VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pešek: Doprava ve Znojmě musí být plynulejší

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vedoucí dopravní policie ve Znojmě, nadporučík Robert Pešek, slaví. A hned trojnásobně. Kulaté devadesáté výročí má republiková dopravní policie, on sám vstupuje do čtyřicátého roku svého života. Třetí důvod k oslavě je vyznamenání, které z rukou policejního prezidenta obdržel jako nejlepší šéf dopraváků na jižní Moravě.

18.10.2009 4
SDÍLEJ:

Nadporučík Robert Pešek získal z rukou policejního prezidenta medaili za zásluhy o bezpečnost.Foto: Deník/ Dalibor Krutiš

Jak si ceníte vyznamenání Za zásluhy o bezpečnost?

Je to poděkování za práci a ocenění celého kolektivu naší dopravní policie, který shodou náhod vedu.

Jak dlouho nosíte policejní uniformu?

Služební přísahu jsem podepsal v roce 1988. Nejprve jsem ale studoval, do praxe jsem přišel až v době, kdy vše šlo podle nového. Do čtyřiadevadesátého jsem sloužil u Pohraniční policie, dva roky jsem působil na správním, na zbraních a u občanských průkazů. Od šestadevadesátého roku, tedy již třináct let, jsem u dopravní policie. Vedoucím dopravky jsem shodou náhod, přešel jsem ta tuto pozici z jiné vedoucí funkce.

Co se změnilo za dobu vašeho působení u dopravní policie?

Zásadní změny spočívají v tom, že policie přestala vést registr řidičů a evidenci motorových vozidel. Na druhou stranu přibylo aut na silnicích a tedy i problémů s tím spojených. Na razantní nárůst motorových vozidel na našich silnicích reagujeme změnou výkonu služby, měníme taktiku.

Jak jstemedaili Za zásluhy o bezpečnost získal?

Z každého kraje v rámci oslav vzniku dopravní služby, dnes dopravní policie, byli vybráni nejdéle sloužící policisté, kteří pak byli oceněni. Vedení policie potom vybralo jednoho z kraje na základě služebního posudku.

Jak dodržuje první muž dopravní policie na Znojemsku předpisy?

Nevědomě, například při jízdě z kopce snad někdy mírně překročím rychlost, ale neměl jsem problémy, že by mě někdy někde s radarem změřili. Asi dvakrát jsem musel jet rychleji ve službě, ale snažím se rychlost pokud možno dodržovat. Navíc jsem byl jedním z prvních policistů, který se poutal i ve služebním autě. Začalo to v podstatě kvůli dětem. Řekly mi: když se musíme poutat my, tatínku, tak chceme, aby se ani tobě nic nestalo. Dnes mám pásy už vžité. Sednu za volant a než se roztočí kola, jsem připoutaný.

Co byste chtěl u dopravní policie změnit?

Naše přání a cíl je především usměrnit dopravu tak, aby byla plynulejší. V tomto směru je samozřejmě velmi žádoucí existence obchvatu či páteřní komunikace, jakéhosi městského okruhu. Obchvat Znojma je totiž v podstatě páteřní komunikací. Jestli za ním budou Kuchařovice či Přímětice, to nemá podstatný vliv. Jde totiž především o to, aby se páteřní silnicí ulehčilo Znojmu a aby lidé, kteří jen projíždějí, mohli využít jinou cestu. Za dopravní polici mohu říci, že jsme se vždy snažili, aby tyto věci šly co nejrychleji a nejlépe. Totéž platí o plánovaných změnách na silnici I/53. Bohužel, tady se naše snahy zatím míjí účinkem.

Jaké máte zkušenosti z českými řidiči?

Český člověk si myslí, že má jen práva, ale zapomíná na povinnosti. To je problém nejen v dopravě ale v dodržování právních předpisů obecně. Bohužel stále přibývá těch, kteří způsobem jízdy ohrožují své okolí.

Objevují se kritické hlasy na hlídání přechodů pro chodce ve Znojmě. Nezvyknou si děti na to, že je hlídá policista a když budou na přechodu jinde, nezapomenou se rozhlédnout?

Jde nám především o to, naučit lidi, jak se na přechodu, ale také před ním, mají chovat. Symbolický dohled asi není to nejlepší, to uznávám. Rozhodně nevidíme cestu zlepšení stavu způsobem hlídá nás policista, můžeme jít, to ne. Jde nám o výchovu, o to, aby lidé věděli, kdo a kdy má přednost a aby vnímali i okolí. Jde o výchovu k vzájemné toleranci a obezřetnosti. Akce na přechodech bude rozhodně pokračovat. Je o bezpečnosti na přechodech a není důvod od ní ustupovat. Nechci nic zakřiknout, ale zraněných na přechodech díky naší přítomnosti či přestupků včetně třeba předjíždění na zebrách ubylo. Jen samotná přítomnost policisty účastníky silničního provozu citelně zklidňuje.

Autor: Dalibor Krutiš

18.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení