněžna.

Kníže konečně svolí, že se tam jistě vypraví a nechává pokračovat v turnaji. Pak odchází do hodovacího stanu. Tam s kněžnou zájemcům podepisují pamětní listiny, zatímco na podiu začíná zpívat školní sbor. „Text jsme si dávali dohromady sami, prošli jsme dějepis, povídali si s paní kronikářkou a pak vymysleli něco, co odpovídá té době a je to současně trochu zábavné,“ vysvětluje učitel Barcal.

Starostka Marie Polachová doplňuje, že pro obec je oslava výjimečná. „Předchozí den obce jsme pořádali u příležitosti sedmdesátého výročí konce války. Tentokrát jsme pozvali i hosty z Trenta, protože jsme se teprve loni dozvěděli, že tu jejich předkové byli tři roky evakuovaní. A také z Blatnice pod svatým Antonínem, odkud sem přišlo jednatřicet rodin po druhé světové válce,“ vysvětluje vrbovecká starostka.

Autor: Martin Moštěk

7.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

U Vrbovce hořelo po nehodě auto. Zranil se i malý chlapec

Jana Mrencová alias Lucie Proutníková.

Kauza Mrencová: policisté odložili případ imaginární krajské mluvčí

Kamion se střetl s osobním autem v Rooseveltově ulici

Znojmo – K nehodě, při které se zranila řidička osobního auta, vyjížděli v pondělí před polednem záchranáři a policisté do znojemské Rooseveltovy ulice.

Vědci našli v Podyjí vzácného pavouka Mysmena Jobova. Poprvé na Moravě

Znojemsko – Vůbec poprvé na Moravě našli odborníci milimetrového pavouka Mysmena Jobova. Objev je výsledkem prvního důkladného výzkumu pavouků v Podyjí.

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

OBRAZEM: Orli se sešli na ledě Nevoga areny. Nechyběl ani Šulák

Znojmo – Téměř kompletní kádr znojemských Orlů se v pondělí objevil na prvním ostrém tréninku před novou sezonou. Po nedělním zkoušení výstroje se hráči pod vedením trenérů Romana Šimíčka, Tomáše Jakeše a Petra Hrachoviny pustili do druhé části přípravy před startem EBEL.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení