VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy kašny v Dolním parku: drahý projekt i chybějící tendr

Znojmo – Zdrojem neustálých překvapení nejen pro znojemskou radnici je kašna v Dolním parku. Nejprve odborníci zjistili, že je v horším stavu, než předpokládali, a opravu proto město muselo zadat narychlo bez výběrového řízení. Když se měli řemeslníci pustit do práce, vyšlo najevo, že kašnu nelze snadno rozebrat, a museli proto znovu změnit postup prací. Kritici považují cenu oprav i ostatních souvisejících položek za nadhodnocenou a mají pochybnosti i o důkladnosti příprav samotného projektu.

13.6.2014 13
SDÍLEJ:

Opravit historickou kašnu v Dolním parku za více než tři miliony korun plánuje znojemská radnice.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

K opravám historické kašny, která vznikla na konci devatenáctého století, vydávali souhlasné stanovisko pracovníci Národního památkového ústavu v Brně. „Původně platil předpoklad, že půjde o údržbu kašny. Další verzí bylo demontovat střední část jako celek, zrestaurovat jej a přenést zpět na původní místo," přiblížil původní plány ředitel Územního odborného pracoviště v Brně Zdeněk Vácha.

Jak doplnil, nyní se ukázalo, že stav keramiky je v mnohem horším stavu, než projektanti předpokládali.

„Dřík kašny je vylitý betonem a odhad toho, jak kašnu zrekonstruovat, nebyl tedy zcela správný. Nyní je ve hře několik variant, jak kašnu zachránit a současně dát do souladu finance i životnost oprav," pokračoval Vácha s tím, že podle jeho informací město ještě nemá jasno o tom, jakou metodu obnovy zvolí. „Existuje také možnost vodní prvek komplexně zrestaurovat nebo stávající kašnu přesunout na jiné místo a vyhotovit kopii. Ale tuto krajní variantu považuji za nejméně pravděpodobnou. Současné práce, které na místě provádí brněnský akademický sochař Jindřich Plotica, jsou pouze přípravnou fází. Odstrojí části, které jdou demontovat, a kašnu pak čeká vlastní rekonstrukce nádrže," vysvětlil Vácha.

Znojemská radnice ústy své mluvčí Zuzany Pastrňákové však tvrdí, že záměr restaurování kašny je stále stejný. „Postup průběžně konzultujeme s památkáři. Kašnu je třeba odstrojit po částech, neboť dříky, na kterých jsou jednotlivé části upevněné, nelze odstranit bez jejich destrukce," přiblížila Pastrňáková.

Původní projekt na revitalizaci parku ale počítal pouze s rekonstrukcí nádrže kašny. „Odborníci však odhalili skryté defekty na kašně samotné. Při rozebrání kašny zjistili pevnostní defekty. Našli také přestárlé čerpadlo a nevyhovující letitou přípojku vody. Nekompaktní je i podloží, na kterém kašna stojí. Proto jsme rekonstrukci tělesa kašny do projektu zařadili dodatečně," vysvětlila mluvčí města.

Jak doplnila, rekonstrukce bude stát více než tři miliony korun. „Dvě třetiny částky připadají na výrobu nového dna a profilovaných stěn nádrže ze speciálně tvarovaného betonu, vystrojení a osvětlení," vyjmenovala Pastrňákovás tím, že tři sta tisíc korun pak měla stát demontáž a zpětná montáž středu kašny odborným pracovníkem. „Zbytek ceny obsahuje základové konstrukce, zemní práce, novou kanalizaci, archeologický dohled, odvoz a uskladnění sutí na skládce a přesuny hmot," doplnila mluvčí.

Opravit historickou kašnu v Dolním parku za více než tři miliony korun plánuje znojemská radnice.

Zakázka připadla firmě Ekostavby, jejíž pracovníci již Dolní park revitalizují. „Dodavatele jsme vybrali na výjimku ze zásad pro zadávání zakázek. Podmínkou bylo, že nabízená cena musí odpovídat cenám obvyklým. Vyhlášení výběrového řízení by přineslo technické, časové i realizační komplikace," tlumočila mínění města Pastrňáková.

Podle informací Deníku byl jedním z důvodů, proč město nevyhlásilo výběrové řízení i fakt, že není potřeba zakládat nové staveniště. Projekt však překvapivě se založením staveniště počítá.

Rozladění nad celou situací netajil nezařazený zastupitel Jiří Ludvík. „Je zarážející, proč město oslovilo brněnskou firmu bez výběrového řízení. Nabízí se otázka, proč nedat šanci a práci znojemským firmám. Ze zájmu jsme oslovili místní stavební firmy a některé by byly schopné se dostat i na šedesát procent částek, které jsou uvedené v projektu," zlobil se Ludvík.

Skutečnost, že město narazilo na problémy, nijak nepřekvapila šéfa Okrašlovacího spolku Otto Boudu. „Při stavbách komplikace nastávají, to je zcela běžný jev. V projektu mi ale neladí spousta věcí, obsahuje totiž práce, které dělníci zřejmě ani neprovedou," uvažoval Bouda.

Autor: Ilona Pergrová

13.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 13
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.

Pro zemědělce chce ministr Jurečka přes miliardu korun

Nedělní srážka dvou aut na bantické křižovatce si vyžádala dva mrtvé a pět těžce zraněných včetně tří dětí.
AKTUALIZOVÁNO
8

Na křižovatce nedal přednost. Zabil sebe i spolujezdce, dalších pět zranil

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Blanensko, Vyškovsko - V mobilu pípne SMS. Zpráva o tom, že lékař dnes neordinuje, přišla přímo od starosty a ušetří tak zbytečnou cestu do ordinace. Tak funguje aplikace Mobilní rozhlas. Podle Barbory Valešové z Mobilního rozhlasu ji v Jihomoravském kraji využívá devětatřicet obcí.

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení