„Základní materiál je hotový. Ukázalo se ale, že věc je složitější, než se na první pohled zdálo. Čekáme také na výstupy z auditu, které bychom měli brzy dostat. Chceme, aby pravidla byla kvalitní a nemuseli jsme například některé procedury po měsíci nebo dvou předělávat,“ vysvětloval mluvčí znojemských radních Pavel Jajtner.

Lidovecký politik je také členem pracovní skupiny pro přípravu pravidel. Radní také podle něj museli pracovat na rozpočtu a dalších neodkladných záležitostech.

Na výsledky auditu vedení města podle něj čeká proto, aby nový systém přesně odpovídal vnitřnímu chodu úřadu. „Pravidla budou totiž určovat hlavně postup pro takzvané zakázky malého rozsahu, větší tendry se řídí příslušným zákonem. Malé zakázky jsou nejčetnější a také nejvíc souvisí s chodem úřadu, který je navíc pro každé město do jisté míry specifický. Nelze proto mechanicky převzít směrnice odjinud,“ dodal Jajtner.
Ujišťoval současně, že výběrová řízení, která zadávají nyní, mají radní pevně v rukou i bez nových regulí.

Reakce na Krejčíře

Třístupňový audit smluv i fungování celého úřadu radní zadali v reakci na vyšetřování bývalého tajemníka radnice Vladimíra Krejčíře. Toho policie viní z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami. Policisté své vyšetřování nedávno uzavřeli, návrh na obžalobu extajemníka a několika podnikatelů nyní zkoumá státní zástupce.

Ze zpoždění je poněkud rozmrzelý další radní, Jiří Ludvík za Sdružení nestraníků. „Je škoda, že to trvá tak dlouho, už by možná byl i čas věnovat se jiným věcem. Nejsem si jist, zda musíme čekat na výsledek auditu. V každém případě budu ale podporovat to, aby systém co nejvíce omezil nepoctivosti a podplácení,“ uvedl radní, který boj s korupcí považuje za své osobní hlavní politické téma.

Podle něj je důležité, že některá již vypsaná řízení formou otevřených soutěží přináší městu efekt v podobě nižších cen například na stavební zakázky.
„Nebylo jich zatím mnoho, ale výsledky jsou očividné, například na milionových úsporách u zateplení školy na Pražské. V každém případě doufám, že to bude pokračovat a nynější vedení města bude hospodárnější, než to minulé,“ podotkl Ludvík s odkazem na, podle něj příliš drahou, IT strategii. Tu nechalo za šest milionů korun zpracovat minulé vedení města.

Bývalý starosta a lídr modrých Petr Nezveda počínání svých nástupců sleduje s mírně skrývaným pobavením. „Možná zjistili, že řízení města je těžší, než se na první pohled zdálo. Je to pro mě poněkud překvapivé, ale očividně to tak je. Pokud noví radní vědí, co chtějí, mohli už snad nová pravidla přijmout,“ podotkl Nezveda.

Koaliční třenice

Příběh s psaním pravidel výběrových řízení se ostatně v něčem podobá historkám se zadáváním auditu. Radní svůj klíčový volební slib naplnili až po několika měsících špatně skrývaných koaličních třenic a chyb při vyhlašování soutěže. Sami se už také nevyhnuli pochybnostem o průhlednosti zadávání některých zakázek.

Soutěž na zpracování právního a ekonomického auditu vyhrála v polovině února pražská firma KŠD Šťovíček, která má podle zjištění Deníku různé vazby na osoby blízké sociální demokracii. Omezený okruh účastníků mohl mít vliv na to, že výsledná cena za práci auditorů klesla v řízení z odhadovaných dvou milionů jen o sto tisíc korun.

Ještě větší pochyby budil výběr organizátora více než šestimilionové soutěže na dodavatele právních služeb. Radní i v tomto případě oslovili tři předem vybrané firmy. Dvě z nich, včetně vítězné společnosti Wallet, jsou podle poznatků redakce personálně propojené. Firmě Wallet nakonec radnice zaplatí za její služby pětapadesát tisíc korun, oproti dříve avizovaným třiceti tisícům.