VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakušané u centra postaví bytový dům

Znojmo – Zbrusu nový dům s téměř čtyřicítkou bytů má začít růst už letos na jaře u Rooseveltovy ulice ve Znojmě. Měl by stát ve vnitrobloku, v sousedství sídla energetické společnosti na místě, kde dříve bývala sodovkárna.

24.2.2011 15
SDÍLEJ:

Proluka, ve které kdysi bývala sodovkárna.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Záměr stavby se příliš nelíbí památkářům ani některým lidem z okolí. Památkáři mají výhrady k samotnému zastavění vnitrobloku. Lidé ze sousedství se pak kromě hluku při stavbě obávají dalšího nárůstu počtu parkujících aut v ulici, kde už roky místní často marně hledají místo k zaparkování. S nejistotou také čekají, jak vysoký dům vlastně stavaři vybudují.

Investorem stavby za desítky milionů korun je rakouská společnost Alpenland. Záměr stavby potvrdil spolupracovník firmy Herbert Patschka. „Alpenland zde plánuje postavit dům s devětatřiceti bytovými jednotkami. Stavět by se mělo začít už na jaře tohoto roku. Stavba má platné územní rozhodnutí i stavební povolení,“ uvedl Patschka.

Dodal, že obavy lidí z nárůstu dalších parkujících aut jsou zbytečné.
„Projekt počítá s podzemními garážemi pro šedesát aut, takže obavy nejsou na místě,“ řekl Patschka.

Některým se nápad nelíbí

Památkářům vadí už samotný fakt, že by dům měl vzniknout v místě, které by mohlo získat zcela jiné využití. Územní plán však s bytovou zástavbou počítá.
„Využili jsme všechny zákonné možnosti, jak záměr stavby ovlivnit. Osobně se mi vůbec nelíbí nápad postavit do vnitrobloku další obytný dům,“ řekl znojemský památkář Jan Kozdas.

Po korekcích ze strany městské architektky nakonec došel investor s úřady ke kompromisu. Dům by neměl přesáhnout výšku necelých osmnácti metrů.
„Plánovaná budova je rozdělena na tři samostatné sekce. Nejvyšší bod stavby je nad terénem ve výšce sedmnáct metrů,“ přiblížila stavbu mluvčí Znojma Renáta Šimečková.

Stavba je podle představitelů radnice v souladu s územním plánem Znojma.
„Úředníci změnili v plánu tento prostor z ploch pro výrobu na plochy pro bydlení. Investor řešil i zastínění stávajících budov. Úřad zjistil, že k zastínění budov podle příslušných normových hodnot nedojde,“ doplnila mluvčí.

Obavy z případného stínu má obyvatelka Rooseveltovy ulice Tereza Texlová.
„Nevím přesně, jak bude stavba vysoká. Ale nerada bych přišla o slunce, které mi dosud do oken v přízemí celý den svítí,“ svěřila se Texlová.
Další místní se bojí, že se v okolí jejich domů zhorší možnosti parkování. „Když tady byla sodovkárna, byl celkem klid. Výstavba s sebou samozřejmě přinese hluk, ale co naděláme. Měla jsme malé děti, už když se tady stavěl e-on, takže to vydržíme. Víc mne zlobí, že není pořádně kde zaparkovat.

Sami parkujeme za domem, ale vjezd nám často řidiči bezohledně blokují,“ svěřila se Iveta Tomášková.
Alpenland je jedno z největších stavebních a bytových družstev v Dolním Rakousku. „Za posledních deset let postavilo až čtyřicet tisíc bytů. Ve Znojmě chce stavět poprvé a to proto, že předseda dozorčí rady této společnosti Siegfrid Ludwig má osobní vztah ke Znojmu. Kdysi na zdejším gymnáziu studoval,“ dodal Patschka.

Alpenland je jedno z největších stavebních a bytových družstev v Dolním Rakousku. „Za posledních deset let postavilo třicet až čtyřicet tisíc bytů. Na Znojemsku staví poprvé. Je to proto, že předseda dozorčí rady této neziskové společnosti Siegfrid Ludwig má osobní vztah ke Znojmu. Kdysi na zdejším gymnáziu studoval a proto zde chtěl stavět,“ dodal Patschka.


Autor: Dalibor Krutiš

24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Mobilní rozhlas pomůže také v krizi, slibuje autor. V kraji ho využívá 39 obcí

Zábava v plastové kouli? Lide v ní hrají fotbal nebo se promenádují po vodě

Jižní Morava /LÉTO V POHYBU, INFOGRAFIKA/ - Koho by nelákalo chodit po vodě? I na jižní Moravě si zájemci mohou aspoň vzdáleně vyzkoušet, jaké to je. Na čtyřech místech v regionu lze otestovat aquazorbing, tedy pohyb v nafouknuté plastové kouli na hladině. Věnuje se mu sedmý díl seriálu Deníku Rovnost Léto v pohybu.

Zarážení hory pomáhá ochránit vinohrady. Vinaři soudili i skupinku zlodějů

Tasovice /VIDEO/ - Slavnost Zarážení hory pořádali v sobotu už potřetí obyvatelé Tasovic a Spolek vinařů svatého Klementa. Všude bylo plno vína, krojů a moravských písní. "Věřím, že se všichni při písničce a skleničce dobrého vína společně pobavíme a navíc pomůžeme ochránit naše vinohrady v době zrání před chorobami, špačky, zlým počasím a zloději. Hrdě můžeme prohlásit, že naše právo platí už od šestého století," řekl na úvod za pořadatele slavnosti František Houšť.

Kometa a Orli se bijí i v přípravě: Nenecháme si všechno líbit, říkají

Brno, Znojmo – Přátelské utkání v hokeji? Spíš používejme termín přípravné. O nevraživost a bitky totiž není nouze ani v letošním létě. I hokejisté jihomoravských celků Komety Brno a Orlů Znojmo už při prověrkách na novou sezonu shodili rukavice. „Párkrát jsem se porval i v přátelácích. Nerozlišuju, jestli je to příprava, nebo ostrý zápas, každý jde do utkání naplno,“ řekl znojemský bek Jan Lattner.

Na táboře se každoročně vracím do dětství, říká vedoucí skautského oddílu

Vyškov - Jednu košili nosí, i když ne dennodenně, už patnáct let. Přesně tak dlouho je Helena Dvořáková z Vyškova skautkou. Ke kroji, který si tehdy pořídila, se váže spousta jejích vzpomínek. „Abych se stala členkou Junáku, maminka na mě ušila boudu. Teď si život bez skautingu neumím představit,“ říká pětadvacetiletá vedoucí vyškovského dívčího oddílu Kasiopea, která se stará o sedmnáct jeho členek. Podesáté s nimi letos jako hlavní vedoucí vyrazila na tábor do Otaslavic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení