Utočník Rachůnek: Na Znojmo vzpomínám moc rád

Znojmo - Hořkou příchuť měl pro bývalého znojemského útočníka Ivana Rachůnka návrat na orlí led. Šestadvacetiletý drobný útočník, který nosí na rukávu asistentské áčko, musel v pátek se svými zlínskými spoluhráči překousnout porážku 0:3 a začíná přemýšlet o tom, jak se vyhnout hrozící baráži. Sportovně ale uznává, že Znojmo bylo v duelu se Zlínem lepší a vyhrálo zaslouženě.

23.1.2008

Ivan RachůnekFoto: DENÍK/Archiv

Na své působení v dresu Jihomoravanů má prý jen ty nejlepší vzpomínky.

Ivane, jak byste zhodnotil utkání? V čem spatřujete hlavní příčinu toho, že jste Znojmu podlehli?
První třetinu jsme neodehráli špatně, dokonce jsme si i vytvořili nějaké šance, ale pak už to byla z naší strany prostě katastrofa. Ve druhé třetině jsme navíc dostali tři góly a za takového stavu je zápas hodně těžké obracet. Hrajeme prostě špatně. Dneska jednoznačně rozhodla druhá třetina.

Propadli jste spíš po obranné stránce, nebo vám dělá problém proměňování šancí?
Tak v první třetině jsme nedokázali proměnit šance, ale celkově nám to v tuhle chvíli nejde ani v obraně, ani v útoku. Dvě třetiny jsme ale nepředvedli vůbec nic, byli jsme nuloví, neměli jsme žádný tlak na soupeře.

Osm minut před koncem jste měli možnost snížit z trestného střílení, David Nosek ho ale neproměnil. Bojovali byste víc, kdyby branku dal?
Těžko říct. Prohrávali jsme v té chvíli už o tři branky, takže i kdyby to David dal, pořád bychom měli dvougólové manko. Kdyby to bylo o jednu trefu, ještě by se to dalo, takhle by to bylo těžké. Ale určitě jsme bojovali do konce i tak, nezabalili jsme to.

V letošní sezoně jste Znojmo ani jednou neporazili. Dřív to pro vás byl většinou snadný soupeř, se kterým jste získávali tři body, proč je to letos jinak?
Snadný soupeř to pro nás nebyl nikdy, co si pamatuju, hráli jsme se Znojmem vždy vyrovnané zápasy. Jenomže letos se karta obrátila, Znojmo hraje dobře, což potvrdilo i v dnešním utkání. Hrají dobře kombinačně, bruslí, nahrávají si na hokejku. Což jsou přesně věci, se kterými my máme problémy.

Před tímto zápasem jste byli třináctí, čím to, že se vašemu týmu, někdejšímu mistrovi extraligy, takhle nedaří?
Dostali jsme se do krize, ze které se nám nedařilo a nedaří dostat. Když už jsme třeba dokázali vyhrát dva nebo tři zápasy v řadě, po nich přišly tři nebo čtyři prohry. To se nám stalo v sezoně několikrát. Když už to vypadalo, že půjdeme nahoru, spadli jsme na dno. A tam jsme i teď, úplně na dně.

Zlín už přikročil i k výměně trenéra. Jaký byl pro hráče odchod Ernesta Bokroše? Přece jen působil u týmu velmi dlouho.
Byl to pro nás nový impuls, na tři zápasy nám tahle změna pomohla, protože se trošku přeorganizovala hra. Ale to není o trenérech, to je v nás, v hráčích, my se potřebujeme nějak změnit a zabrat, najít si nějakou motivaci. Ne že bychom nechtěli. My chceme, ale prostě to nejde.

Pan Vlach se jako nový trenér osvědčil?
Je v pohodě, my si jen přejeme, aby se nám pod ním víc dařilo bodovat.

Jsou pro vás, jako pro bývalého Orla, zápasy se Znojmem nějak vyhecovanější?
Teď už ani ne, tak ta první sezona nebo dvě to ještě bylo zvláštní, když jsem sem přijel. S odstupem času už to člověk tak nevnímá.

Po odchodu ze Znojma jste působil jen ve Zlíně. Žádné jiné angažmá vás nezlákalo?
Ani ne, podepsal jsem smlouvu ve Zlíně a ta mi končí až letos, takže uvidíme, co bude dál. Jsem spokojený.

Nějaké nabídky už máte, nebo to budete řešit až po skončení letošního ročníku extraligy?
Nějaké nabídky už mám, ale na jejich řešení je ještě čas, napřed potřebuju v klidu dohrát tuhle sezonu a pak se uvidí.

Vzpomínáte někdy na působení ve Znojmě?
Samozřejmě, a mám na ně jen ty nejlepší vzpomínky. Na působení tady vzpomínám moc rád. Jedinou vadou na kráse byla ta dvě zranění během sezony. Měsíc a půl jsem marodil se zlomeným prstem, pak přišlo to koleno, tak mi to působení tady trochu zhořklo, ale jinak to tady byla pěkná štace.

Hráli jste tu jeden rok společně s vaším bratrem Karlem, nechystáte se znovu objevit v jednom dresu?
No, to si nemyslím (smích). Na to je vždycky dost času. Brácha teď hraje v NHL za New Jersey, takže společný dres asi nehrozí.

Je vám sedmadvacet, jaké máte hokejové cíle do budoucna?
Hlavně bych chtěl dosáhnout nějakého kolektivního úspěchu.

Koho vidíte vy jako letošního mistra extraligy? Zlín už to asi nebude, že?
No letos už to asi nestihneme. Našlapané týmy mají Slavia a Budějovice, ale ani Liberec nehraje špatně. Nechám se překvapit.

Nejenom Zlínu se nedaří, ani některé další, jindy silné týmy, na tom nejsou dobře. Pročpak?
Ona je hrozně tenká hranice mezi tím, když to člověku jde a když mu to naopak nejde. Sezonu jsme začali dobře, ale pak přišel zápas zrovna se Znojmem, který jsme prohráli a už jsme se vezli. U ostatních to bude asi taky tak. Pak už jde jenom o to, kdy se vám podaří se z té krize vyhrabat, no a my jsme to zatím nezvládli.

Jak se díváte na systém, který vedení extraligy zavedlo vloni, kdy se hraje předkolo play-off?
Nevím, jestli jsem kompetentní se k tomu vyjadřovat… No stručně bych řekl, že si ti nahoře pořád něco vymýšlejí.

Co říkáte na loňské vyloučení Vsetína z extraligy?
Neznám zákulisní věci tohohle případu, ale jako pro laika mi stačilo, co jsem si přečetl v novinách. Rozhodně to bylo podivné rozhodnutí.

Díváte se jako tým ještě nahoru, nebo už se spíš ohlížíte dolů, abyste nespadli do baráže?
Upřímně řečeno, po dnešním zápase se už asi budeme dívat dolů. Rozhodla poslední dvě utkání, doma s Kladnem a dnes tady se Znojmem. Určitě to nevzdáme, budeme se snažit vyhrát každý zápas, ale teď už je mezi námi a týmy nahoře velký bodový odskok.

Po zápase jste se na ledě zdravil dost dlouho s Radimem Bičánkem, věděl jste, že má třiatřicáté narozeniny?
Jéje, tak to jsem netušil. Vidíte, hned mu půjdu napsat esemesku!

Autor: Tereza Jelínková

23.1.2008 VSTUP DO DISKUSE

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Teror v Barceloně: Lidé se bojí zajít si i pro jídlo, říká Hodoňanka

Hodonín – S nervozitou sleduje vývoj události okolo teroristických útoků ve španělské Barceloně. Čeká na zprávy, píše si se známými. Třicetiletá Monika Baldriánová z Hodonína strávila na Pyrenejském poloostrově několik let. A přestože kontakt s lidmi z oblíbené země udržuje už jen na dálku, vraždění radikálů ji nesmírně zasáhlo.

Jsme ohromení, chválí obránce Šuláka v Detroitu

Brno – Zatímco jeho bývalí spoluhráči ze Znojma už se prohánějí po ledě v přípravných zápasech, Libor Šulák zatím jen individuálně trénuje. Proto ho potěšila pozvánka do hokejového národního týmu na dvojutkání se Slovenskem příští středu v Třinci a o den později v Žilině.