VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osady, hroby i keramika. Výzkum odhalil pravěk Znojma

Znojmo /INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ - Díky opravám historického jádra Znojma ví odborníci více o počátcích města. Našli část pravěké osady, hroby, pece i keramiku.

15.5.2009 2
SDÍLEJ:

Archeologické vykopávky na Václavském náměstí ve ZnojměFoto: DENÍK/Daniel Smola

Prohlédněte si fotogalerie a videa. Najdete je v souvisejících článcích v pravém sloupci.

Jeden z nejrozsáhlejších výzkumů, v historickém centru moravských královských měst vůbec, dokončují archeologové ve Znojmě. Našli část rozsáhlé osady staré čtyři tisíce let a zpřesnili poznatky o počátcích města před devíti stoletími.

„Tak rozsáhlý výzkum má ve Znojmě srovnání jen ve vykopávkách na hradní ostrožně a potom ve zkoumáních v Jihlavě, Brně a Olomouci,“ uvedl Zdeněk Čižmář, který větší část vykopávek vedl. Badatelé na Horním a Václavském náměstí a na ulici Přemyslovců odkryli na šest objektů. Našli pravěká i mladohradištní pohřebiště či zbytky středověké kašny a pranýře.

„Pro poznání počátků vývoje středověkého Znojma je patrně nejdůležitější enkláva mladohradištního osídlení, která ve východní části Horního náměstí existovala od počátku dvanáctého, do počátku třináctého století. Zásadní je, že tato vrstva není dotčena novějšími zásahy,“ vyzdvihl klíčový nález Čižmář.

Archeologové mohli díky výzkumu zhruba vymezit, kudy vedly přes dnešní náměstí cesty, a zachytili také stopy po obytných stavbách či dílnách. „Našli jsme jak zásobní jámy, tak hospodářská či obytná dřevěná stavení. V severní části náměstí jsme odhalili řadu výrobních objektů, zejména pece a další zpracovatelské dílny,“ doplnil archeolog.

Nejrozsáhlejší osídlení na náměstí ovšem patří do pravěku. Před čtyřmi tisíci lety se na ploše asi čtyř hektarů, v horní části dnešního centra Znojma, rozkládala velká osada lidí takzvané únětické kultury. „Její centrum tvořilo výšinné sídliště a možná i hradisko na ostrožně nynějšího znojemského hradu. Na Horním náměstí můžeme do starší doby bronzové datovat tři sta z nalezených objektů, tedy téměř polovinu,“ uvedl Čižmář.

Vykopávky poslední části sídliště dokončuje v těchto dnech archeolog Marek Lečbych. „Odkryli jsem asi pětadvacet objektů, které reprezentují prakticky všechny typy sídlištních jam. Od stop po menších kůlových stavbách, po zásobnice,“ informoval Lečbych.

Ve dvou zásobních jamách našli badatelé lidské kostry. „V jedné bylo uloženo dítě staré asi deset let, v druhé jsme odkryli těla čtyř lidí, dvou dospělých a dvou dětí. V obou případech šlo o improvizované pohřby, které jsou u této kultury poměrně známé,“ přiblížil archeolog.

Badatelé na náměstí našli i část řádného pohřebiště únětické kultury. „Na severní straně náměstí jsme zachytili fragmenty dvou kamenných hrobů. Pod nimi byl navíc v jamce popel po žárovém pohřbívání, což je na únětickou kulturu velmi ojedinělá věc,“ uvedl Čižmář.

Další nálezy z náměstí jsou zhruba o tisíc let mladší. „Z doby železné jsme zaznamenali dvě pohřebiště. Ze starší doby bronzové pocházely dva velké komorové hroby se zajímavou keramikou, bylo zde také železné kopí a bronzový náramek, “ dodal archeolog.

Autor: Martin Moštěk

15.5.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení