VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Park získává od obcí další hektary

Znojemsko - Obce doprodávají pozemky, které vlastní na území Podyjí. Největší převod schválili znojemští zastupitelé. V Břečkově své lesy v parku rozhodně prodat nechtějí.

21.8.2009
SDÍLEJ:

Kaňon DyjeFoto: www.nppodyji.cz/Petr Lazárek

O prodeji své půdy v Národním parku státu začínají uvažovat některé obce poté, co své lesy na území parku prodalo Znojmo. Další říkají, že si svůj majetek rozhodně chtějí nechat a raději jej parku pronajmou.

„Postup Znojma a prodej jejich lesů jsem sledoval, je možné, že to pobídne i další obce, aby začaly s parkem také jednat o svým pozemcích na jeho území, “ řekl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Městys podle jeho slov nyní se správou parku jedná o menších směnách půdy přímo zastavěné části Vranova. „Parku totiž patří zejména v Zadních Hamrech pozemky, na kterých mají lidé zahrádky a podobně,“ vysvětlil Vedra.

O možném prodeji dalších pozemků zástupci městyse zatím neuvažovali. „Jsou to hlavně větší louky v ochranném pásmu a potom nějaké menší parcely pod Ledovými slujemi. Je možné, že se tím budeme zabývat,“ dodal starosta.

Zcela opačně mluvil starosta Horního Břečkova Antonín Leinweber. „Máme v parku sto dvaadvacet hektarů lesa. Ale rozhodně je nemíníme prodávat. Vím, že by park obecní lesy rád koupil, ale nevidím důvod,“ zdůraznil starosta.

Obec získává kompenzace od státu a nájem od správy národního parku. „Ty lesy jsou jako peníze v bance. Co my víme, co bude za rok nebo za dva. Proto, dokud nemusím, tak neprodám,“ dodal Leinweber.

Lukov lesy prodá

V Lukově zastupitelé už rozhodli, že deset hektarů, jejichž vlastnictví mohl městys doložit, parku prodají. „Historicky měl Lukov nejspíš lesů víc, ale k dalším pozemkům jsme nemohli získat všechny potřebné doklady a kulatá razítka,“ řekl starosta Antonín Plaček.

O prodeji svých posledních pozemků jednají s parkem i představitelé Hnanic. „Už před nějakými deseti lety jsme prodali asi sedmnáct hektarů, teď řešíme poslední zbytky, vesměs jde o zarostlé bývalé lesní cesty,“ informoval starosta Hnanic Jiří Musil.

Znojemští zastupitelé schválili počátkem srpna, že státu prodají šest set šestnáct hektarů svých lesů a dalších pozemků za dvaačtyřicet milionů korun. „Vesměs jde o pozemky, které městu definitivně připadly na základě vyhraného soudního sporu s řádem křížovníků,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.

Jak doplnil, jde o lesy, které buď nejsou vůbec hospodářsky využitelné, nebo jen málo. „I pokud jsou snadno dostupné fyzicky, nakládání s nimi velmi výrazně omezují pravidla, platná pro jednotlivé zóny národního parku,“ vysvětloval starosta.

Ředitel správy parku Tomáš Rothröckl rozhodnutí zastupitelů ocenil. „Je to pro nás příznivá zpráva. Pozemky získá stát, správa parku a o ně bude pečovat podle příslušných pravidel,“ uvedl ředitel. Park se podle možností snaží o vykupování pozemků jiných vlastníků stále.

„Podle finančních možností se snažíme o vykupování pozemků jiných vlastníků na území parku soustavně, tento případ je ale výměrou i cenou jeden z největších nejen v Podyjí, ale i v celé republice,“ sdělil Rothröckl.

Dodal, že jednání o výkupech dalších pozemků záleží především na vůli majitelů. „Jsme připraveni jednat jak s obcemi, tak s dalšími vlastníky. Každé jednání je individuální, vždy záleží na zájmu jednání zahájit, dohodnout se na podmínkách a samozřejmě také na finančních možnostech,“ konstatoval Rthröckl.

Autor: Martin Moštěk

21.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Rosice zvládly s Tasovicemi úvody poločasů. Rozhodl "druhý Malata" Vítámvás

Rosice – Nového snajpra našly Rosice na kraji obrany. Dlouholetý kapitán a nejlepší střelec fotbalistů Slovanu Petr Malata musel na artroskopický zákrok s kolenem, nespíš vynechá celý podzim a premiérové domácí utkání nového ročníku divize D sledoval s berlemi pouze jako divák. Zatleskal po něm vítězství svých spoluhráčů 3:1 v regionálním derby nad Tasovicemi.

Do vinohradu nesmí ani noha. Zaráží hory

Jižní Morava – Na konci léta, když ve vinicích dozrávala réva, vinaři postavili horu v podobě hodové máje. To znamenalo, že do vinic nesmí nikdo vstoupit. „Hlídali je takzvaní hotaři, kteří byli ozbrojení a zloděje hroznů mohli zastřelit,“ popisuje folkloristka Markéta Lukešová tradici zarážení hory. Jen těhotné ženy si směly utrhnout střapeček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení