Jedna třetina nemocných, kolabující průmysl a služby, klesající výkon státní ekonomiky. Tak to může vypadat už letos na podzim, kdy by se prasečí chřipka měla šířit novou silou. Krizový pandemický scénář počítá, že chřipkovým virem v Česku onemocní na tři miliony lidí.

Česká vláda však po problémech při vyjednávání s farmaceutickými firmami nakoupila vakcíny, které stačí jen pro půl milionu Čechů. Dostane se tak na zdravotníky, hasiče a další lidi potřebné pro zachování alespoň krizového fungování státu. Ostatní mají smůlu. Na volném trhu protipandemická vakcína nebude.

Odborníci proto už delší dobu vyzývají, aby se lidé nechali očkovat proti sezonní chřipce. Právě teď s příchodem babího léta začíná ta nejvhodnější doba.

Lehkomyslní Češi

„Obavy z pandemie jsou jistě na místě. Je ale nutné zmínit, že dopady běžné sezonní chřipky jsou ještě mnohem horší. Vždyť jí každoročně onemocní statisíce lidí a na dva a půl tisíce pacientů následkům nemoci podlehne,“ upozornil epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

Chřipka vždy útočí v epidemiích v chladných měsících, v Evropě tedy většinou na přelomu roku. Nemoc pravidelně řádí čtyři až šest týdnů. Její letošní nástup by se tak mohl krýt právě s očekávaným řáděním viru Pandemic (H1N1) 2009.

Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly Češi riziko sezonní chřipky stále podceňují. „Jen ve Spojených státech zemře ročně na chřipku takřka 40 tisíc lidí, což je ohromné číslo. Ale ani u nás není nijak zvlášť malé. Nikoho to však příliš netrápí, protože pořád převládá názor, že chřipka tu byla a bude. Že jde o něco běžného,“ postěžoval si Prymula.

Cílem jeho vakcinologické společnosti je zvýšit povědomí o chřipce a hlavně její nebezpečnosti. Lékaři také chtějí, aby se zvýšila proočkovanost proti této nemoci, protože vakcíny považují za nejefektivnější obranu.

V Česku se však očkováním chrání pouze sedm až osm procent lidí, zatímco evropský průměr se pohybuje kolem 25 procent. Zaostáváme i za takovými zeměmi, jako je Brazílie nebo Singapur.

V letošním roce odborníci očekávají, že očkovaných Čechů právě kvůli obavám z pandemické chřipky přibude. Praktičtí lékaři zároveň hlásí, že první dávky chřipkové vakcíny právě dorazily.

„Mí pacienti jsou poučení, takže sami volají, jestli už jsou vakcíny a mohou se přijít naočkovat. Očkováním se chrání už takřka 70 procent mých pacientů,“ uvedl pražský praktický lékař Cyril Mucha.

Nebezpečná chřipka

Vakcína je bezpečná

Pokud se chce nechat člověk očkovat, tak musí být zcela zdravý. Vakcínu lékař aplikuje do ramena a doporučuje se, aby dalších 20 až 30 minut setrval v dosahu. „Je to kvůli možné reakci, aby mohl lékař poskytnout první pomoc. Jedině on totiž v takovém případě ví, co ji způsobilo. Většinou jsou však reakce minimální, maximálně zarudnutí místa vpichu, malá bolest v ráně nebo mírně zvýšená teplota další dva dny,“ řekl Mucha.

Mucha odmítá pověry, že by člověk po aplikaci vakcíny onemocněl těžší formou chřipky než obvykle. „Tvorba protilátek v těle trvá kolem deseti dnů. Během této doby se člověk může úplně normálně nakazit. Vakcína žádnou nemoc nevyvolává,“ tvrdí lékař.

V Česku počet nakažených prasečí chřipkou stoupl tento týden na 277. Nemocní většinou přijeli ze zemí s vyšším výskytem této nemoci, v zemi se však už objevily i případy přenosu na člověka, který za hranicemi nebyl. Příznaky pandemické chřipky se příliš neliší od té sezonní, zatím má ale mírnější průběh a také útočí především na mladé lidi.

Ilustrační foto