VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poslanci: Skopal na 155. místě

Znojemsko – Pokud by se známkovala jen účast poslanců a senátorky ze Znojemska při hlasování v Parlamentu, skvěla by se na pomyslném vysvědčení Marty Bayerové a Ireny Kočí pravděpodobně horší dvojka, zatímco Ladislav Skopal by od katedry odešel s trojkou až čtyřkou.

13.1.2010
SDÍLEJ:

Hlasování v Senátu. Ilustrační fotoFoto: Deník/Babej Ivan

Zatímco totiž obě ženy byly k hlasování přihlášeny ve zhruba osmdesáti případech (Bayerová 88,7%, Kočí 78%), jejich kolega byl u hlasovacího zařízení jen v třiašedesáti procentech. Podle statistik tak Kočí patří mezi dvěma stovkami poslanců osmadevadesáté místo. Její kolega z poslaneckého klubu, sněmovní veterán Ladislav Skopal, by skončil na sto pětapadesáté příčce.

Pouhá účast při hlasování však o aktivitě jednotlivých poslanců nevypovídá. „Statistiky o účasti na hlasování vypovídají o tom, nakolik poslanci a senátoři chodí na schůze a pracují. Většina z nich mívá kolem osmdesáti, devadesáti procent. Výrazně méně mívají zejména ti, kteří zastávají víc funkcí, jsou třeba současně ministry,“ uvedl Michal Škop, spolutvůrce webu kohovolit.eu, na kterém jsou statistiky o činnosti poslanců a senátorů k dispozici.


„Statistiky čerpáme z oficiálních stránek Sněmovny a Senátu, kde jsou dostupné, ale nelze je přehledně porovnávat,“ dodal Škop.

Upozornil také, že čísla mají různou vypovídací hodnotu. „Nejjednoznačnější je asi účast na hlasování. Pokud jde o předkládané zákony, z čísel samotných nejde poznat, zda je jeden návrh významný a složitý zákon nebo nějaká malichernost, která nemá šanci na schválení,“ vysvětlil Škop.
Nejaktivnějším předkladatelem zákonů ze zákonodárců ze Znojemska je jednoznačně Ladislav Skopal. Od roku 2006 je spolupodepsán pod devětadvaceti návrhy zákonů, což ho ve Sněmovně řadí na velmi lichotivé dvanácté místo. Statistiky také ukazují, že nepodal žádnou písemnou interpelaci, čtyřikrát ale interpeloval ministry ústně a na třiadvaceti schůzích Sněmovny se postavil za řečnický pultík.

„Pokud se nehlasuje o nějaký kontroverzní zákon, pracuji mnohdy mimo sněmovnu. Jednám například se zemědělským svazem, se starosty, účastním se seminářů a jednání mimo poslaneckou sněmovnu. Záleží to však na domluvě v klubu. Navíc jsou dny, kdy je povoleno párování a to ve sněmovně nejsme a jsme například na valné hromadě zemědělského svazu. Podobně jako mnozí nesedí jen v kanceláři, tak i my řešíme řadu záležitostí mimo sněmovnu,“ nastínil Skopal.

Dodal, že při své práci v předkládání zákonů zúročuje své letité zkušenosti. „Jsem poslancem již čtrnáct let. Díky letitým kontaktům se na mne automaticky obracejí partneři a následně pak podávám návrhy zákonů. Přestože jsem tedy třeba pod návrhem zákona o ekologickém zemědělství či prodeji státní půdy podepsaný sám, pomohli mi ho připravit lidé z ministerstva zemědělství,“ vysvětlil Skopal.

Za svou práci dostávají poslanci a senátoři nemalé odměny. Od prvního ledna jim sice základní plat klesl pod dřívějších 61 400 korun, stále ale berou naprůměrných devětapadesát tisíc korun. K tomu navíc náleží i nejrůznější náhrady, které politici k platu dostávají a u poslance nebo senátora se pohybují od 31 900 do 43 300 korun měsíčně.


Poslankyně Kočí, která je ve Sněmovně jen rok, zatím spolupodepsala devět návrhů zákonů. Nepodala ale žádné interpelace, ani v loňském roce nepromluvila na schůzích.

„Občas si člověk musí z pochopitelných důvodů z jednací síně odskočit. Nevím také, kdo vydrží sedět třeba devět hodin bez přerušení na místě. Když se proto nejedná o zvlášť závažnou věc, ze zasedání si občas odběhnu,“ řekla poslankyně Irena Kočí s tím, že se ve Sněmovně snaží trávit většinu času. Připomněla, že poslanecký mandát získala jako náhradnice na konci předminulého roku. „Spadla jsem do poslanecké práce rovnýma nohama. Vždycky chvíli trvá, než si člověk na takové prostředí zvykne a vůbec dostane odvahu s něčím vystoupit,“ komentovala Kočí to, že loni ani jednou nepromluvila na schůzích Sněmovny.

„Na klubu v debatách běžně vystupuji, ale na plénu to není tak jednoduché, jak si možná někdo představuje,“ dodala.

Podobně vysvětluje, proč zatím nepředložila žádné interpelace. „Zabývám se sociální oblastí, kde to zastoupí kolega Škromach nebo další lidé, kteří se této tématice věnují delší dobu,“ uvedla Kočí.

Většina z devíti návrhů zákonů, pod kterými je Kočí podepsaná mezi navrhovateli, byly předlohy předkládané sociálně demokratickým klubem nebo skupinami jeho členů. „Velkou měrou jsem se podílela na novele atomového zákona, který měl stanovit příspěvky obcím,“ připomněla poslankyně.

Marta Bayerová byla loni, pokud jde o účast na hlasování, mezi jednaosmdesáti senátorkami a senátory na dvanáctém místě. V sále byla při téměř devadesáti procentech hlasování. „Ta čísla mohou odrážet fakt, že ve sněmovně jsem byla mnohdy vypárována, takže přestože jsem na jednání fyzicky byla, tak jsem právě kvůli párování nehlasovala,“ přiblížila Bayerová.

Dodala, že v případě senátu je řada jejích kolegů v několika funkcích současně, což také může ovlivnit výkonnost politiků. „Řada senátorů má několik funkcí, takže mohou být pracovně mimo senát. Podobné je to i s těmi, kteří jsou současně starosty měst,“ dodala senátorka.

MARTIN MOŠTĚK
DALIBOR KRUTIŠ

Autor: Martin Moštěk

13.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dětská skupina. Ilustrační foto.

Mužští učitelé ve školce? Rodiče jim mají problém věřit

Skládání puzzlí baví Annu Počarovskou už déle než pětadvacet let.

Počarovská: Puzzle skládám pro radost. Rekordy nepočítám, ale potěší

Města zlepší místa k loučení. Krumlov vybírá místo smuteční síň

Jižní Morava – Desítky milionů utratí města na jihu Moravy, aby lidem umožnila důstojnější poslední rozloučení s jejich nejbližšími. V Břeclavi mimoto rozšíří i hlavní hřbitov.

Trpěli kvůli akci Kulak. I přes to trápení bych do strany nevstoupila, říká žena

Jižní Morava /ROZHOVOR/ – Ze třiaosmdesátihektarového statku v Mistříně na Hodonínsku se museli přestěhovat za jeden den. V roce 1951 jim ho totiž vzali komunisté při akci Kulak. Při ní zabavovali majetek všem velkým statkářům, aby vytvořili státní hospodářství. „Bylo nás devět. Vojáci nás převezli na samotu u Jestřabice na Kroměřížsku, která měla jen jednu místnost," vzpomíná šestaosmdesátiletá Eliška Kolečkářová na dobu, kdy jí bylo teprve osmnáct let. Jejího otce Metoděje Hlobílka letos na konci března hodonínský okresní soud rehabilitoval a očistil jeho jméno.

Řidič dodávky nedal přednost. Následkem jsou tři zranění

Znojmo – Osobní auto se srazilo s dodávkou ve znojemské místní části Načeratice v sobotu krátce před šestnáctou hodinou. Při nehodě se zranili tři lidé.

Trafikanti mizí z ulic. Kvůli účtenkám i maržím

Jižní Morava – Když za Josefa druhého vznikaly první trafiky, měly zisk jistý a šlo o snadný způsob, jak si na sebe mohli vydělávat zranění váleční veteráni. Nyní však je jich stále méně a méně. Dlouhodobý ústup malých stánků s tabákem a novinami nyní ještě posílil tlak elektronické evidence tržeb.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies