VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před povodněmi vázne

Znojemsko /DISKUTUJTE/ - Velmi pomalu pokračuje příprava nových hrází a dalších opatření proti velké vodě na Znojemsku. Sněhu zatím naštěstí nad Vranovem leží méně než při poslední jarní povodni.

21.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

Úředníci a vlastníci některých pozemků. To jsou zatím nejviditelnější brzdy prodlužující přípravu protipovodňových opatření na Znojemsku. Ke stavbě je připravena prakticky jen přečerpávací stanice. Lepší ochrana Podhradí nad Dyjí zůstává jen na papíře. Znojmo a Hevlín řeší spory s vlastníky částí pozemků, přes které chtějí vést ochranné hráze.

Nejvíc vystavené povodňovým škodám je pravidelně Podhradí nad Dyjí. „Ke zvýšení ochrany je v obci navržena výstavba pravobřežní betonové zdi kombinované se zemní hrází. Stavba již má územní rozhodnutí, podklady ale nejsou připraveny tak, jak vyžadují pravidla pro čerpání dotací,“ sdělila mluvčí Povodí Moravy Jana Kučerová.

Zástupci státního správce řeky proto poslali na ministerstvo zemědělství dotaz, zda k pokračování stavby stačí shromážděné souhlasy všech soukromých vlastníků pozemků.

„Pokud nám ministerstvo vyhoví, můžeme začít chystat projekt pro stavební řízení. V opačném případě bude nutné pokračovat v řešení majetkových záležitostí,“ dodala mluvčí.

Starosta Podhradí věří, že obci zatím velké nebezpečí nehrozí. „Sněhu je hodně, ale odtává. Přehrada je docela předpuštěná, to by nám také mělo pomoci v tom, že se voda nebude z přeplněné nádrže vracet proti proudu. Záleží ale i na tom, kolik sněhu je na rakouské straně i na tom, jak se bude počasí dál vyvíjet,“ řekl Petr Čálek.

Lepší ochranu Vranova nad Dyjí zatím naznačují jen studie. Zástupci městyse totiž již dříve odmítli, aby přípravnou dokumentaci platil Vranov a požadují, aby zpracování podkladů zaplatil stát. „Posun je jen v tom, že jsme měli v listopadu veřejné setkání s novým ředitelem Povodí. Dohodli jsme se zejména na tom, že vybraná firma zpracuje studii přínosu rozšíření a prohloubení koryta řeky,“ sdělil starosta Lubomír Vedra. Spokojený se současnou situací není.

„Další schůzku máme v únoru. Musíme to znovu rozhýbat. Od povodní se změnilo jen to, že Povodí je nyní pružnější v předpouštění přehrady. Situace je prozatím lepší, než před čtyřmi lety. Sněhu je méně, ale musíme být stále ve střehu. Jsme připraveni, ale jsme také stále ohroženi,“ dodal Vedra.

Ve Znojmě je na papíře připraveno hned několik valů a zdí, které mají zvýšit ochranu obzvláště ohrožených lokalit u Loucké ulice, náhonu starošaldorfského mlýna a u řeky Dyje.

„S vlastníkem mlýna a další společností jsme už dohodnutí, na velmi dobré cestě jsou i jednání s vlastníkem pozemku u Loucké ulice. Mimoto zbývají ještě asi tři další vlastníci zahrádek, kteří dosud nesouhlasí s výkupem,“ řekl znojemský místostarosta Jan Blažíček. Podle něj začne na jaře aspoň stavba přečerpávací stanice u Melkusovy ulice.

„Bude sloužit k přečerpávání vody, která by zaplavovala ulici po zavření zpětných klapek v kanalizaci, tak, aby neškodně odtékala do řeky,“ uvedl místostarosta.

S několika zbývajícími vlastníky na trase stálé ochranné hráze se snaží dohodnout představitelé obce i v Hevlíně. „Proto jsme nechali kolem obce stát provizorní hráz od minulé povodně. V případě potřeby jen uzavřeme mezery pro průjezdy. Po poslední velké vodě už je snížená i silnice k hranicím, proto bychom měli případnou velkou vodu zvládnout,“ řekl místostarosta Hevlína Jiří Dohnal.

Celkově je podle zástupců obcí situace na Dyji prozatím příznivější, než před čtyřmi lety. „V roce 2006 bylo ve sněhu na 240 milionů kubíků vody. Letos jich je už jen asi sedmdesát milionů, sníh plynule odtává. Povodní snižuje hladinu, situaci trvale sledujeme. Zatím problémy nehrozí, konstatoval Blažíček.

Autor: Martin Moštěk

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení