VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opravy ve městě komplikují nevidomým život

Znojmo – Srovnání chodníků s úrovní silnice v centru města, překážející reklamní poutače nebo květináče, vodící linie, která vede přímo do sloupu veřejného osvětlení nebo nebezpečný výkop uprostřed ulice. To vše může způsobit nepříjemný zážitek nebo i poranění nevidomým lidem ve Znojmě.

21.11.2014 5
SDÍLEJ:

Jen s velkými obtížemi se nevidomí orientují v centru města. Pohyb jim komplikují zejména předzahrádky, nelogicky umístněné vodící linie a reklamní tabule.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Nejhorší situace z hlediska bezpečnosti je zřejmě v samotném centru města. „Město se snaží o bezbariérovost tak, že srovnává úroveň chodníků s úrovní silnice, což dělá nevidomým problémy. Podle těchto přirozených vodících linií se totiž pohybují. Pokud vím, v centru města je jedna vodící linie na ulici Obroková, která je ale hodně problematická. Často na ní totiž stojí reklamní poutače, květináče, nebo sloupy, takže je nepoužitelná," naznačila Eva Pexová ze znojemské pobočky TyfloCentra.

Jak doplnila, u většiny nově budovaných chodníků již řemeslníci automaticky pokládají i zámkovou dlažbu s vystouplými body, která slouží jako reliéfní signální pás zejména u přechodů pro chodce.

Velké problémy ale nevidomí pociťují při opravách chodníků na nejrůznějších místech Znojma. „O úpravách v centru a opravách chodníků se snažíme klienty informovat. Kolegyně Petra Šeneklová pracuje na zlepšení předávání informací s úředníky, aby se klienti vše dozvídali v předstihu," doplnila Pexová.

K základním informacím o blížících se termínech oprav se bohužel často nedostanou ani zdraví lidé, pro které je však vypořádání se s komplikacemi a nerovností v terénu podstatně snazší.

Radnice oponuje, že při rekonstrukcích myslí nejen na osoby nevidomé, ale obecně na osoby s omezenou schopností pohybu a orientace. „Podle podmínek dané stavby a velikosti staveniště dbáme na zajištění bezpečnosti tak, abychom umožnili také pohyb kolemjdoucích," přiblížila mluvčí města Zuzana Pastrňáková s tím, že firmy na jejich povinnost upozorňují. Doplnila, že lidé se mohou s případnými dotazy či připomínkami týkající se oprav obracet na odbor investic a technických služeb, který má tyto záležitosti na starosti.

Opoziční zastupitel Jiří Kacetl doplnil, že zlepšení komunikace by mohla napomoci jedna konkrétní osoba, která by požadavky například nevidomých řešila. „Do budoucna by se lidé mohli obracet na poradní komisi pro zdravotnictví a sociální péči," naznačil Kacetl.

Diskuzi o potřebách nevidomých při orientaci a pohybu ve městě vedla radnice zhruba před pěti lety. „Tehdy běžel projekt nazvaný Bezbariérové město a v mnoha případech nám radnice vyšla vstříc. Bohužel někdy se naše potřeby zcela odlišují od potřeb lidí s tělesným postižením a tady se město muselo rozhodnout, jaké úpravy provést. Na druhé straně vítáme ozvučené přechody na křižovatkách, kterých je ve Znojmě osm," doplnila Pexová s tím, že takto přizpůsobená je většina nejfrekventova­nějších křižovatek ve městě. Podle jejího mínění k ozvučení dalších míst stačí nevidomým kontaktovat pracovnici TyfloCentra a ta vše potřebné zařídí s pracovníky správy majetku, kteří řeší i případné opravy. „Město nám vyhovělo i s žádostí o ozvučení dvou nejpoužívanějších zastávek na autobusovém nádraží, a to ve směru na Brno a na Prahu," zakončila Pexová.

co usnadní pohyb
• Reklamní poutače typu A musí být umístěny tak, aby zachovávaly průchod podél zdi o šířce 150 cm.
• Předzahrádky musí být zabezpečeny ohrazením, zarážkou pro hůl nebo zachovávat volný průchod o šířce 150 cm
• Výkopy a pracovní prostory stavby musejí být zabezpečeny ohrazením s pevnou zarážkou pro bílou hůl ve výši max 30 cm od země.
• Stavební lešení musí být zabezpečeno zarážkou pro pevnou hůl v půdorysu přečnívajících trubek lešení.
Zdroj: www.centrumpronevidome.cz

Autor: Ilona Pergrová

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení