Bude mít střechu podobnou Vlkově věži nebo spíše špačkárně hlídačů vinic? Anebo zůstane nezastřešená a veřejnosti nepřístupná? Nad budoucí podobou hradební věže, která je součástí hradeb v dolní části Městského parku, si nyní lámou hlavu odborníci, přemýšlí o ní i vedení města. To loni spustilo projekt revitalizace městských hradeb.

Představitelé města mají v rukou stavebně – historickou analýzu věže a odborný posudek. Čekají však ještě na vyjádření památkářů. Ke všem těmto dokumentům by pak při rozhodování o konečné podobě střechy hradební věže měli přihlédnout úředníci z odboru památkové péče.

Bude věž přístupná lidem?

„Stavební práce na střelniční věži dosud zahájeny nebyly. Čekáme na závazné stanovisko odboru kultury a památkové péče. Vedoucí oddělení tohoto odboru má k dispozici také Operativní průzkum a dokumentaci zpracovanou doktorem Vladislavem Razímem,“ potvrdila mluvčí města Denisa Šipošová.

Odbor má i stavebně - historickou analýzu, kterou zpracoval znojemský radní a historik Jiří Kacetl. Na jejím základě pak vznikl projekt, který město veřejně prezentuje a lidé si jej mohou prohlédnout například na webu Znojma. Počítá se zastřešením věže a zpřístupněním pro veřejnost.
Jenže právě Razímův posudek, který si vloni na podzim vedení města vyžádalo, opravy věže zřejmě přibrzdil. Razím, jeden z největších odborníků na historická opevnění v zemi, dokonce doporučuje veřejnost na věž vůbec nepouštět.

„Projekt počítá s bouráním stropů a dalšími úpravami. Na věži pak plánuje vztyčit mohutnou střechu s patrem. Z hlediska současných zásad památkové péče je taková rekonstrukce nepřijatelná,“ uvádí ve svém materiálu Razím.

„Doporučujeme rezignovat na představu o zpřístupnění věže pro veřejnost, jehož efekt je nanejvýš sporný. Navíc je nedaleko podstatně vyšší a pro vyhlídku způsobilejší Vlkova věž,“ navrhuje ve studii Razím.

Odborník napadl také chybějící stavebně – historický průzkum. Měl by ho nahradit právě jeho posudek. „V listopadu 2009 mne vyzval městský úřad ke zpracování tohoto průzkumu. Okolnosti zadání, zejména pak nedostatek času, neumožnily provést standardní stavebně-historický průzkum. Bylo ale ústně dohodnuto, že k účelu, který město zadáním sleduje, postačí tento průzkum,“ vysvětlil Razím.

Vzácně zachovalý hradební systém

Krajské pracoviště Národního památkového ústavu si nyní vyžádalo prodloužení lhůty na vypracování posudku, který se má dotknout právě budoucí podoby věže. „Jde o velmi problematickou věc, proto jsme požádali o prodloužení lhůty na vyjádření. Zatím tedy definitivní verdikt, který se bude týkat zastřešení a zpřístupnění věže, z naší strany nepadl,“ řekl náměstek brněnského pracoviště památkového ústavu Zdeněk Vácha.

Jak tedy bude po opravách věž vypadat, není zatím zcela jasné.

Stavební práce v samotném hradebním pásu přitom pokračují podle harmonogramu. „Konají se pravidelné kontrolní dny za účasti zástupce oddělení odboru památkové péče i odborného garanta Národního památkového ústavu Brno,“ informovala Šipošová.

Znojmo má jeden z nejzachovalejších hradebních systémů v republice i ve střední Evropě.

„Cílem stavebních zásahů je vyčištění území od nevhodných a degradujících novodobých dostaveb. Rekonstrukci děláme tak, aby území mohli využívat obyvatelé města i turisté ke krátkodobé rekreaci. Revitalizujeme tak další část města, která nemohla být využívaná, byla uzavřena a pouze hyzdila okolí,“ vysvětlila Šipošová.