VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochrana před povodněmi: stále jen na papíře

Znojemsko - Po šesti letech od poslední velké povodně v regionu zůstává většina zamýšlených opatření pro ochranu obcí jen na papíře. Podhradí bude čekat ještě další dva roky.

12.1.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pech Karel

Mírná zima a suché léto jsou pro lidi v obcích podél řeky Dyje tou nejlepší zprávou. Alespoň pokud jde o bezpečí před následky mimořádných povodní. Většina dlouho slibovaných opatření proti povodním totiž dosud zůstává na papíře. A cesta k nim vede buď byrokratickou houštinou, nebo přes vlastníky, kteří si své pozemky cení víc, než jsou obce připraveny zaplatit.

Například v Podhradí, vesničce na horním toku Dyje snad nejvíce vystavené riziku povodní, se ochranných stěn dočkají nejdříve za dva roky. „Jsme moc rádi, že se po dvou letech průtahů podařilo obci získat souhlas vlastníků na budoucí výkup pozemků. Bohužel komplikace s jejich výkupem bránily v tom, abychom mohli předložit projekt do aktuálního dotačního programu. Další etapu vypíše ministerstvo zemědělství zřejmě až v roce 2014,“ přiblížila určitý pokrok v jednání mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Podhradí je při extrémních průtocích velkou vodou vážně ohroženo zejména proto, že stojí na samém okraji vzdutí vranovské přehrady a nemá téměř žádnou ochranu proti povodni z přívalových dešťů nebo tajícího sněhu řítící se po Dyji od dolnorakouského Raabsu. Nejhorší povodně vesničku postihly před šesti lety, kdy velká voda zasáhla obec hned dvakrát, na konci března a června. Při letní povodni se řekou valilo bezprecedentních pět set čtyřiatřicet kubíků vody za vteřinu.

Povodí Moravy v Podhradí chystá zejména ochranné zdi a hráze podél Dyje a Křeslického potoka. Zatím není jisté, zda budou stavěné na padesátiletou, nebo stoletou vodu.

„Povodí navrhuje nižší úroveň, my dáváme přednost ochraně na stoletou vodu. Povedeme o tom další jednání, do kterých se slíbil vložit i hejtman. Příště bychom se měli sejít se zástupci Povodí právě u něj,“ uvedl starosta Oldřich Tesárek.

Změny ve Vranově

Mluvčí Slámová upozornila, že vyšší zdi narazily při speciálním posudku.

„Původní odhady na vybudování ochrany před stoletou vodou totiž počítaly s částkou necelých osmadvacet milionů korun. Nový rozpočet, do nějž jsou započítány například dvoumetrové betonové zdi, narostl přes padesát milionů korun. Projekt by proto neměl šanci na dotace,“ sdělila mluvčí.

Konkrétní výsledky zatím nemá diskuse o změnách ve Vranově nad Dyjí. Tam chce Povodí dosáhnout změn, které by dovolily v případě povodní odpouštět z blízké přehrady více vody. Podle mluvčí ovšem plány na železobetonové stěny narazily na pravidla ochrany památek a přírody.

„Alternativní řešení vyžaduje rozšíření koryta o pět až třicet metrů až k záplavové čáře. Znamenalo by to odstranění sedmi soukromých nemovitostí, asfaltové cesty a přeložku kanalizace. Proto o tomto řešení jednáme s představiteli Vranova,“ sdělila Slámová.

Podle starosty Lubomíra Vedry ale zatím není vyřešený ani vleklý spor mezi městysem a Povodím o to, kdo bude platit příslušné projekty. „Trváme na svém, že projekty platit nebudeme,“ zdůraznil Vedra.

Ve Znojmě čeká kvůli technickým problémům od loňska na dokončení úprava kanalizace v ulicích Krapkova a Melkusova. Chystaná přečerpávací stanice má zabránit vytékání vody z kanalizace při zvýšené hladině v řece. „Kvůli nepředvídaným překážkám v podloží se nepodařilo zbudovat vodotěsnou jímku. Proto jsme museli navrhnout novou technologii. Tato metoda však vyžaduje další finanční náklady ve výší kolem dvou milionů šesti set tisíc korun. Nyní proto čekáme na rozhodnutí města, zda finance zajistí,“ připomněla mluvčí Povodí Moravy.

Znojmo pokračuje

Znojemská radnice s pokračováním prací počítá. „Kvůli změně technologie na tryskovou injektáž musíme provést nové výběrové řízení. Podle jeho výsledků pak může stavba pokračovat zřejmě na jaře,“ informovala mluvčí radnice Renáta Bártová.

Město také postupuje ve výkupu pozemků nutných pro stavbu a opravu hrází, zdí a dalších opatření v okolí Dyje. „V ulici Na Hrázi jsou již potřebné pozemky vyřízeny, v Loucké ulici zbývá zápis do katastru na základě již podepsaných smluv. Pro rekonstrukci zdi na levém břehu Dyje zbývá dokončit výkup jednoho pozemku od Úřadu pro zastupování státu a vyřídit bezúplatný převod bunkru od ministerstva obrany,“ vypočítala mluvčí Bártová.

Město také ještě dojednává výkup několika pozemků u starošaldorfského mlýna.

Opakování papírové vojny kolem pozemků čeká nyní radnici v Hevlíně. „Získali jsme již souhlasy prakticky všech vlastníků. U posledního máme alespoň příslib rodiny. Jenže po loňských pozemkových úpravách musíme kvůli změnám čísel parcel vlastníky oslovit znovu. Doufám, že budeme úspěšní,“ informoval starosta Drahomír Nosek.

Hevlín při velkých povodních v uplynulém desetiletí dvakrát ochránily improvizované hráze z pytlů z pískem. Představitelé obce je posléze nechali na místě do zbudování trvalé ochrany.

Autor: Martin Moštěk

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Senior taxi. Ilustrační foto.

Senior taxi míří do Hodonína. Od začátku září

Ilustrační foto.

Znojmo přezkoumá autobusové linky. Vyhodnotíme i efektivitu, řekl starosta

Ve Znojmě našli základy románské Loupežnické věže

Znojmo - Základy jedné z nejstarších staveb ve Znojmě odkryli v těchto dnech odborníci pod vedením archeologa znojemské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno Davida Humpoly. Záchranný výzkum dělají v Hradní uličce v těsném sousedství znojemského pivovaru.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Volal na černochy strážníky. Jeho strana teď zaplatila výjezd městské policie

Hodonín /FOTOGALERIE/ – Necelých padesát příznivců přišlo ve středu podpořit zastupitele Romana Sedlačíka, který na sebe v posledních dnech připoutal pozornost kvůli incidentu s cizinci v Hodoníně. Na černošský pár zavolal hlídku městské policie. Situaci se kandidát do sněmovny za Řád národa rozhodl vysvětlit osobně, šéf hnutí předal na radnici šek na tisíc korun.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení