VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rachot řehtaček oznámil začátek Velikonoc

Znojemsko /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Hlavně kluci s hrkačkami zastupují velikonoční obyčeje na Znojemsku. Dosídlený kraj je na zvyky chudší, říkají odborníci.

9.4.2009
SDÍLEJ:

Hrkání klapaček, hrkaček a trakařů namísto zvonění zvonů se ozývalo ve čtvrtek v pravé poledne v Mramoticích. Podle tradice totiž zvony odletěly do Říma a od čtvrtka až do soboty budou mlčet. Nahrazují je tedy místní hrkači.Foto: Deník/Sylva Pavlačková

Hrkaček, řehtaček a klapaček se chopili na Zelený čtvrtek kluci v mnoha vsích na Znojemsku. Mnohem víc si jich na pondělí chystá pomlázky. Lidových zvyků spojených s Velikonocemi, ale jinak lidé na Znojemsku mnoho nedodržují.

„Hrkání nahrazuje od večera Zeleného čtvrtku do Bílé soboty zvonění kostelních zvonů, které v tyto dny mlčí. Na Vranovsku je to zvyk, který třeba v Šumné nebo Štítarech žije spontánně, v dalších obcích jsme jeho oživení napomáhali, “ řekl vranovský děkan Marek Dunda.

Zvuk řehtaček a trakačů místo zvonů se nerozléhá všude. „Děti z rodin věřících, kteří pravidelně chodily hrkat, už odrostly. Dnes se v obci od tradice upustilo,“ řekl starosta Hnanic Jiří Musil.

Poměrně málo hrkačů se v posledních letech scházelo také v Banticích. „Letos jich už ale zase přibyde. V obci je hodně mladých rodin, proto se kluků schází a domlouvá víc,“ řekl starosta Bantic René Remeš.

Připomněl také další tradici, kterou Bantičtí drží. „V sobotu bývá klapání, kdy skupiny koledníků chodí dům od domu pro výslužku. Podobný zvyk dodržují i v některých okolních obcích,“ dodal Remeš.

Menší rozšíření velikonočních obyčejů na Znojemsku souvisí podle odborníků s tím, že do regionu je mnoho obcí zcela nebo zčásti dosídlovaných po druhé světové válce.

„Přišli lidé nejen z různých koutů republiky, ale třeba i Češi z Ukrajiny a podobně. Všichni si s sebou přinášeli svoje zvyky, které z počátku dodržovali v rodinách. Postupem času ale zanikaly a s nimi i tradice,“ řekl etnograf ze znojemského muzea Jiří Mačura.

Připomněl, že lépe zvyky přežily tam, kde do obce přišli lidé z jedné oblasti nebo několika blízkých si vesnic.

„Příkladem mohou být Bantice, kde je stále živé létání čertů, předvánoční zvyk z Valašska, který se dosud zachoval prakticky v původní podobě,“ dodal Mačura.

Hrkání a pomlázka patří k hlavním dochovaným zvyklostem nejen na Znojemsku. „Najdeme je po celé Moravě, pomlázka je samozřejmě oblíbená i ve městech, i když už nabyla jiné povahy a významu. Je to zvyk, který v různých podobách najdeme i u některých jiných Slovanů. U nás je ale zajímavé a ojedinělé, že se z pondělka stal fakticky hlavní velikonoční svátek,“ podotkl Mačura.

Ze zvyků, které již příliš rozšířené nejsou, připomněl vyřezávání jarních píšťalek a pletení vlastních pomlázek. „Někde také děti v pondělí hledaly dárečky od velikonočního zajíčka, což je ale zvyk přenesený až v devatenáctém století z Německa,“ doplnil.

Bohatší lidové tradice žijí na Znojemsku spíš o Vánocích. V Banticích létají před Mikulášem čerti, ve Vratěníně se na Štědrý večer lidé schází k vyhánění oveček a počátkem ledna pořádá už několik let Spolek přátel Hroznové kozy obnovenou hotařskou tříkrálovou koledu. Spolek se na obnovu lidových tradic, spojených s vinařským rokem, cíleně zaměřil a pořádá i několik dalších akcí během roku.

Jednu muzikantskou tradici chce o letošní velikonoční neděli založit Jiří Ludvík s cimbálovou kapelou.

„Chystáme obnovené velikonoční pásmo barokních a lidových duchovních skladeb. Chci v tom pokračovat i v dalších letech. Krásné duchovní velikonoční hudby je spousta, ale zejména ve Znojmě se moc nehraje,“ řekl Jiří Ludvík.

Autor: Martin Moštěk

9.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Ilustrační foto.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení