VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řeka Dyje zůstane v Národním parku i dál bez vodáků

Znojmo – Zklamání vodáků, milovníků přírody i starosty Vranova nad Dyjí naplnilo aulu Vysoké školy ekonomické ve Znojmě. Padesátka lidí se zde ve středu dopoledne účastnila besedy o možnostech zesplavnění řeky Dyje. Důrazné ne těmto aktivitám řekl ředitel Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl na Konferenci s přívlastkem, pořádané vysokou školou.

26.4.2012 3
SDÍLEJ:

Letecký snímek Dyje.Foto: Letecké foto: Pro Deník David Molík

„Řeka Dyje je hraničním tokem. Splouvání řek neumožňují rakouské ani naše zákony. Pohyb vodáků po řece by pravděpodobně ohrozil chráněné rostliny a živočichy. Také Rada Evropy doporučila našemu národnímu parku nepovolit provozování vodních sportů," vysvětlil svůj odmítavý postoj Rothröckl.

Kromě zákonného omezení uvedl i technické důvody, které neumožňují pohyb vodáků po Dyji. „Chybí nástupní místo na Vranově a výstupní u Hardeggu nebo u Devíti mlýnů, stejně jako odpočívadla či toalety. Vybudování takových zařízení v první ochranné zóně parku si neumím představit. Navíc plavení po řece je možné jen při zvýšeném průtoku vody Vranovskou přehradou," dodal.

Technickými parametry a reálnou možností sjíždět Dyji od Vranova po Znojmo se zabýval také vedoucí odboru životního prostředí Jaromír Mička. „Dyje byla za minulý týden sjízdná pouze jednou. To ale musela pracovat elektrárna na dvě turbíny. Pokud je v chodu pouze jedna turbína, řeku sjet nelze. Vranovskou přehradu řídí vodohospodářský dispečink Povodí Moravy ve spolupráci s E-onem," řekl Mička.

Vodákům nabízí Rothröckl splavování Dyje nad a pod Národním parkem Podyjí. „Splavné jsou úseky z Raabsu do Podhradí, ze Znojma přes Jevišovku do Nových Mlýnů. Příznivci vodních sportů mají také možnost plavit se na loďkách v katastru města Znojma," dodal ředitel.

Diskuze o zesplavnění Dyje přitom začala již před lety. „S tehdejším starostou Znojma jsem hledal možnost, jak prodloužit sezonu na Vranově. Již tenkrát jsme se nedohodli s vedením parku. Je to škoda, vždyť Vranov nad Dyjí je vstupní branou do Národního parku Podyjí. Domnívám se, že všechny důvody technického rázu, proč Dyji nezesplavnit, lze lehce odstranit. Je přeci možné zbudovat odpočívadla či vybírat poplatek od vodáků za to, že Dyji sjedou. Vidím v tom velký přínos pro cestovní ruch," řekl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Zkušenosti s dlouhodobým pohybem vodáků po řece, protékající národním parkem, popsal ředitel Národního parku Šumava. „Úsek Vltavy v délce sedmnácti kilometrů se sjíždí odedávna. Je pravda, že posledních sedm let počet lodí redukujeme. Loni projelo národním parkem tři tisíce šest set lodí. Letos povolíme pouze sedmadvacet kanoí či kajaků denně. Vodáci zaplatí tří set korunový poplatek za loď. Provoz bychom rádi udrželi, lidé tak mají možnost seznámit se s krajinou, kterou nemohou nikde vidět," popsal ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský.

Lítost nad tím, že Dyje nebude splavná, vyjádřili vodáci a cestovatelé v poměrně dlouhé diskuzi. „Jsem členem vodáckého klubu Gold River z Moravského Krumlova. Sjíždíme řeky po celém světě. Je škoda, že kousek od nás máme ten nejkrásnější kaňon na světě, ale nemůžeme tam," neskrýval své zklamání Zdeněk Novák.

Autor: Ilona Pergrová

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opatření proti žloutence v Brně trvají dál, konec epidemie je v nedohlednu

Ilustrační foto.

Zvýšené nebezpečí vzniku požárů končí. Hejtman výstrahu odvolal

Novou školku chystají v Šanově. Nevyhovující budovu dělníci zbourají

Jižní Morava – Do provizorních tříd zamíří za dva týdny děti v Šanově na Znojemsku a v Kostelci u Kyjova na Hodonínsku. Jejich dosluhující školky totiž čeká demolice a místo nich obce připravují stavbu nových. V Šanově zastupitelé schválili výběr firmy, v Kostelci radnici ještě čeká shánění zbytku peněz.

Taxikářům bez průkazu nově hrozí až stotisícová pokuta

Jižní Morava – Novela upravuje postihy taxikářů a je zaměřená proti provozovatelům takzvané černé taxislužby, tedy jízdy bez platného průkazu. Těm hrozí pokuta až sto tisíc korun. Oficiálním taxikářům, kteří služby předraží nebo nepoužijí taxametr, pak hrozí okamžité odebrání průkazu.

Vstup do EBEL byl správný krok, říká po šesti letech manažer Orlů Veselý

Znojmo /ROZHOVOR/ - Vstoupí už do sedmé sezony EBEL. Hokejisté znojemských Orlů se v této mezinárodní soutěži zabydleli, pravidelně hrají play-off a zviditelňují se i z marketingového hlediska. „Troufám si tvrdit, že pokud se nám podaří přilákat ještě jednoho či dva větší partnery, jsme schopní se s touto dodatečnou podporou pravidelně umisťovat v první čtyřce soutěže,“ věří dvaatřicetiletý Petr Veselý, jenž je manažer Orlů od jejich vstupu do EBEL.

Smrt na přejezdu: policie dál vyšetřuje. Zraněná dívka je stabilizovaná

Znojemsko /ANKETA/ - Čtyři mrtví, šest zraněných, z toho čtyři děti. Jak už Deník Rovnost informoval, dvě tragické víkendové nehody se staly nedaleko Znojma v rozmezí osmačtyřiceti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení