VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přestupky na Jevišovicku nemá kdo projednat. Komise je zrušená, Znojmo nepomůže

Jevišovice, Znojmo – Přestupkovou komisi, která by projednávala menší spory a prohřešky jejich obyvatel, hledají obce na Jevišovicku. Jevišovice svou komisi ruší, Znojmo odmítlo podepsat smlouvy.

17.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Libor Běčák

Nadávky přes plot, opilecké výstupy, malé krádeže a jiná provinění posílají policisté, strážníci a úředníci k projednání přestupkovým komisím. Pokud je podezřelý z nejmenšího města Znojemska, Jevišovic nebo tuctu okolních obcí, nemají ho nyní kam poslat, alespoň pokud jde o úřední vyřízení přestupku. Samotné Jevišovice komisi ruší a znojemští radní odmítli řešení přestupků převzít.

Podle starosty Jevišovic Pavla Málka je problém v čím dál náročnějším úřadování. „Komisi jsme v Jevišovicích měli takříkajíc od nepaměti a vyřizovala přestupky pro dalších dvanáct nebo patnáct obcí. Jenže agenda je čím dál složitější a navíc přijde úplně nový přestupkový zákon, který zavede natolik formalizované řízení, že to bude již vyžadovat školené odborníky," argumentoval Málek.

Kdo bude přestupky z města a okolí nyní projednávat, není podle něj jasné. „Obrátíme se na kraj, aby rozhodl, kam nás případně zařadí," uvedl starosta Jevišovic.

Obce z Jevišovicka požádali znojemskou radnici, aby přestupky vyřizovala její komise. Městští radní příslušné smlouvy ovšem odmítli. Už dřív totiž město převzalo přestupkové úřadování pro asi čtyřicet obcí. „Obcí i přestupků postupně přibývá. V současnosti je to asi dvanáct set přestupků ročně. Přestupkové oddělení organizační odboru přitom má omezenou kapacitu a po uzavření smluv s dalšími asi čtrnácti obcemi mi do budoucna nebylo možné zaručit setrvalou kvalitu projednávání, dodržení příslušných lhůt a podobně," uvedla Taťána Pavelková ze znojemské radnice.

Poukázala přitom na to, že obce mají ze zákona povinnost vyřizování přestupků spáchaných na jejich území zajistit. „Je na volbě každé obce, zda to zajistí vlastními silami, smlouvou s jinou obcí, advokátní kanceláří či notářem," podotkla Pavelková.

O dalším postupu nyní přemýšlí například představitelé obce v Hlubokých Mašůvkách. „Nyní v zastupitelstvu projednáme návrh Jevišovic na ukončení smlouvy o projednávání přestupků u nich. Předpokládám, že ho neschválíme. Zamítavou odpověď máme na naši žádost ze Znojma, o dalším postupu se nyní musíme v zastupitelstvu domlouvat," řekl starosta Mašůvek Jiří Malec s tím, že přestupků v obci bývá velmi málo.

„Pokusíme se najít jinou komisi nebo se obrátíme na kraj. Vlastní komise pro nás nepřipadá v úvahu," dodal starosta.

Svou komisi mají v Dobšicích. „S odbornou stránkou nám pomáhá advokátní kancelář. Přestupků bohužel stále přibývá i proto, že lidé touhle cestou nesmyslně řeší malicherné spory. Se vší administrativou nás přestupkové úřadování ročně stojí kolem sto tisíc korun. Je to také poměrně náročné vyřizování," řekl starosta Jaroslav Jenšovský.

Autor: Martin Moštěk

17.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Ilustrační foto

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Meruňkovice bude vzácná, kvůli mrazům

Jižní Morava – Loni jsem pálil z tří set litrů kvasu, letos nemám nic. Tak shrnul letošní sezonu pěstitel Josef Procházka z Hodonínska. „Pomrzla i jablka. To málo, co z úrody zbylo, nemá ani cenu sbírat,“ řekl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení