VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podivnou svatbou se už zabývá policie

Znojmo (AKTUALIZACE) - Policejní vyšetřovatel se v pátek začal zabývat svatebním obřadem, při kterém znojemský místostarosta Pavel Balík oddal umírajícího Stanislava Ganzwohla. Ten už byl navíc, podle všeho, v době obřadu v bezvědomí. Podle jeho syna se ženit nechtěl.

21.11.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Tomáš Kubelka

„Na základě článku ve Znojemském deníku se policie začala případem zabývat,“ potvrdila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

„V případě úmyslného zneužití pravomoci veřejného činitele a při způsobené menší škodě hrozí pachateli trest v rozmezí šest měsíců až tři roky. Při způsobení značné škody pak tři až deset let,“ doplnil policejní mluvčí Jan Křepela.

Místostarosta Balík, který prvního srpna letošního roku obřad provedl, se odvolává na ošetřujícího lékaře. „Pokud by lékař řekl, že pacient je v tak špatném stavu, že není schopný vnímat, ke svatebnímu obřadu by nedošlo. Doktor naopak napsal pro matriku prohlášení, že muž byl způsobilý obřadu. Že toto prohlášení napsal pod nátlakem, o tom nic nevím. Sám jsem zdravotní stav pacienta neprověřoval. Navíc na můj dotaz, zda si bere přítomnou dobrovolně, reagoval. Jak konkrétně reagoval, to si už nepamatuji, je to čtvrt roku. Musel ale slovně vyjádřit souhlas. I zdravotní sestry, které byly obřadu přítomny jako svědkyně, protokol o obřadu podepsaly. Doktoři měli jako první říct stop, pokud nebylo něco v pořádku. To ale nikdo neřekl,“ řeklv pátekznovu Balík.

Dva dny před smrtí navštívil Stanislava Ganzwohla jeho dlouholetý přítel. „Za Standou jsem byl ve středu před jeho smrtí. To byl ještě při plném vědomí, komunikoval se mnou. Když jsem pak za ním šel pátek, řekli mi, že umřel,“ uvedl Petr Mrňa.

K dalším podrobnostem se nechtěl příliš vyjadřovat. „Standa nebyl z těch, kteří by se nějak svěřovali. O svatbě přímo nemluvil, jen říkal někde na kolchozu cosi o dědictví, jak to má namyšlený. Určitě v hlavě něco měl, co konkrétně, to ale nevím,“ řekl Mrňa.

Jeho další kamarád, který nechtěl být v novinách jmenován, navíc Znojemskému deníku řekl, že se měsíc před hospitalizací v nemocnici Ganzwohl se svou budoucí jednodenní manželkou rozešel. „Řekla mu, že si od sebe dají na čas pauzu. On to chápal jako rozchod. Když jsem za ním byl den před svatbou, tak sice mluvil, ale vůbec to nedávalo smysl a mě vůbec nevnímal,“ řekl muž, jehož totožnost redakce zná a který ve Znojmě pracuje jako vyšší úředník.

„Táta se už podruhé ženit nechtěl. Několikrát mi to opakoval,“ snaží se vypátrat pozadí podivného svatebního obřadu syn zemřelého novomanžela Stanislav Ganzwohl mladší.

Novomanželka žádný problém při obřadu neviděla. „Lékař napsal, že je způsobilý, takže nevidím problém. Na otázku, zda si mne bere dobrovolně, odpověděl, že ano a dokument podepsal vlastní rukou,“ řekla Jana Krčmářová – Ganzwohlová.

Lékař David Petr, který potvrzení pro matriku sepsal potvrzení o stavu pacienta, napsal později Stanislavu Ganzwohlovi mladšímu vyjádření, podle kterého jednal pod nátlakem. „Pod psychickým nátlakem jsem družce zemřelého potvrdil, že byl pacient obřadu plně způsobilý. Udělal jsem to pod trvalým naléháním snoubenky s odůvodněním, že chce obřad stihnout ještě před tím, než pacient skoná. Uznávám, že jsem se v tu chvíli nechal ovlivnit city a snahou vyhovět pacientově partnerce,“ napsal později ošetřující lékař David Petr ve vyjádření Stanislavu Ganzwohlovi mladšímu.

Bezvědomí Stanislava Ganzwohla staršího v době svatby potvrdila Znojemskému deníku i zdravotní sestra, která se obřadu účastnila jako svědek. „Byla jsem přímo v pokoji, kde ležel pan Ganzwohl. Ležel, hodně se potil, jeho družka jej držela za ruku a otírala mu pot. Za celou dobu, kdy byl oddáván, neotevřel oči. Když se oddávající ptal, zda si paní bere dobrovolně, neslyšela jsem ani slovo,“ uvedla svědkyně obřadu, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Doktor Petr popsal stav Stanislava Ganzwohla v den svatby jako velmi vážný. „V noci na prvního srpna došlo u pacienta k dalšímu zhoršení stavu, při mé ranní vizitě byl stav vědomí charakteru soporu (středně těžká forma bezvědomí – pozn.red.) až komatu. Po ní, bez předchozího upozornění, navštívila oddělení družka nemocného s informací, že by v horizontu maximálně dvou hodin chtěla vejít do svazku manželského. Upozornil jsem ji, že se stav pacienta v noci zhoršil. Přesto trvala na svém,“ uvedl lékař.

Šedesátiletý Stanislav Ganzwohl ze Štítar žil s o dvanáct let mladší Janou Krčmářovou, za svobodna Svobodovou ze Znojma, jedenáct let. Letošního prvního srpna, kdy ležel po těžké mozkové mrtvici v bezvědomí na nemocničním lůžku, s ní uzavřel sňatek a necelých čtyřiadvacet hodin poté, hodinu a půl po půlnoci na druhého srpna, zemřel.

Podle zdravotní dokumentace byl Stanislav Ganzwohl ve svůj svatební den hospitalizován na interním oddělení znojemské nemocnice. V ten den již vše nasvědčovalo tomu, že umírá. „Neprobudný, nereaguje ani na bolestivé podněty, zornice miotické, nereagující,“ napsal při ranní prohlídce nemocného do jeho chorobopisu jeden z lékařů. Pod další z diagnóz je dokonce rukou připsaná poznámka: neresuscitovat. Ani lékaři už tedy nedávali Stanislavu Ganzwohlovi prakticky žádné šance. Přesto byl na jejich oddělení ve stejný den oddán.

DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení