Nové balkony, okna, opravené lodžie, zateplené fasády, opravené střechy. To vše by mělo získat třiadvacet panelových městských domů na přímětickém sídlišti v příštích třech letech. Do oprav prvních paneláků za desítky milionů korun by se dělníci měli pustit už příští měsíc.

Vedení města ještě čeká na výsledky výběrového řízení na dodavatele stavby. „Protože se uskutečnilo druhé výběrové řízení, neznáme ještě vítěze. Jméno firmy bychom mohli znát do poloviny května. Původní projektová cena byla osmdesát milionů korun bez daně. Předpokládáme, že konečná cena stavby by mohla být nižší,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Renáta Šimečková.

Už minulý týden úředníci zkolaudovali víceúčelové hřiště, které je součástí celkové revitalizace sídliště. „Hřiště bude sloužit pro házenou, malou kopanou, florbal, basketbal, volejbal a nohejbal,“ sdělila mluvčí.

Projekt, který má zlepšit úroveň bydlení v jednom z největších znojemských sídlišť, bohužel nepočítá s výrazným navýšením parkovacích míst. Přibude jich jen třicítka. „Nyní je na sídlišti 491 parkovacích míst, jejich počet se navýší na 522,“ informovala Šimečková.

Podle místních ale již nyní chybí čtyřicet až padesát míst pro parkování osobních aut. „Je to náš hrubý odhad. Se sousedy jsme počítali, kolik aut musí zůstat stát třeba na chodníku. Když mám službu a přijedu o půl desáté večer, nemám šanci zaparkovat jinak než právě na chodníku nebo v křižovatce,“ nastínil Zdeněk Gaja.

Aut je stále víc

Podle další z místních si radnice patrně neuvědomuje, že na sídlišti vyrostla druhá generace lidí, kteří jsou nyní dospělí a mají mnohdy vlastní auta. „Začínali jsme tu bydlet před dvaceti lety s ročními dětmi. Tehdy se asi počítalo co rodina, to maximálně jedno auto. To ale dnes naprosto neplatí. Naše děti jsou už dospělé a mají vlastní auta. Celé sídliště tak generačně zestárlo a na to asi radnice pozapomněla,“ naznačila Vlaďka Jírová. „V případě, že by tady město nechalo vybudovat třeba parkovací dům, myslím, že řada lidí by si klidně připlatila za hlídané parkování,“ řekla Jírová.

Žena se také obává, zda po nákladných opravách, na které město použije také peníze z dotací, zůstane stále možnost byty od města odkoupit. „Jedna věc je, že budeme mít kvalitnější bydlení a nebude nám unikat teplo starými okny, druhá pak již roky avizovaný záměr prodeje bytů. My sami o koupi roky uvažujeme, takže doufám, že se kvůli opravám nic zásadního nezmění,“ vyslovila obavy Jírová.

V letech 2011 – 2014 plánuje Znojmo opravy dvaceti tří osmipodlažních domů. Podle harmonogramu prací, který radnice zveřejnila na svém webu, se nejdříve začne v ulici Větrná. Příští rok by se měly opravovat domy v Horníčkově, v následujících letech ve Werichově a Krylově ulici.

První velké peníze

Do přímětického sídliště, které je staré více než třiadvacet let, tak město investuje velmi výrazně poprvé v jeho historii. „Projekt Regenerace bytových domů počítá s celkovými náklady ve výši 88 382 000 korun a dotace má činit 23 685 000 korun,“ uvedla již dříve mluvčí radnice.

Součástí revitalizace sídliště má být také vybudování streetové plochy pro mládež. Část sídliště už střeží kamery.