Pojďme se bavit, jak v Brně snížit počet městských částí. Diskuzi na toto téma plánuje rozpoutat brněnský primátor Roman Onderka. Proč? Město rozdělené na méně částí podle něj bude fungovat efektivněji. O změnách však nechce říct nic bližšího. A navíc o jeho nápadu zatím nevědí nic bližšího jeho straničtí kolegové, ani koaliční občanští demokraté.

Myšlenku na snížení počtu městských částí představil Onderka na oficiálním webu města v rubrice Dotazy primátorovi. „Už v minulém volebním období jsem zřídil pracovní skupinu, která se touto problematikou zabývá,“ odpověděl Onderka na dotaz, zda magistrát neuvažuje o snížení městských částí.

Jakmile se však o téma začal zajímat Brněnský deník Rovnost, Onderka svoji odpověď upravil. Ukázalo se totiž, že žádná pracovní skupina nevznikla a primátor nemá žádné konkrétní podklady.

Plán na snižování je velkou neznámou i pro koaliční občanské demokraty. „Takový podnět by byl zásadní, výrazně by ovlivnil fungování města,“ konstatoval primátorův náměstek a lídr občanských demokratů Robert Kotzian.

Opačné snahy

Strana zelených, která byla členem koalice v minulém volebním období, je nápadem dokonce zaskočena. „Překvapuje mě, že v době, kdy se chtěly odtrhnout Dolní Heršpice a Přízřenice od Brna-jihu, může primátor uvažovat o opačném procesu,“ konstatoval bývalý primátorův náměstek Martin Ander.

Podle Onderky se tyto dvě snahy nevylučují. „Musíme zkrátka mluvit o tom, jak zefektivnit správu města. A to může zahrnovat jak dělení, tak spojování městských částí. Rozhodně se k tomu musí vyjádřit starostové,“ konstatoval. Proto chce debatu rozpoutat v tomto volebním období na sněmu starostů.

Starostové se na případné změny dívají různě. „Lidé z Medlánek mají ještě v živé paměti, jak to vypadalo, když patřili pod Královo Pole. Tamní úředníci k nám nedohlédli a Medlánky byly vždy na chvostu. Spojování městských částí se nám proto nelíbí,“ uvedla starostka Medlánek Alena Valentová.

Naopak její kolegyně z velké městské části Brno-sever Sabina Tomíšková proti velkým celkům nic nemá. „Lidem se nemusí líbit, když je radnice daleko. Fungování malých městských částí je však drahé kvůli režijním nákladům,“ myslí si Tomíšková.

A to i přesto, že právě její městská část má kvůli velikosti a různorodosti mnoho problémů. „Řídit tak nesourodý celek není nic snadného. Chápu, že Husovice mají jiné požadavky než Soběšice či Lesná. Nutná je proto dobrá komunikace,“ popsala svůj recept Tomíšková. Právě komunikace bude podle Onderky důležitá při debatách o případných změnách. „Je to práce na několik volebních období,“ upozornil primátor.