Jak zjistil Znojemský deník Rovnost, průchody pro ryby by mělo Povodí začít budovat už v příštím roce. „Plánujeme obnovit migrační propustnost pro ryby. K tomu použijeme technologii obousměrných Archimédových šroubů. Druhotným výsledkem propustnosti ryb pak bude výroba elektrické energie," potvrdil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Průchodné se mají migrujícím kaprům a dalším rybám stát jezy Zátiší a Krejčův jez. „Právě tyto jezy vytváří rybám migrační překážku na Dyji. Dojde tak k posílení kvality rybí obsádky celého úseku a zvýšení jeho atraktivity a biologické rozmanitosti. Jedná se o pilotní projekt," doplnil Chmelař.

Vybudovat cesty dvojicí jezů chce Povodí od ledna příštího roku, hotovo by mělo být na jaře roku 2018.

Podle předsedy znojemské organizace rybářského svazu Vladislava Jana Michalcova jde o naprostou novinku. „Sice na krhovickém jezu se o něco podobného také zkoušelo, ale není to ono. Jakých druhů ryb se to bude týkat, nedokážu nyní přesně říct. Bude záležet na velikosti těch průchodů. Možná někteří větší kapři tím neprojdou," řekl Michalcov.

Jak dodal, ryby by mohly migrovat z Rakouska až do přehradní nádrže u Vranova nad Dyjí. „Největší kapří se chytají u Podhradí. Většina z nich přirozeně migruje. Víme třeba, že za tři týdny se ryby vysazené pod Podhradím dostanou až do jezera hráze a pak táhnou zpátky," dodal Michalcov.

Rybáři mají okolí řeky Dyje u Podhradí nad Dyjí velmi rádi. „Já rád chodím až za druhý most proti proudu řeky. Chodím tam na parmy obecné, jelce tlouště nebo podoustve. Je tam málo rybářů nádherná příroda a já mám moc rád tekoucí vodu," svěřil se rybář René Jelínek.

Průchody za 42 milionů

Kroky Povodí vítá první muž Podhradí nad Dyjí Petr Čálek. „Rybám to prospěje a možná k nám bude jezdit více turistů i z řad rybářů," naznačil starosta.

Povodí vyhodnocovalo vybudování průchodů také s ohledem na povodňové průtoky v této lokalitě. Podhradí totiž bývá při povodních ohroženo vždy jako první na Znojemsku. „Zjistili jsme, že toto opatření nebude mít z ohledu povodňových průtoků negativní vliv," ujistil mluvčí Chmelař.

Náklady na vybudování průchodů se mají pohybovat kolem dvaačtyřiceti milionů korun. „Řešení je součástí společného přeshraničního projektu, který vznikl na základě dlouhodobé spolupráce česko-rakouských vodohospodářských autorit," zakončil Chmelař.