VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci hledají „dobrý skutek" pro Národní park Podyjí

Podyjí - Pracovníci správy Podyjí letos poprvé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí obyvatelům i samotné přírodě tohoto parku.

27.11.2012 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Krutiš Dalibor

Projekty, které podle přírodovědců jasně zlepšují životní prostředí obyvatelům i přírodě Národního parku Podyjí, ocení letos poprvé správa tohoto nejmenšího národního parku v zemi. Navrženo je celkem osm projektů.

„Jsou mezi nimi zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny," přiblížil David Grossmann ze správy národního parku.

Tři z celkem osmi kandidátů vyberou samotní pracovníci správy parku. O čtvrtém pak mohou rozhodnout lidé v internetovém hlasování na stránkách www.nppodyji.cz/skutek2012.

Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2012 pak správa parku slavnostně vyhlásí v úterý 11. prosince v pět odpoledne v Domě umění ve Znojmě. Lidé se seznam vítězných počinů dozvědí i na webu národního parku.

Do užší nominace na ocenění Skutek pro Podyjí se dostali jednotlivci, obce i soukromé společnosti. „Chtěli jsme takto vyzdvihnout dobré příklady péče o krajinu a životní prostředí v nejširším smyslu slova, které jednoznačně zlepšují kvalitu života v Podyjí," zdůvodnila náměstkyně ředitele Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Mezi nominované se tak dostala například obec Hnanice, která se rozhodla nadzemní elektrické vedení nahradit podzemním, vlastník pozemku na Hradišti, který pečuje o část tamních unikátních teras nebo majitelé domů v Konicích či Lukově, kteří při rekonstrukcích respektovali tradiční charakter staveb a architektonické detaily fasád ve své obci.

V internetovém hlasování budou mít lidé možnost rozhodnout o svém favoritovi až do 7. prosince. „Chceme tak dát možnost každému, aby se do výběru zapojil. Jsme zvědaví, jaký skutek bude veřejnost považovat za důležitý," naznačila Reiterová.

Oceněné projekty se podle přírodovědců mají do budoucna stát dobrými příklady, které přinesou inspiraci i ostatním. V následujících dnech představí postupně jednotlivé nominace i Znojemský deník Rovnost.

Letošní nominované projekty

Rekonstrukce náhonu ve Vranově nad Dyjí: oprava s ohledem na historickou hodnotu stavby.

Přestavba usedlosti v Lukově: majitel se pustil do rozsáhlé rekonstrukce, architektonický výraz přiblížil původnímu stavu.

Péče o hradišťské terasy na soukromém pozemku: vlastník provedl razantní prořezávku náletových křovin.

Pastva na Kraví hoře a okolí: vlastník stáda přichází s nápady na vylepšení péče.

Autobusy na plynový pohon: dopravní společnost byla před lety první v regionu, která zavedla autobusy na plynový pohon.

Oprava fasády domu v Konicích: objekt se nachází v historickém jádru obce Konice.

Kabelizace elektrického vedení v Hnanicích: obec se rozhodla nahradit stávající nadzemní elektrické vedení vedením podzemním.

Praktická cvičení studentů střední zahradnické školy: studenti sídlící nedaleko Brna vykonávají v posledních několika letech v NP Podyjí praktickou výuku.

Autor: Vojtěch Smola

27.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení