VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Centrum Netopeer je ohrožené, provozovatel nemá peníze

Znojmo –  Pouze čtyři dny v týdnu místo dosavadních pěti bude zřejmě otevřeno Kontaktní centrum Netopeer. Provozovateli  Sdružení Podané ruce chybí  peníze. Vládní a ministerské dotace totiž pro letošní rok citelně klesly.

8.3.2012 2
SDÍLEJ:

Šéfka Kontaktního centra Netopeer Zuzana Protivínská. Foto: DENÍK/Sylva Pavlačková

„Hrozí nám omezení provozu a snížení počtu pracovnic. Nyní drogově závislým pomáhají tři sociální pracovnice. Zůstaly bychom pouze dvě na čtyři dny v týdnu. Denně nás navštíví asi patnáct klientů a fungování Netopeeru by  tímto způsobem bylo neudržitelné. Nejbližší fungující centrum by pak bylo v Brně, což je ale pro naše klienty neúnosná vzdálenost,“ obává se vedoucí Netopeeru Zuzana Protivínská.

Každoročně získává centrum nové klienty. „Řešení špatné finanční situace formou snižování úvazků nebo změnou způsobu fungování centra je jedinou možnou a současně nejhorší variantou,“ nastínila vedoucí.

Před možnými zdravotními riziky varuje v takovém případě  i bývalý vedoucí Netopeeru a nynější jednatel terapeutické komunity Salebra pro drogově závislé Jiří Hladík. „Omezený provoz centra může mít dopad na zdraví klientů, ale i ostatních spoluobčanů. Ohrožení by byli všichni obyvatelé našeho regionu. Je možné, že se třeba budou opět objevovat volně pohozené použité injekční stříkačky,“ vyjádřil svůj názor Hladík.

Znojemsko je poměrně  rozlehlé a již nyní je  problém pokrýt terénními službami odlehlá místa regionu. „Vzdálenější oblasti jako Hrušovansko a Vranovsko  nyní obsluhují terénní pracovníci obtížně,“ dodal Hladík, který se zabývá komplexní pomocí drogově závislým.

Pouze získání mimořádné dotace je šancí pro zachování stávajícího rozsahu fungování centra Netopeer.

„Jednáme se zástupci města. Také plánujeme zažádat o finanční spoluúčast okolní obce, kterých se drogová problematika týká. Jsou to Hodonice, Práče, Dobšice, Hrušovany nad Jevišovkou, Miroslav a Moravský Krumlov. Zatím zpracováváme projekt a utváříme si představu o tom, kolik peněz máme požadovat,“ vysvětlila Protivínská.

Drogově závislí mohou  přijít požádat o pomoc přímo do centra. Jeho pracovnice ale působí i v terénu a klienty mohou navštěvovat přímo ve vytipovaných lokalitách. Poskytují konzultace rodičům a blízkým osobám a preventivní program zaměřují též na školy.

Získat sponzorský dar je ale pro ně  nemožné. „Oslovujeme významné firmy regionu, ale spolupráce je velmi obtížná. Uživatelé drog  jsou kontroverzním tématem a není obvyklé poskytovat jim peněžní dary. Firmy většinou sponzorují děti, seniory nebo tělesně postižené,“ povzdechla si vedoucí centra.

Z hrozícího omezení provozu centra nemají radost jeho klienti. „Nelíbilo by se mi to. Katastrofa. Je to místo, kde si můžu vyprat a najíst se. Venku by se navíc určitě zase začaly povalovalovat použité stříkačky,“ řekla jedna z drogově závislých, která si nepřeje být jmenovaná.

Zdravotní a sociální dopady způsobené omezením fungování centra nebudou patrné okamžitě.

„Pokud drogově závislí nedostanou  sterilní jehly, začnou si je půjčovat. Hrozí tak šíření žloutenky nejen uvnitř drogové komunity. Pracovníci centra nemají nyní k dispozici auto. Nedostanou se tak do vesnic, kam se narkomani  uchylují. Méně  peněz celou situaci ještě  zhorší,“ vyjádřil se  streetworker Coolny Robert Knebl.

Loni kontaktovalo centrum přes dva tisíce klientů. Vyměnili si přes jednadvacet tisíc injekčních setů a  podstoupili přes sedmdesát testů na AIDS nebo žloutenku.

Město Znojmo podporuje centrum stabilně částkou sto deset tisíc korun  Stejně tak krajské dotace zůstaly nezměněny.

ILONA PERGROVÁ

Autor: Redakce

8.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení