„Jedná se o vytvoření nového územního plánu města. Vybraná architektonická kancelář chce předem co nejvíce informací, než začnou vytvářet podobu nového plánu. Fází bude několik, teď chceme po občanech jen podněty a připomínky. Až se veškeré podklady dají dohromady, bude probíhat klasický proces. Všechno se bude připomínkovat. To je ale otázka tak jednoho až dvou let,“ vysvětlil místostarosta města Jan Blažíček.

Zadání plánu musí znojemští úředníci připravit do patnáctého září. „Lidé proto mají čas poslat své připomínky do začátku měsíce září. Tohle není žádné veřejné jednání, je to prostě jen sbírání námětů. V dalších etapách, které už budou veřejné, budou pevně dané termíny,“ vysvětlila architektka Alena Šrubařová z městského oddělení územního plánu.

Zastupitelé všechny došlé připomínky a podněty zpracují a předají je architektonické kanceláři.
„Budeme samozřejmě posuzovat, co je a co není reálné. Podle mě je tato fáze velmi důležitá, lidé mohou přijít s věcmi, které je trápí,“ vysvětlil radní Jiří Kacetl, do jehož kompetence územní plán spadá.

Jak dodal, s architektonickou kanceláří už znojemští zastupitelé jednali. „Probírali jsme jakýsi nástin toho, co by podle nás v plánu mělo být zahrnuto. Já osobně jsem se zaměřil na dopravní nedostupnost některých částí Znojma. Pochopitelně se v plánu musí zohlednit průmyslová zóna, či zelené plochy v okrajových částech Znojma,“ dodal Kacetl.

Podle něj je teď nejlepší doba na to, aby lidé své připomínky radním poslali. „V této chvíli si stanovujeme úkoly a prověřujeme, co je a co není možné. Za rok už některé změny třeba nebudou možné. Zadání územního plánu pak bude schvalovat zastupitelstvo města na podzim tohoto roku,“ doplnil Kacetl.

Stávající územní plán je platný od roku 2000. „Od té doby bylo provedeno osm změn, a další žádosti přicházejí. Od roku 2007 platí nový stavební zákon, který zásadním způsobem mění mimojiné i některé záležitosti územního plánování. Zastupitelstvo města proto před dvěma lety schválilo pořízení komplexní změny územního plánu,“ vysvětlila mluvčí města Denisa Šipošová.

Nový územní plán by měl co nejlépe vystihnout směřování města v následujících patnácti až dvaceti letech. „Tím se chceme vyhnout tomu, aby v budoucnosti nemuselo docházet k tak častým změnám, jako tomu bylo doposud,“ řekl Kacetl.

Územní plán přesně stanoví, kam se bude město rozšiřovat a jak budou využívány stávající zastavěné plochy. „Dokument jasně říká, kde se bude bydlet, kde relaxovat, kde bude výroba či komerce. A naopak stanovuje, kde se stavět nesmí kvůli ochraně hodnot vymezených zákonem či z důvodu zamýšlené veřejně prospěšné stavby,“ objasnil radní Kacetl.