VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radniční noviny vychvalují Kaššaie

Znojmo /STRANY ZNOJEMSKÝCH LISTŮ UVNITŘ/ - Když starosta Zbyšek Kaššai sliboval v prvním povolebním čísle radničních Znojemských listů, že jejich vydávání bude dělat lépe a levněji, jistě neměl před očima poslední číslo stejného periodika.

30.8.2011 24
SDÍLEJ:

Sociální demokrat Zbyšek Kaššai. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

To je totiž ukázkou starostovy sebeprezentace, a to dokonce hned na prvních pěti stranách. Takové množství jednostranných textů zveřejněných navíc za městské peníze se nelíbí jak opozičním zastupitelům, tak ani některým koaličním.

Nad novým číslem radničních novin pozvedl obočí bývalý starosta a lídr opozičních občanských demokratů Petr Nezveda. „Spíš než radniční noviny to připomíná volební leták sociální demokracie. Sám jsem čelil kritice za svou prezentaci, ale těchto kvalit jsem zdaleka nedosáhl,“ poznamenal Nezveda.

Zarazil ho už text na titulní straně. „Čekal bych informace z radnice a místo toho čtu poznámky o Nečasově vládě a ministru financí Kalouskovi. Je to stranická propaganda sociální demokracie. Pokud mají Znojemské listy nějakou redakční radu, tímhle by se určitě měla zabývat. Stejně tak i tím, že žádný článek v celých novinách není podepsaný,“ dodal šéf modrých.

Ke kritice opozičních občanských demokratů se ale přidali i někteří koaliční zastupitelé. „Z mého pohledu je mediální prezentace v posledních Znojemských listech zcela nešťastná a neodpovídá původní vizi a záměrům informovat věcně a korektně. Zvláště mám na mysli onen rozhovor uvnitř čísla. Ten by měl být navíc podepsán. V této věci budu samozřejmě apelovat na změnu,“ sdělil třeba mluvčí městské rady, křesťanský demokrat Pavel Jajtner.

Hlásná trouba

V podobném duchu se vyjádřili i radní Jiří Ludvík a místostarosta Pavel Balík.
„Obsahová stránka Znojemských listů není taková, o jaké jsme se na začátku fungování koalice bavili. Tehdy se nám nelíbilo, že to byla hlásná trouba předchozí politické reprezentace. Chtěli jsme, aby se lidé v Listech dozvěděli důležité informace z jednotlivých odborů, jaká jednání se připravují a podobně. Poslední číslo je ale jen prezentací pana starosty,“ řekl Ludvík.

Nad posledním číslem radničních novin kroutil hlavou i místostarosta Balík. „Zaskočil mě už samotný titulek na první stránce. Banky přeci věří samotnému městu, kterému poskytují úvěr, ne starostovi Kaššaiovi,“ řekl Balík v reakci na titulek na první straně, který hlásá: „Banky věří Kaššaiovi“.

Titulek je zavádějící i podle vedoucího katedry mediálních studií a žurnalistiky brněnské Masarykovy univerzity Rudolfa Burgra. „Banky samozřejmě věří především městu jako takovému, protože poskytují úvěr městu coby instituci, nikoli starostovi. Starosta pro ně není zárukou, zástavou ani ručitelem.

Navíc nemusí mít ani veškeré pravomoci k uzavření smluv a musí se spolehnout na rozhodování kolektivních orgánů jako je rada či zastupitelstvo,“ okomentoval poslední číslo Znojemských listů Burgr.

„Toto samozřejmě může přinést starostovi pozitivní image a politické body. A to přesto, že za úspěšným jednáním není určitě jen jeho úsilí,“ dodal vedoucí katedry.
„Na druhou stranu, obecní zpravodaje jsou de facto nástrojem PR vedení obce vůči jejím obyvatelům. Tudíž je jejich funkcí šíření pozitivního obrazu. Ovšem nelze to přehnat. Realisticky uvažující PR manažer ví, že musí dávat prostor všem stranám, že nesmí nic přehánět do extrému,“ uzavřel Burgr.

Jména nejsou důležitá

Ani jeden z textů v radničním zpravodaji navíc není podepsán. „Znojemské listy jsou připravovány v jiném režimu než běžný tisk, kde články připravují jednotliví redaktoři. V případě rozhovoru se vedle pana starosty na jeho přípravě podíleli další tři lidé. Jejich jména nejsou důležitá, neboť Znojemské listy jsou opravdu týmovou prací,“ odmítla jmenovat autory článků mluvčí znojemské radnice a současně jedna z členek redakce Znojemských listů Renáta Bártová.

Koncept jednotlivých čísel vytváří podle ní redakční rada, která v případě náplní článků žádá o spolupráci další přispěvatele. „Všechny články pak absolvují kolečko k ověření věcné správnosti a právní korektnosti. Znojemské listy si totiž nemohou dovolit uvádět občany v omyl nebo je mást polopravdami,“ dodala Bártová.

V tiráži je pak kromě ní uvedena ještě Svatava Růžičková ze Znojemské Besedy, která na některých akcích města fotí a Martin Procházka. Ten je Kaššaiovým mediálním poradcem, připravuje pro něj prakticky veškerá prohlášení pro tisk a pro znojemské sociální demokraty pracoval už před volbami. „Naším cílem je přimět více lidí, aby si kupovali vaše zboží mnohem častěji a za více peněz,“ skví se slogan na první stránce webové prezentace jeho ostravské reklamní agentury.

Politický marketing je z Listů cítit i podle Jiřího Kacetla z ODS. „Po posledních komunálních volbách se z Listů stal bez jakýchkoli skrupulí oranžový stranický list znojemské ČSSD či lépe řečeno osobní bulletin pana starosty Kaššaie. Novinářská práce nectí základní principy slušnosti. Například moje výroky jsou citovány z jiných periodik, aniž by byl uveden zdroj, skutečnosti jsou často vytrhávány z kontextu, jazyk je místy velmi štvavý, až pomlouvačný, arogantní, informačně velmi nízký, což je s ohledem na zdroj financování z městského rozpočtu neomluvitelné,“ zlobil se Kacetl.

Anonymita autorů jednotlivých textů se nelíbí ani odborníkům. „Pokud někdo děkuje za rozhovor, pak by logicky měl navazovat jeho podpis. Nelze se vymlouvat na anonymní tým,“ uzavřel Burgr.

-
-
-
-
-

Autor: Daniel Smola

30.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 24
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Martinek, 14.8., 51 cm, 3410 g, Znojmo
7

Novorozená miminka Znojemska 33. týdne 2017

V pátek 18. srpna vjela u železniční stanice Olbramkostel na Znojemsku na železniční přejezd Octavia v době, kdy tudy projížděl motorový vlak. Při srážce zemřeli dva lidé, dítě ve vážném stavu transportovali záchranáři vrtulníkem do Brna.
AKTUALIZOVÁNO
24

Srážka auta a vlaku u Olbramkostela: dva lidé zemřeli, malá dívka bojuje o život

Armáda chystá velké letecké cvičení Ample Strike

Jižní Morava – Tisícovka českých vojáků, stovky aliančních vojáků z nejméně sedmnácti zemí, velké množství techniky a především vojenské proudové letouny i vrtulníky. To vše znamená blížící se mezinárodní letecké cvičení Ample Strike 2017, do kterého se zapojí také jižní Moravě blízká 22. základna vrtulníkové základny Náměšť nad Oslavou.

AKTUALIZOVÁNO

Úleva. Znojmo má první výhru, Frýdek-Místek přehrálo 2:1

Znojmo /FOTOGALERIE/ – Naplnili roli favorita, ale dřelo to. Znojemští fotbalisté ve čtvrtém kole druhé ligy doma jednou přišli o vedení proti Frýdku-Místku, nakonec jej však dokázali přehrát 2:1. Po dvou remízách a jedné prohře Jihomoravané konečně slaví plný bodový zisk. „Snad se teď odrazíme k lepším výsledkům,“ oddechl si domácí kouč Jiří Balcárek.

Žaloba na územní plán: za krajem stojí přes 60 obcí

Jižní Morava – Více zastánců než odpůrců mají krajské zásady územního rozvoje. Alespoň podle počtu obcí, které se připojily na stranu Jihomoravského kraje v žalobě na platnost územního plánu, kterou před měsícem podalo patnáct jihomoravských obcí přes advokátní kancelář Frank Bold.

Druhá etapa čištění Bořího lesa se blíží ke konci. Průzkum chtějí urychlit

Břeclav, Valtice /FOTOGALERIE/ - Dva nálezy za pár minut našel pyrotechnik při čtvrteční ukázce průzkumu Bořího lesa mezi Valticemi a Břeclaví. Jeden byl pravděpodobně střepina, druhý zřejmě munice určená k likvidaci. „Je to nahodilé, může se stát, že jste hodinu bez nálezu a pak přijdete na místo, které musíte přerýt jako záhon mrkví, protože jeden nález navazuje na druhý,“ řekl Jiří Chládek, hlavní pyrotechnik specializované firmy, která průzkum provádí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení